Trwa ładowanie...
d26jgie
IAR

Będzie druga tura wyborów prezydenckich - najnowszy sondaż

Pierwszy raz sondaż wskazuje, że będzie druga tura wyborów prezydenckich.
Badanie IBRiS dla PiS, z którym zapoznała się "Rzeczpospolita", jest pierwszym, w którym poparcie dla urzędującego prezydenta spada poniżej 50 procent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (WP.PL)
d26jgie

Według internetowej strony gazety, sztab PiS zbadał sytuację po zeszłotygodniowej konwencji inaugurującej kampanię swojego kandydata Andrzeja Dudy. W ankiecie uwzględniono też nowe kandydatury m.in. muzyka Pawła Kukiza.

Wszystko to sprawia, że w przeprowadzonym w czwartek i piątek telefonicznym sondażu IBRiS jest dwóch kandydatów, którzy zmierzyliby się w drugiej turze. Na Komorowskiego chce głosować 49 proc. badanych, zaś na Dudę 26 proc. W stosunku do badania tej samej pracowni sprzed dwóch tygodni, poparcie kandydata PiS rośnie o jeden punkt procentowy. Bardzo duży jest jednak spadek prezydenta, który stracił 6 procent zwolenników.

W sporządzonym na zamówienie PiS sondażu nie zmieniają się notowania kandydatki SLD Magdaleny Ogórek (5 proc.), która dziś ma konwencję inaugurującą swoją kampanię.

d26jgie

Zaskoczeniem - pisze Rzeczpospolita - może być wynik Kukiza, który z poparciem na poziomie 3 proc. debiutuje na czwartym miejscu. Najmocniej traci na tym Janusz Korwin-Mikke, który od końca stycznia stracił połowę swoich zwolenników (spadek z 4 na 2 proc.).

Tyle samo co lider partii KORWiN mają też Janusz Palikot (Twój Ruch) i Adam Jarubas (PSL). O ile pierwszy stoi w miejscu, to drugi rośnie o jeden punkt). Na 1 proc. może liczyć Anna Grodzka z Zielonych (jednopunktowy wzrost). Zupełnie nie liczą się Marian Kowalski z Ruchu Narodowego i Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy (poparcie poniżej 1 proc.). Nieznacznie wzrosła liczba niezdecydowanych (z 8 do 9 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 lutego na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Udział w wyborach deklaruje niemal 70 proc. z nich (769 osób) i to ich odpowiedzi były podstawą obliczenia końcowych wyników.

d26jgie

Podziel się opinią

Share

d26jgie

d26jgie
Więcej tematów