Amnesty International: UE zawodzi ws. uchodźców z Syrii; przywódcy powinni wstydzić
Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International oskarżyła kraje unijne o to, że bronią się przed napływem uchodźców z ogarniętej konfliktem Syrii. Przywódcy UE powinni pochylić głowy ze wstydu - głosi piątkowy komunikat organizacji.
- Unia Europejska rozpaczliwie zawiodła jeśli chodzi o zapewnienie schronienia uchodźcom, którzy stracili wszystko, poza życiem. Liczba uchodźców, których kraje te są gotowe przyjąć, jest naprawdę godna pożałowania - oświadczył szef AI Salil Shetty.
Według organizacji kraje członkowskie UE zaoferowały przyjęcie ok. 12 tys. syryjskich uchodźców, czyli "jedynie 0,5 proc. spośród 2,3 mln ludzi, którzy uciekli z kraju" - zauważa organizacja. Potępia zarazem politykę "wznoszenia barykad i fortec w Europie".
Największym gestem wykazały się Niemcy, które zobowiązały się do przyjęcia 10 tys. uciekinierów z Syrii, co stanowi 80 proc. ogólnego zaangażowania UE. Do tej pory Niemcy osiedliły u siebie 1 tys. uchodźców, a zamierzają przyjąć jeszcze 9 tysięcy.
500 miejsc - 0,02 proc. łącznej liczby uchodźców, którzy uciekli z Syrii - zaoferowała Francja.
Wielka Brytania poinformowała, że nie planuje osiedlić u siebie uchodźców ani zapewnić im tymczasowego schronienia, choć indywidualne wnioski o azyl są rozpatrywane zgodnie z podstawami prawnymi.
W sumie 18 krajów UE, w tym Polska, nie zaoferowało żadnego miejsca - wynika z raportu AI z siedzibą w Londynie.
Równolegle do oferty krajów UE w sprawie ok. 12 tys. miejsc dla syryjskich uchodźców, ok. 55 tys. Syryjczyków udało się przedostać do UE, gdzie wystąpili o azyl - twierdzi Amnesty.
Organizacja krytykuje także brutalne traktowanie Syryjczyków przez policję i straż graniczną w Grecji, a także bardzo złe warunki pobytu w Bułgarii, do której w tym roku dotarło ok. 6 tys. uchodźców z Syrii.
ONZ szacuje, że od marca 2011 roku, kiedy wybuchła rebelia przeciwko reżimowi Baszara al-Asada, z Syrii do sąsiednich krajów uciekło 2,3 mln Syryjczyków. Według UNHCR ponad 830 tys. uchodźców znalazło schronienie w Libanie, ponad 560 tys. w Jordanii, a ok. 540 tys. - w Turcji. 6,5 mln ludzi zostało przesiedlonych na terytorium samej Syrii.
Nadejście zimy w tym tygodniu szczególnie odczuły dziesiątki tysięcy Syryjczyków koczujących w namiotach w obozach w północnym Libanie.
Opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka szacuje, że konflikt w Syrii pochłonął życie ponad 126 tys. ludzi.