Trwa ładowanie...
d376odi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
muzeum

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

135 postaci niedźwiadka - ulubionej zabawki najmłodszych - można zobaczyć na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Otwarto ją z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia
(wp.pl, Fot: Konrad Żelazowski)
d376odi

Zobacz galerię:
Dzień pluszowego misia

Na wystawie pokazano zbiór zabawek z różnych krajów; m.in. najpopularniejszego polskiego misia - Uszatka, niemieckiego misia Bernie - gadget klubu piłkarskiego Bayern Monachium, a także misia-ratownika - maskotkę dzieci poszkodowanych w wypadkach. Jest też liczący około 80 lat zabytkowy miś, który ocalał podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

d376odi

Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 r. Clifford Berryman uwiecznił wówczas na rysunku niedźwiadka, którego wystawiono na strzał prezydentowi USA Teodorowi Roosveltowi, jednak myśliwy wspaniałomyślnie darował życie zwierzęciu. Miś z obrazka wyglądał jak rasowy "pluszak", toteż Morris Michtom - właściciel sklepu z zabawkami - postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. W ten sposób firma "Ideal" stała się najbardziej znaną wytwórnią pluszowych misiów.

Z kolei Margarete Steiff, która produkowała w Niemczech poduszki do igieł w kształcie słonia, uległa namowom bratanka i zastąpiła wzór słonia - podobizną misia. "Steiff" - to druga najsłynniejsza w świecie fabryka pluszaków. Misie obu tych firm z lat 1902-1920 osiągają na aukcjach zawrotne ceny - powiedziała dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, Jolanta Podsiadło.

d376odi

Podziel się opinią

Share

d376odi

d376odi
Więcej tematów