Trwa ładowanie...
d65e5ni
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Adam Bobryk: Państwo Islamskie chce konfliktu cywilizacji

Ataki w Paryżu mają być jednym z etapów zastraszania społeczeństw zachodnich i doprowadzenia do konfliktu cywilizacji - uważa socjolog doktor habilitowany Adam Bobryk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
1
1 (Państwo Islamskie)
d65e5ni

Jak powiedział ekspert zamachowcy starają się do tego wykorzystać m.in. masowy napływ uchodźców dlatego nie wolno nam stawiać znaku równości między migrantami a terrorystami. Adam Bobryk ocenił, że nieprzypadkowo jeden z zamachowców zarejestrował się wcześniej jako uchodźca. Socjolog uważa, że terrorystom chodzi o wywołanie wrogości wśród społeczności europejskiej wobec migrantów i eskalację konfliktów.

Zdaniem Adama Bobryka Paryż, podobnie jak inne wielkie miasta, dość szybko poradzi sobie z traumą po zamachach. Gorzej byłoby w przypadku mniejszych miejscowości dlatego socjolog nie wykluczył, że w przyszłości zamachowcy mogą chcieć uderzyć właśnie w takim miejscu. Terrorystom chodzi bowiem o wywołanie psychozy żeby nigdzie obywatel Unii Europejskiej czy przedstawiciel cywilizacji zachodniej nie mógł czuć się bezpiecznie.

O solidarności z Francją po zamachach terrorystycznych będą dziś rozmawiać unijni ministrowie obrony. Oczekują tego władze w Paryżu, które zwróciły się z prośbą do Brukseli. Powołały się na klauzulę pomocy i wsparcia zapisaną w traktacie lizbońskim. Wczoraj podczas wystąpienia przed połączonymi izbami francuskiego parlamentu występował prezydent Francois Hollande, który wyjaśniał, że Francja jest w stanie wojny - nie cywilizacyjnej, ale z terroryzmem islamskim, który walczy nie tylko z Piątą Republiką, ale z całym demokratycznym światem.

d65e5ni

Francja wystąpiła z formalną prośbą we wtorek o pomoc ze strony partnerów z UE po piątkowych atakach w Paryżu, powołując się po raz pierwszy na artykuł unijnego traktatu o wzajemnej pomocy - podał minister obrony tego kraju Jean-Yves Le Drian.

"W Brukseli powołałem się na artykuł 42,7" - ogłosił na Twitterze Le Drian, który przebywa na spotkaniu ministrów obrony w Brukseli.

d65e5ni

Podziel się opinią

Share

d65e5ni

d65e5ni
Więcej tematów