Trwa ładowanie...
muzeum
25-11-2006 12:00

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

135 postaci niedźwiadka - ulubionej zabawki najmłodszych - można zobaczyć na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Otwarto ją z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada.

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego MisiaŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d10a16u
d10a16u

Zobacz galerię:
Dzień pluszowego misia

Na wystawie pokazano zbiór zabawek z różnych krajów; m.in. najpopularniejszego polskiego misia - Uszatka, niemieckiego misia Bernie - gadget klubu piłkarskiego Bayern Monachium, a także misia-ratownika - maskotkę dzieci poszkodowanych w wypadkach. Jest też liczący około 80 lat zabytkowy miś, który ocalał podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 r. Clifford Berryman uwiecznił wówczas na rysunku niedźwiadka, którego wystawiono na strzał prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi, jednak myśliwy wspaniałomyślnie darował życie zwierzęciu. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż Morris Michtom - właściciel sklepu z zabawkami - postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. W ten sposób firma "Ideal" stała się najbardziej znaną wytwórnią pluszowych misiów.

Z kolei Margarete Steiff, która produkowała w Niemczech poduszki do igieł w kształcie słonia, uległa namowom bratanka i zastąpiła wzór słonia - podobizną misia. "Steiff" - to druga najsłynniejsza w świecie fabryka pluszaków. Misie obu tych firm z lat 1902-1920 osiągają na aukcjach zawrotne ceny - powiedziała dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, Jolanta Podsiadło.

d10a16u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10a16u
Więcej tematów