więcej

lubuskie

Sensacyjne odkrycie archeologów w Lubuskiem.

IAR |  dodane 2009-02-25 (11:10) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 6 godzin i 57 minut temu
drukuj

W Szprotawie (woj. lubuskie) dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego - okazało się, że tamtejsze Wzgórze Miłości to najprawdopodobniej poszukiwany od dawna średniowieczny gród Ilavia.

Spory pagórek leży w samym centrum szprotawskiego parku. Po ostatnich badaniach wrocławskich archeologów okazało się, że to pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie Ilavia. Był on wymieniony w kronice Tiethmara, który napisał, że w roku 1000. Bolesław Chrobry uroczyście powitał tu cesarza Ottona Trzeciego, jadącego do Gniezna.

Historyk i regionalista Maciej Boryna zwraca uwagę, że dziś na ogół nie odkrywa się tak dużych obiektów z tego okresu, gdyż zostały one odnalezione na początku dwudziestego wieku lub w latach powojennych. Grodzisko w Szprotawie ma powierzchnię około 4 hektarów.

Badania nadal trwają. Z ich wynikami będą mogli się zapoznać wszyscy zainteresowani historią. Eksponaty z wykopalisk zostaną także wystawione w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.


(meg, zel)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 95 95.96%
nie 4 4.04%

Przeczytaj też

Podkradał archeologom znaleziska i sprzedawał na aukcji

dodane 2009-03-31 (12:10) 5 lat 6 miesięcy 23 dni 5 godzin i 57 minut temu

Archeolodzy trafili na ślad prehistorycznych wandali

dodane 2009-02-26 (22:20) 5 lat 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 47 minut temu

Zakonnicę pogrzebano żywcem

dodane 2009-02-26 (07:45) 5 lat 7 miesięcy 28 dni 10 godzin i 22 minuty temu

Sensacyjne odkrycie archeologów w Jarocinie

dodane 2009-02-16 (12:50) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 5 godzin i 17 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (45)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~waldi 2009-11-01 (09:14) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 8 godzin i 53 minuty temu

górka miłości
będzie co sprzedać albo postaić nowy cpn

odpowiedz

0
0
~www.ilawia.dzs.pl 2009-03-09 (11:47) 5 lat 7 miesięcy 15 dni 6 godzin i 20 minut temu

ilawia - iława - ilavia
Ilavia brzmi ladnie, jak nazwa hodowli kotow z Iławy - ILAWIA*PL Tylko jedna literka sie rozni. Moze grod Ilavia, to pierwowzor miasta Iława? ;)

odpowiedz

0
0
~pic nic 2009-02-25 (14:23) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 3 godziny i 44 minuty temu

lubuskie
lwow to ziemie ruskie ktorym kazimierz wielki zagwarantowal autonomie takze religijna kiedy dobrowolnie przlanczly sie dopolski a skoro polacy nie dotrzymali obietnic rugowali rusinow to zaczeli sie buntowa i mieli prawo odejsc a ziemie sa typowo ruskie a ze dziadek dostal tam bezprawnie korytko to mu je slusznie odebrano krakow wpierw nalezal do ksiestwa morawskiego wiec ma powiazania z czechami warto otym pamietac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~księgowy 2009-02-26 (14:30) 5 lat 7 miesięcy 28 dni 3 godziny i 37 minut temu

Słowo klucz - "sensacyjne odkrycie"
Klucz otwierający publiczną skarbonkę do której tak chętnie sięgają przedstawiciele archeologicznej mafii.

odpowiedz

0
0
~Teed 2009-02-26 (12:01) 5 lat 7 miesięcy 28 dni 6 godzin i 6 minut temu

Mnóstwo zakochanych małolatów wyryło na tamtejszych
drzewach imiona swoich sympatii okraszając je "sztuką " na miarę swoich miernych zdolności manualnych.

odpowiedz

0
0
~Wawa 2009-02-25 (20:12) 5 lat 7 miesięcy 28 dni 21 godzin i 55 minut temu

ILAWIA
ILAVIA nie kojarzy Wam się z I love you?:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Zadruga 2009-02-25 (15:18) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 2 godziny i 49 minut temu

Chrobacja - kraina zapomniana przez historyków
Jeżeli chcesz dowiedzieć się prawdy o Polsce ukrywanej przez chrześcijańskich historyków to wpisz do googla "chrobacja". Historia Polski jest najbardziej zakłamaną historią na świecie.

