ŚwiatBrexit. Komisarz ONZ przestrzega przez aktami ksenofobii w Wielkiej Brytanii. "To jest całkowicie i absolutnie nie do zaakceptowania"

Brexit. Komisarz ONZ przestrzega przez aktami ksenofobii w Wielkiej Brytanii. "To jest całkowicie i absolutnie nie do zaakceptowania"

• Zeid Ra'ad Al-Hussein zaniepokojony incydentami wymierzonymi w obcokrajowców

• Wezwał brytyjskie władze do "powstrzymania ksenofobicznych ataków"

Brexit. Komisarz ONZ przestrzega przez aktami ksenofobii w Wielkiej Brytanii. "To jest całkowicie i absolutnie nie do zaakceptowania"
Źródło zdjęć: © AFP

28.06.2016 | aktual.: 28.06.2016 16:22

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein wezwał władze Wielkiej Brytanii do zapobiegania aktom ksenofobii, jakie nastąpiły na skutek podjętej w referendum decyzji większości Brytyjczyków o opuszczeniu Wielkiej Brytanii.

Komisarz oświadczył, że jest głęboko zaniepokojony doniesieniami o incydentach wymierzonych w mniejszości i obcokrajowców żyjących w Wielkiej Brytaniim, do jakich doszło po referendum ws. Brexitu.

Rasizm i ksenofobia są całkowicie i absolutnie nie do zaakceptowania - powiedział Zeid. Wezwał brytyjskie władze do "powstrzymania ksenofobicznych ataków i zapewnienia, że wszyscy podejrzani o rasistowskie ataki i ataki wymierzone w cudzoziemców będą pociągnięci do odpowiedzialności".

Kilka dni temu na fasadzie budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, znajdującego się w zachodniej dzielnicy Londynu, Hammersmith, pojawiły się wymalowane farbą hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii. Policja prowadzi również śledztwo w sprawie dystrybucji ulotek zawierających mowę nienawiści wobec Polaków mieszkających w Cambridgeshire (środkowo-wschodnia Anglia).

Także organizacje muzułmańskie w Wielkiej Brytanii podały, że w ostatnich dniach znacząco wzrosła liczba incydentów wymierzonych w wyznawców islamu. Wiele tych przestępstw powiązano z decyzją o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, podjętą w niedawnym referendum. Według muzułmanów od ogłoszenia wyniku referendum odnotowano ponad 100 przestępstw z nienawiści.

Zahamowanie imigracji do kraju było jednym z centralnych tematów w prowadzonej przed referendum kampanii zwolenników wyjścia W. Brytanii z UE; twierdzili oni, że zwolennicy pozostania w Unii pozwolili na niekontrolowany napływ przybyszów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)