Trwa ładowanie...
d3tpjdg

Zapowiedź stała się faktem. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN

Prezydent podpisał budzącą sprzeciw Izraela i USA nowelizację ustawy o IPN. - To bardzo odpowiedzialna decyzja - ocenił bliski współpracownik głowy państwa Krzysztof Szczerski. Jednocześnie podkreślił, że Polska "nie jest w dobrym miejscu, ale trudnym".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Szczerski od 2017 roku jest szefem gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy
Krzysztof Szczerski od 2017 roku jest szefem gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy (PAP, Fot: Rafał Guz)
d3tpjdg

Duda potwierdził swoją deklarację podpisem nowelizacji ustawy o IPN. Szef jego gabinetu politycznego skomentował jego decyzję w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.

Jak podkreślił, ruch prezydenta był odpowiedzialny i suwerenny. - Nie była dyktowana przez opinie zewnętrzne - zapewnił. Jak tłumaczył, Trybunał Konstytucyjny, do którego Duda skierował ustawę, "ma odpowiedzieć na wątpliwości". - Musimy spokojnie wysłuchać opinii. Ważne, żeby tłumaczyć - podkreślił.

Jego zdaniem w całej sprawie jest więcej nieporozumień niż zrozumienia. Tłumaczył, że ludzie nie mają wiedzy, ale poddają się narracji. Zaznaczył, że trzeba brać pod uwagę jednak wszystkie opinie.

d3tpjdg

Ocenił tez samą nowelizację. - Jest z gruntu uczciwa. Nie ma w niej drugiego dnia - zapewnił.

- Nie jesteśmy w dobrym miejscu, ale trudnym - powiedział. Przyznał, że sprawa z Izraelem dotyka jego samego. - Śpię po cztery godziny dziennie - przyznał.

Kulisy sprawy

Wszystko zaczęło się od przyjęcia przez Sejm nowelizacji, która wprowadza karę grzywny lub do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. Za przyjęciem zmian było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

d3tpjdg

Później senackie komisje poparły nowelizację ustawy o IPN bez poprawek, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. Za zmianami głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. W końcu dokument trafił na biurko prezydenta Dudy, a ten go podpisał.

Zobacz też: Minister Warchoł tłumaczy niuanse ustawy o IPN

Próżno jednak szukać zrozumienia dla działań polskich polityków u naszych zagranicznych sojuszników. Przypomnijmy, że parlament Izraela - Kneset - chce odpowiedzieć Polsce własną ustawą, według której polskie prawo neguje Holokaust. Stany Zjednoczone wydały z kolei własny komunikat w sprawie nowelizacji. Wcześniej w polsko-izraelski spór włączyli się amerykańscy kongresmeni, którzy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

d3tpjdg

Podziel się opinią

Share
d3tpjdg
d3tpjdg