Trwa ładowanie...
d3bk0bg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bronisław Komorowski: możemy czuć się zagrożeni tym, co dzieje się za naszą granicą

- Możemy czuć się zagrożeni tym, co dzieje się za naszą granicą. Polska wystąpiła do NATO o zwołanie w trybie pilnym Rady Północnoatlantyckiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, komentując wydarzenia na Ukrainie. - Sprawa zrobiła się niesłychanie dramatyczna - dodał. Jednocześnie rzed godz. 23.00 Anders Fogh Rasmussen oświadczył: Rada Północnoatlantycka w sprawie Ukrainy - już jutro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3bk0bg

Poinformował, że Polska wystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w trybie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego przewidującego sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia.

- Zachodzi przypadek, w którym możemy czuć się zagrożeni potencjalnym użyciem rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie. W związku z tym Polska wystąpiła do NATO o zwołanie w trybie pilnym Rady Północnoatlantyckiej. Wiem, że ta decyzja zapadnie bardzo szybko. Prawdopodobnie już w poniedziałek - powiedział Komorowski.

Komorowski powiedział tez, że w poniedziałek będzie posiedzenie Rady Europejskiej, również na poziomie ministrów spraw zagranicznych. - Co oznacza, że dwie największe struktury reprezentujące świat zachodni zostaną użyte w celu podjęcia działań prewencyjnych ze względu na rozwój wydarzeń na Ukrainie - powiedział Komorowski.

d3bk0bg

Prezydent poinformował także, że w poniedziałek na godz. 8 rano zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Prezydent wydał oświadczenie po zakończeniu nieformalnego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, ministrami spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i obrony Tomaszem Siemoniakiem.

Rada Północnoatlantycka w sprawie Ukrainy - już jutro.

Poinformował o tym na Twitterze sekretarz generalny NATO. Anders Fogh Rasmussen napisał, że również jutro odbędzie się posiedzenie ukraińsko-natowskiej komisji.

d3bk0bg

MSZ: ostrzeżenie dla Polaków podróżujących na Ukrainę

Tymczasem MSZ wydał ostrzeżenie dla Polaków podróżujących na Ukrainę. Czytamy w nim, że "ze względu na ostatnie wydarzenia na Krymie oraz demonstracje w miastach wschodniej Ukrainy, mając na uwadze nieprzewidywalność dalszego rozwoju wypadków, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ponownie apeluje do obywateli polskich przebywających na Ukrainie o zachowanie szczególnej ostrożności."

MSZ nadal uważa za zasadne powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna. Jednocześnie stanowczo odradza podejmowanie podróży do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, Autonomicznej Republiki Krym, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego i m. Sewastopola. Obywatele polscy przebywający w tych obwodach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.

Wszystkie osoby przebywające na ww. obszarze powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat, a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa kontaktować się bezpośrednio z Konsulatami Generalnymi RP w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu.

d3bk0bg

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca monitorowanie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ i śledzenie na bieżąco w dostępnych środków masowego przekazu w zakresie sytuacji na Ukrainie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom RP przebywającym także na pozostałym terytorium Ukrainy o możliwości i apeluje o zgłaszanie faktu pobytu w systemie e-konsulat.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń - czytamy.

d3bk0bg

Podziel się opinią

Share

d3bk0bg

d3bk0bg
Więcej tematów