#15latRazem. "Jesteśmy czyści" vs. "śmiecimy", czyli Polacy o Polakach
Pijak, złodziej, a jednocześnie dobry pracownik z poczuciem humoru - tak nam Polakom wydaje się, że jesteśmy postrzegani. Kiedyś za granicą przez megafon ostrzegano: uwaga, grupa polska. Minęło jednak już 15 lat, od kiedy jesteśmy w UE, i sporo się zmieniło.
06.05.2019 08:30
Wybieramy się w tygodniową podróż w Europę. Będziemy rozmawiać z Belgami, Holendrami i Niemcami o Polsce i Polakach. Wcześniej jednak zapytaliśmy warszawiaków, czego możemy się spodziewać.
Dużo piją, przeklinają, kradną - tak według mieszkańców stolicy jesteśmy postrzegani za granicą. Z powodu tych stereotypów podobno przed laty w domach towarowych w Szwecji czy Finlandii ostrzegano przez megafon: "uwaga, grupa polska".
Co więcej, mamy być odbierani jako nietolerancyjni, prowincjonalni, trochę bez kultury, niepracujący, leniwi i zimni w uczuciach.
Sporo się zmieniło
Warszawiacy są jednak przekonani, że większość tych skojarzeń z Polakami to stereotypy. I to stare, bo nowe pokolenia już nas dobrze kojarzą.
Dziś za granicą widzą nas jako solidny, zaradny, kulturalny i dobrze pracujący naród. "Poczucie humoru mamy spoko" i często się uśmiechamy. Co więcej, tylko my w Londynie zatrzymujemy się na czerwonym świetle. A Włosi są zaszokowani, jak u nas jest czysto.
Od lat nie zmieniło się to, że Polska jest postrzegana jako kraj z wielką historią. A dopiero od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy traktowani jako europejski kraj. Częściej wyjeżdżamy i do Polski przyjeżdża więcej turystów.
Możemy jeszcze coś zrobić
Nasze stosunki z Unią, jak twierdzą mieszkańcy Warszawy, mogą być jeszcze lepsze. By to osiągnąć, powinniśmy pokazywać naszą polską tolerancję i gościnność na świecie.
A poza tym - mniej śmiecić, uśmiechać się i pozostać sobą. Utrzymywać poczucie równości i jedności z Europą oraz wystrzegać się ksenofobii.
Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, bo "politycy nam nie pomagają, budują obraz Polaków bardzo zamkniętych".
#15latrazem
Z Warszawy ruszyliśmy w Europę - do Holandii, Belgii i Niemiec. Sprawdzimy, czy inni myślą o nas tak, jak my o sobie. A że jesteśmy już 15 lat w Unii Europejskiej, zapytamy też jaką rolę pełni w niej Polska.
Razem z nami jedzie foodtruck z pierogami. Będziemy nimi częstować naszych rozmówców i przy okazji pytać, czy polska kuchnia jest znana i lubiana w Europie.
O tym, co usłyszymy i co zobaczymy dowiecie się w kolejnych odsłonach cyklu #15latRazem. Naszą podróż będziemy relacjonować przez tydzień. Jeśli macie pytania, wysyłajcie je na dziejesie.wp.pl.