Trwa ładowanie...
Bronisław Komorowski desygnował Ewę Kopacz na premiera
x-news/TVN 24

Bronisław Komorowski desygnował Ewę Kopacz na premiera

Prezydent Bronisław Komorowski powierzył w poniedziałek Ewie Kopacz misję tworzenia rządu. Wcześniej prezydent spotkał się z Kopacz w Belwederze. Nowy gabinet ma zostać powołany 22 września a expose najprawdopodobniej premier wygłosi 27 września.
Share
d18aagi

Źródło: TVN24/x-news

Prezydent powiedział po desygnowaniu Kopacz na szefa rządu, że to trudny czas i trudne zadanie, ale jest pewny, że dotychczasowa marszałek sejmu poradzi sobie z nim.

d18aagi

Kopacz od poniedziałku ma kontynuować rozmowy dotyczące obsady stanowisk w rządzie. Marszałek sejmu zapowiedziała, że nazwiska nowych ministrów najpierw pozna prezydent.

Z kolei Kancelaria Prezydenta RP zapowiedziała, że powołanie nowego rządu ma nastąpić 22 września przed wylotem prezydenta na 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Powrót Komorowskiego do kraju planowany jest na 25 września. Prezydent RP co roku uczestniczy w spotkaniu w Nowym Jorku, zabierając głos na tym międzynarodowym forum.

Prezydent przyjął dymisję rządu Donalda Tuska 11 września. Zgodnie z konstytucją od tego momentu są dwa tygodnie na powołanie nowego gabinetu; po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w sejmie.

Kopacz zapowiedziała, że chciałaby wygłosić expose po 26 września na dodatkowym posiedzeniu sejmu i uzyskać wotum zaufania dla rządu. Podczas planowanego posiedzenia sejmu (24-26 września) prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku. Kopacz mówiła, że chciałaby, aby jej expose wysłuchał także Bronisław Komorowski.

d18aagi

Obecna rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że expose jest planowane na 27 września.

Kopacz na razie nie chciała zdradzić, kto wejdzie w skład jej rządu i podkreślała, że pierwszy dowie się o tym prezydent. W poprzednim tygodniu odbyły się jej konsultacje w tej sprawie, m.in. z Cezarym Grabarczykiem, Radosławem Sikorskim i Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Według spekulacji medialnych, ten pierwszy miałby objąć funkcję ministra sprawiedliwości, natomiast dotychczasowy szef resortu spraw zagranicznych zostałby nowym marszałkiem sejmu. W roli szefa dyplomacji miałby zastąpić go były minister finansów, Jacek Rostowski.

Poprzedni premier Donald Tusk podał swój gabinet do dymisji w ubiegłym tygodniu. Od 1 grudnia Tusk będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

d18aagi

Podziel się opinią

Share
d18aagi
d18aagi
Więcej tematów