ŚwiatBrytyjski minister obrony: konwencje genewskie przeżyły się

Brytyjski minister obrony: konwencje genewskie przeżyły się

Konwencje genewskie, określające zasady
traktowania jeńców wojennych, nakazujące ochronę ludności
cywilnej w konflikcie zbrojnym i ograniczające samowolę władz
okupacyjnych przeżyły się, ponieważ świat się zmienił i
konflikty wojenne mają inny charakter niż ponad 50 lat temu -
sądzi brytyjski minister obrony John Reid.

04.04.2006 10:40

W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku badawczym RUSI (Royal United Services Institute) i omawianym przez "Daily Mail", Reid wyraził przekonanie, że trzeba dokonać "przeglądu" konwencji, ponieważ odnoszą się one do wojny między państwami, a nie do międzynarodowego terroryzmu.

Według Reida, wojenne działania zaczepne mogą być konieczne w odniesieniu do grup terrorystycznych gotowych do użycia broni masowego rażenia.

Minister zastrzegł, że nie jest przeciwnikiem odejścia od obowiązujących standardów praw człowieka, ale chciałby, aby pozapaństwowe zorganizowane grupy bojowe także ich przestrzegały, jednak nie zanosi się na to, by miało się tak stać.

"Daily Mail" pisze, że przemówienie Reida zostało przyjęte z niepokojem przez organizacje obrony praw człowieka, które biją na alarm, ponieważ doktryna wojny zaczepnej w jego interpretacji może zostać zastosowana nie tylko w odniesieniu do organizacji terrorystycznej, ale np. wobec Iranu.

Gazeta powołuje się też na głosy krytyków postulowanych przez Reida rozwiązań. Obawiają się oni, że wyłączenie jeńców wojennych walczących nie w szeregach regularnej armii, lecz np. w muzułmańskich organizacjach terrorystycznych, usankcjonuje praktykę nadzwyczajnych transferów jeńców pojmanych w jednym kraju na przesłuchania w innym, w którym stosowane są tortury.

Odejście od przewidzianych w konwencjach genewskich zasad traktowania więźniów lub ich poluzowanie może posłużyć uzasadnieniu utrzymywania specjalnych ośrodków odosobnienia, takich jak Guantanamo - dodaje "Daily Mail".

"Po oczywistych niepowodzeniach w Iraku, inicjatywa rozszerzenia zakresu doktryny wojny zaczepnej zostanie przyjęta na Zachodzie z niedowierzaniem i zaalarmuje władze w Teheranie" - sądzi cytowany w artykule rzecznik liberałów ds. obrony Nick Harvey.

"Jeśli chcemy, by Zachód wyszedł zwycięsko z wojny z terroryzmem, musimy zadbać o to, by wykazać światu, że kraje demokratyczne nie tylko w słowach, ale i w czynach opowiadają się za otwartością, rzetelnym postępowaniem sądowym i humanitarnym traktowaniem więźniów" - uważa cytowany anonimowo rzecznik grupy "Reprive" reprezentującej kilku więźniów w Guantanamo.

Źródło artykułu:PAP
wielka brytaniaterroryzmcia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)