Trwa ładowanie...

Beata Szydło spotkała się z protestującymi lekarzami. Padły pierwsze deklaracje

Beata Szydło przyjechała do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie spotyka się z rezydentami, którzy w środę rano zawiesili protest głodowy. - Pula wynagrodzeń dla rezydentów i stażystów wzrośnie o 40 proc. w 2018 r. - zapowiedziała premier.

Beata Szydło spotkała się z protestującymi lekarzami. Padły pierwsze deklaracjeŹródło: TT/Kancelaria Premiera
d2ybvfc
d2ybvfc

Premier bierze udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Towarzyszy jej m.in. minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

Rozmawia też z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL, którzy nie zgodzili się na udział w posiedzeniu plenarnym. Lekarze podkreślali, że "mają nadzieję na przełom". - Zarobki dla początkujących lekarzy wzrosną jeszcze w tym roku - podkreśliła Szydło.

Ponadto premier powiedziała, że w tym roku na ochronę zdrowia rząd przeznaczył dodatkowo 8 mld zł - W przyszłym roku dodatkowo do systemu trafi blisko 6 mld zł - dodała.

We wtorek wieczorem z protestującymi spotkali się marszałek Senatu Stanisław Karczewski i minister Kowalczyk, który przekazał im list od premier. Beata Szydło zaprosiła lekarzy na rozmowy, zastrzegła jednak, że mogą się one odbyć "dopiero po zakończeniu trwającego protestu". "Mamy dobrą wolę i liczymy na to samo" - napisała premier. Rezydenci zgodzili się na zawieszenie protestu od godz. 8 w środę.

- Zawieszamy protest do czasu spotkania z panią premier. Nasi przedstawiciele będą na spotkaniu i od tego wszystko zależy. Oczywiście mamy duże nadzieje. Biorąc pod uwagę, ile spotkań odbyliśmy wcześniej, to tak naprawdę nie możemy wykluczyć niczego - powiedział Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL.

d2ybvfc

Do środy rano przez dziewięć dni ok. 20 lekarzy rezydentów prowadziło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Rezydenci domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

d2ybvfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybvfc
Więcej tematów