Trwa ładowanie...

Złe wieści dla poborowych z Rosji. Będą walczyć, dopóki Putin zechce

Administracja Putina potwierdziła, że zmobilizowani rosyjscy poborowi nie będą mogli wrócić do domu, póki nie skończy się wojna z Ukrainą. Tak wynika z pisma, które w odpowiedzi na swoje zapytanie otrzymał z Kremla Borys Wiszniewski, zastępca przewodniczącego liberalnej partii Jabłoko i radny Petersburga.

Władimir Putin z rekrutamiWładimir Putin z rekrutamiŹródło: Getty Images, fot: 2022 Anadolu Agency
ds4yggf
ds4yggf

Kremlowscy urzędnicy napisali w nim, że zwolnienie zmobilizowanych "jest możliwe zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, a także po ustaniu okoliczności, które stanowiły podstawę powołania obywateli do służby wojskowej".

Według Wiszniewskiego, w tym przypadku administracja Putina odnosi się do 647. dekretu prezydenta Władimira Putina (czyli dekretu o częściowej mobilizacji) z 21 września 2022 r., który nadal obowiązuje.

Będą walczyć, dopóki Putin nie zdecyduje inaczej

Wcześniej rosyjskie MON odmówiło ograniczenia okresu służby zmobilizowanych do jednego roku. Ministerstwo powiedziało, że rezerwiści powołani na wojnę zostaną sprowadzeni do domu, gdy tylko prezydent podpisze dekret o zakończeniu mobilizacji, a kiedy to nastąpi, zdecyduje również Putin, "w oparciu o osiągnięcie celów Operacji Specjalnej". Inne opcje, w tym rotacja jednostek, zostały tam nazwane "niepraktycznymi".

ds4yggf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oncilla z Polski na froncie. Sprzęt ze Stalowej Woli nagrany

- Oznacza to, że zmobilizowani będą nadal służyć na froncie. Oznacza to, że prośby ich żon nie zostaną wysłuchane. Ci, którzy zostali skazani i podpisali kontrakt, otrzymują ułaskawienie i wracają do domu po sześciu miesiącach. Ci, którzy zostali powołani w ramach "częściowej mobilizacji", nadal służą - stwierdził Wiszniewski.

Częściowa mobilizacja w Rosji

Mobilizacja trwała od 21 września do 28 października 2022 roku. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że do wojska wcielono wówczas 302 503 osoby i utworzono 281 jednostek i pododdziałów wojskowych. Średni wiek rezerwistów wynosił 35 lat. Ponad połowa powołanych była w związku małżeńskim, a 56,3 proc. miało dzieci.

ds4yggf

Źrodło: Moscow Times

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ds4yggf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
ds4yggf
Więcej tematów