Trwa ładowanie...
15-10-2014 08:31

Aleksander Smolar: Ukraina jest bliżej Zachodu

Wydarzenia ostatnich miesięcy przesunęły Ukrainę w stronę Zachodu - uważa prezes zarządu Fundacji Batorego, Aleksander Smolar.

Aleksander Smolar: Ukraina jest bliżej ZachoduŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d20bwr2
d20bwr2

Powiedział on w radiowej Jedynce, że w Rosji panuje obecnie sfrustrowane poczucie zwycięstwa, Ukraina z kolei z melancholią uznała niepowodzenie. Po zwycięstwie wyborczym Petra Poroszenki wydawało się bowiem, że separatyści zostaną szybko pokonani.

Ukraińcy nie docenili jednak determinacji Władimira Putina, dla którego przegrana byłaby polityczną klęską - uważa Smolar. Jego zdaniem, jest mało prawdopodobne, aby Rosja mogła zrezygnować z Doniecka i Ługańska.

Sukces jest jednak bardzo ograniczony, gdyż Moskwa straciła Ukrainę. Większość tego kraju jest bowiem teraz bardziej antyrosyjska niż kilka lat temu. Smolar podkreślił, że Rosja destabilizuje teraz wschodnią i południową Ukrainę, ale jest to mała rekompensata za fiasko projektu unii euroazjatyckiej.

Konflikt na Ukrainie

Gość radiowej Jedynki uznał za sprawę drugorzędną to, czy Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach o konflikcie na Ukrainie. Przypomniał, że nasz kraj odgrywał ważną rolę w początkowym okresie konfliktu, gdy wyznaczał kierunki polityki Zachodu.

d20bwr2

Sytuacja zmieniła się po rozpoczęciu rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Zachód uznał ją bowiem za porażkę polskiej polityki, a nasz kraj stał się niewygodny dla uczestników negocjacji: Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Uwaga skierowana na Państwo Islamskie

Jak zauważył Smolar, dramatem Ukrainy jest to, że narasta zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego, które jest odbierane przez Zachód jako dużo poważniejsze. Stanom Zjednoczonym i Rosji łatwiej się porozumieć w sprawie zagrożenia terroryzmem muzułmańskim niż w sprawie Ukrainy. Rosja czuje się zagrożona przez muzułmańskich ekstremistów.

"Swoboda jest ugrupowaniem marginalnym"

Mówiąc o wczorajszym marszu zwolenników UPA w Kijowie, Smolar przyznał, że polskie skojarzenia z Ukraińską Powstańczą Armią są jak najgorsze. Jednak dla Ukraińców jest ona symbolem walki ze Związkiem Sowieckim. Jego zdaniem, nie ma w tym zagrożenia dla Polski, gdyż nacjonalistyczna partia Swoboda jest na Ukrainie ugrupowaniem marginalnym.

d20bwr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20bwr2
Więcej tematów