odpowiedz

0
0
~as 2009-02-25 (13:01) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 5 godzin i 6 minut temu

Wniosek, że tereny te są rdzennie Polskie.
Niemcy nie będą się już upominać o te tereny?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~stary wiarus 2009-02-25 (13:20) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 47 minut temu

Odkrycie w lubuskiem
I co chcecie udowodnic POLSKOSC tych ziem???????? Nie zaklamywac historii!!!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Rad 2009-02-25 (14:18) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 3 godziny i 49 minut temu

Zdziwienie
Skąd te antypolskie i antyniemieckie wypowiedzi. Czy już nie można prowadzić wykopalisk archeologicznych w zachodniej Polsce? O tym, że jest to jedna z prawdopodobnych lokalizacji grodu wiedziano od dawna. W okolicy są jeszcze inne miejsca, które mogą być brane pod uwagę i czekają na zbadanie.

odpowiedz

0
0
~zaswitalo ? 2009-02-25 (14:06) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Czyja jest ziemia ?
W sumie nigdy zadna ziemia do nikogo nie nalezala,bo byla, jest i bedzie,miliardy lat.Czlowiek przyszedl na ten swiat i wydaje mu sie w swojej naiwnosci ze cos posiada,najlepiej na zawsze bo jest wieczny i wazny , iluzja zycia, kto zaoral i zebral plony to byly jego,kto wybudowal domy to i w nich mieszkal, wazne najbardziej w tym wszystkim kto komu dawal prace i chleb,i nieslychana to rzadkosc juz byla aby to Niemiec na polskim gospodarstwie za pacholka pracowal,wiec co czyje to mozna dlugo myslec.

odpowiedz

0
0
~Yogi 2009-02-25 (14:04) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 3 minuty temu

A może to kupa ostatniego dinozaura ?
Trzeba zrobic odwiert ! Urządzenia podobno są w Toruniu.....

odpowiedz

0
0
~pawel 2009-02-25 (13:59) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 8 minut temu

przezszlo 60 lat po wojnie a walka (slowna) o tereny trwa
a moze wystarczy nauczyc sie zyc w granicach jakich zyjemy a nie udowadniac sobie co bylo kogo i co kto komu. wydaje mi sie ze nawet najtezsze umysly w dziedzinie historii nie uzyly by takich stwierdzen bo historia jaka znamy tez zaczyna sie od pewnego momentu. a co bylo przed??? pozdrawiam

odpowiedz

0
0
~żółta eta 2009-02-25 (13:02) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 5 godzin i 5 minut temu

Ciekawa sprawa
Nikt się nie zainteresował pagórkiem w parku, bo może myśleli, że to wzgórek dla ozdoby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~romper 2009-02-25 (13:43) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 24 minuty temu

to bardzo
możliwe ponieważ dolnyśląsk był ziemią polskich słowian do lat 60-tych XIII wieku. pozniej germanie zaczeli przybywac na te tereny ze wzgledu na biede w ich kraju...

odpowiedz

0
0
~dzik znudzony 2009-02-25 (13:41) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 26 minut temu

Thietmara
Nie czepiam się ale chodziło o Thietmara

odpowiedz

0
0
~ja 2009-02-25 (13:38) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 29 minut temu

Star wiarus?
stary wiarus pewnie jest młody i dlatego nie zna historii ...

odpowiedz

0
0
~mańka 2009-02-25 (13:26) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 41 minut temu

moze wreszcie niemcy zrozumieja
ze to nasza polska ziemia i odczepia sie od nas raz na zawsze ,bardzo chcialabym zeby im to udowodniono.

odpowiedz

0
0
~an 2009-02-25 (13:20) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 47 minut temu

gratulacje
Gratulacje archeologom!!!

odpowiedz

0
0
~boban 2009-02-25 (13:09) 5 lat 7 miesięcy 29 dni 4 godziny i 58 minut temu

i po co badać kosmos?
Ziemi jeszcze do końca nie przebadano :D

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 10 godzin i 32 minuty temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 11 godzin i 43 minuty temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 9 godzin i 33 minuty temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 9 godzin i 12 minut temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 11 godzin i 41 minut temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 12 godzin i 21 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 11789