Trwa ładowanie...
oprac. Anna Kozińska
16-02-2018 08:20

Rząd też ma plany wielkopostne. Zdradził je premier Mateusz Morawiecki

Szef rządu przyznał, że treść nowelizacji ustawy o IPN może ulec zmianie. - Być może nastąpi pewne doprecyzowanie niektórych zapisów - powiedział. Ujawnił też, że Polska postanowiła postawić w najbliższym czasie na "pozytywne i cierpliwe komunikowanie".

Rząd też ma plany wielkopostne. Zdradził je premier Mateusz MorawieckiŹródło: PAP, fot: Paweł Czarny
d10y3si
d10y3si

W czwartek prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z radiową Jedynką powiedział, że "jeżeli będzie taka konieczność i TK tak uzna, to być może nastąpi pewne doprecyzowanie niektórych zapisów". Jednocześnie dodał, że Polska i Izrael "będą się coraz lepiej rozumieli".

Szef rządu stwierdził też, że chce, by "partnerzy, przyjaciele czy nawet nie do końca przyjaciele, a ludzie, nie obawiali się, że będzie zagrożona swoboda wypowiedzi czy swoboda działań artystycznych". - Niczego takiego tutaj nie mieliśmy na myśli - zaznaczył premier.

Dodał, że "po lekturze liberalnych gazet, które dotąd atakowały rząd" jest coraz bardziej przekonany, że problem relacji polsko-izraelskich został "zgłębiony i przyswojony przez część elit izraelskich".

Zobacz także: Tajemnica pewnej koperty, czyli donosy w Prawie i Sprawiedliwości

Postanowienie na Wielki Post

Morawiecki przyznał również, że przedstawiciele rządu wolą spotykać się z partnerami niż wysyłać im dokumenty. Mówił o tym, że trzeba nie tylko przedstawiać swoje racje, ale też szukać kompromisów. Pracę nad poprawą wizerunku Polski nazwał "codzienną i żmudną".

d10y3si

- Naszym postanowieniem wielkopostnym, dla naszego rządu, będzie, żeby jak najwięcej się komunikować pozytywnie i cierpliwie. Tak jak my mamy swoją perspektywę, tak nasi partnerzy mają prawo do swojej perspektywy, indywidualnej - tłumaczył premier.

Jak powiedział, Polska podejmie z Niemcami i z Komisją Europejską "wiele nowych inicjatywy". Mają one "budować dobre relacje na przyszłość". - Niekoniecznie idealnie wpisują się w dzisiejsze wyobrażenia naszych partnerów niemieckich czy francuskich - przyznał.

Tuż przed wizytą w Niemczech przyznał też, że relacje z tym krajem są "całkiem niezłe" - Nie potrzebujemy nowego otwarcia. Na pewno potrzebujemy lepiej się rozumieć - podsumował.

Źródło: Polskie Radio

d10y3si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10y3si
Więcej tematów