Trwa ładowanie...
17-11-2015 10:05

Adam Bobryk: Państwo Islamskie chce konfliktu cywilizacji

Ataki w Paryżu mają być jednym z etapów zastraszania społeczeństw zachodnich i doprowadzenia do konfliktu cywilizacji - uważa socjolog doktor habilitowany Adam Bobryk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Share
Adam Bobryk: Państwo Islamskie chce konfliktu cywilizacjiŹródło: Państwo Islamskie
d2giaud

Jak powiedział ekspert zamachowcy starają się do tego wykorzystać m.in. masowy napływ uchodźców dlatego nie wolno nam stawiać znaku równości między migrantami a terrorystami. Adam Bobryk ocenił, że nieprzypadkowo jeden z zamachowców zarejestrował się wcześniej jako uchodźca. Socjolog uważa, że terrorystom chodzi o wywołanie wrogości wśród społeczności europejskiej wobec migrantów i eskalację konfliktów.

Zdaniem Adama Bobryka Paryż, podobnie jak inne wielkie miasta, dość szybko poradzi sobie z traumą po zamachach. Gorzej byłoby w przypadku mniejszych miejscowości dlatego socjolog nie wykluczył, że w przyszłości zamachowcy mogą chcieć uderzyć właśnie w takim miejscu. Terrorystom chodzi bowiem o wywołanie psychozy żeby nigdzie obywatel Unii Europejskiej czy przedstawiciel cywilizacji zachodniej nie mógł czuć się bezpiecznie.

O solidarności z Francją po zamachach terrorystycznych będą dziś rozmawiać unijni ministrowie obrony. Oczekują tego władze w Paryżu, które zwróciły się z prośbą do Brukseli. Powołały się na klauzulę pomocy i wsparcia zapisaną w traktacie lizbońskim. Wczoraj podczas wystąpienia przed połączonymi izbami francuskiego parlamentu występował prezydent Francois Hollande, który wyjaśniał, że Francja jest w stanie wojny - nie cywilizacyjnej, ale z terroryzmem islamskim, który walczy nie tylko z Piątą Republiką, ale z całym demokratycznym światem.

Francja wystąpiła z formalną prośbą we wtorek o pomoc ze strony partnerów z UE po piątkowych atakach w Paryżu, powołując się po raz pierwszy na artykuł unijnego traktatu o wzajemnej pomocy - podał minister obrony tego kraju Jean-Yves Le Drian.

"W Brukseli powołałem się na artykuł 42,7" - ogłosił na Twitterze Le Drian, który przebywa na spotkaniu ministrów obrony w Brukseli.

d2giaud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2giaud
d2giaud
Więcej tematów