Trwa ładowanie...
IAR

Aleksander Smolar: Ukraina jest bliżej Zachodu

Wydarzenia ostatnich miesięcy przesunęły Ukrainę w stronę Zachodu - uważa prezes zarządu Fundacji Batorego, Aleksander Smolar.
Share
Aleksander Smolar: Ukraina jest bliżej Zachodu
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d2ohxae

Powiedział on w radiowej Jedynce, że w Rosji panuje obecnie sfrustrowane poczucie zwycięstwa, Ukraina z kolei z melancholią uznała niepowodzenie. Po zwycięstwie wyborczym Petra Poroszenki wydawało się bowiem, że separatyści zostaną szybko pokonani.

Ukraińcy nie docenili jednak determinacji Władimira Putina, dla którego przegrana byłaby polityczną klęską - uważa Smolar. Jego zdaniem, jest mało prawdopodobne, aby Rosja mogła zrezygnować z Doniecka i Ługańska.

Sukces jest jednak bardzo ograniczony, gdyż Moskwa straciła Ukrainę. Większość tego kraju jest bowiem teraz bardziej antyrosyjska niż kilka lat temu. Smolar podkreślił, że Rosja destabilizuje teraz wschodnią i południową Ukrainę, ale jest to mała rekompensata za fiasko projektu unii euroazjatyckiej.

d2ohxae

Konflikt na Ukrainie

Gość radiowej Jedynki uznał za sprawę drugorzędną to, czy Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach o konflikcie na Ukrainie. Przypomniał, że nasz kraj odgrywał ważną rolę w początkowym okresie konfliktu, gdy wyznaczał kierunki polityki Zachodu.

Sytuacja zmieniła się po rozpoczęciu rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Zachód uznał ją bowiem za porażkę polskiej polityki, a nasz kraj stał się niewygodny dla uczestników negocjacji: Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Uwaga skierowana na Państwo Islamskie

Jak zauważył Smolar, dramatem Ukrainy jest to, że narasta zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego, które jest odbierane przez Zachód jako dużo poważniejsze. Stanom Zjednoczonym i Rosji łatwiej się porozumieć w sprawie zagrożenia terroryzmem muzułmańskim niż w sprawie Ukrainy. Rosja czuje się zagrożona przez muzułmańskich ekstremistów.

"Swoboda jest ugrupowaniem marginalnym"

Mówiąc o wczorajszym marszu zwolenników UPA w Kijowie, Smolar przyznał, że polskie skojarzenia z Ukraińską Powstańczą Armią są jak najgorsze. Jednak dla Ukraińców jest ona symbolem walki ze Związkiem Sowieckim. Jego zdaniem, nie ma w tym zagrożenia dla Polski, gdyż nacjonalistyczna partia Swoboda jest na Ukrainie ugrupowaniem marginalnym.

d2ohxae

Podziel się opinią

Share
d2ohxae
d2ohxae
Więcej tematów