Trwa ładowanie...
dbq6xyb
24-05-2006 17:05

Będzie matura z religii?

W Ministerstwie Edukacji Narodowej
rozpoczęto prace nad wprowadzeniem możliwości zdawania w przyszłym
roku na maturze egzaminu z religii - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Kaja Małecka.

dbq6xyb
dbq6xyb

Wprowadzenie możliwości zdawania matury z religii postulował na początku stycznia przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski, biskup Stanisław Wielgus.

Koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, ks. Piotr Tomasik przypomniał wówczas, że Rada Naukowa tylko potwierdziła stanowisko Kościoła w sprawie matury z religii, które było już w przeszłości wyrażane.

Drugi polski synod plenarny, który zakończył swoje obrady w roku 1999, wśród postulatów podaje to, aby religia była do wyboru na maturze. Ten postulat jest zawarty w dokumentach Kościoła - podkreślił.

Pomysł ten poparła w styczniu LPR, która zapowiedziała, że zamierza przedstawić własny projekt regulacji umożliwiającej zdawanie religii na maturze. Poparła go także Młodzież Wszechpolska - rozpoczęła zbieranie podpisów pod listami poparcia dla inicjatywy wprowadzenia religii na listę przedmiotów maturalnych; postulat wprowadzenia możliwości zdawania matury z religii zawarła także w połowie maja w apelu do wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha.

dbq6xyb

Nauka religii nie jest obowiązkowa w szkołach; obecnie uczniowie mogą wybrać między uczęszczaniem na religię, na etykę lub nie zdecydować się na żadne z tych zajęć.

Jak podał pod koniec kwietnia w Sejmie ówczesny wiceminister edukacji Jarosław Zieliński, resort edukacji nie dysponuje konkretnymi danymi dotyczącymi odsetków uczniów, który wybrali religię, etykę lub - jak to określił - "nic". Dodał, że z danych szacunkowych wynika, że mniej niż jeden procent (0,98 proc.) wszystkich uczniów chodzi na zajęcia z etyki oraz że w szkołach ponadgimnazjalnych około 1/3 uczniów nie chodzi ani na zajęcia z religii, ani na zajęcia z etyki.

Zmiana zasad nauki religii i etyki w szkołach była pod koniec marca jednym z tematów obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Strona kościelna chce, by uczniowie musieli wybrać jedno z tych zajęć i by stopień z nich był wliczany do średniej na świadectwach szkolnych.

dbq6xyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbq6xyb
Więcej tematów