Trwa ładowanie...
06-05-2015 19:05

Raport ONZ: dziennie ginie na drogach ponad 500 dzieci

Według danych ONZ rocznie na świecie w wypadkach ginie około 186 300 dzieci. - W statystykach bezpieczeństwa drogowego Polska plasuje się w końcówce krajów - mówi WP rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

Raport ONZ: dziennie ginie na drogach ponad 500 dzieciŹródło: Fotolia, fot: nat84
d1wb6bf
d1wb6bf

W ubiegłym roku w Polsce doszło do 34 970 wypadków. Wśród 42 545 poszkodowanych osób było 1096 dzieci w wieku 0-6 lat i 2413 w wieku 7-14 lat. Na 3202 ofiary śmiertelne 80 to dzieci - informuje Maciej Kalisz, prezes fundacji "Jedź Bezpiecznie".

Za bezpieczeństwo najmłodszych najpierw odpowiedzialni są rodzice. Nie powinno usprawiedliwiać ich to, że nie mają czasu i nie są w stanie poświęcić kilku chwil na podstawową edukację. Odpowiedzialne są także szkoły, wspierane przez takie instytucje jak Inspekcja Transportu Drogowego czy policja, które przeprowadzają w szkołach zajęcia edukacyjne - stwierdza dziennikarz motoryzacyjny Grzegorz Traczewski.

Najmłodsi są również sprawcami wypadków drogowych. W ubiegłym roku dzieci do 6. roku życia spowodowały 17 wypadków, w których 17 osób doznało obrażeń ciała. Z kolei małoletni w przedziale wiekowym 7-14 lat, doprowadzili do 289 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 296 było rannych.

Najczęstszymi przyczynami wypadków rowerowych w 2014 r. było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowy manewr skrętu, niedostosowanie prędkości i nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia. Do zderzeń samochodowych dochodziło m.in. z powodu nieprawidłowego wyprzedzania, niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami, czy wjazd przy czerwonym świetle.

d1wb6bf

Wiele instytucji publicznych i pozarządowych wielokrotnie apeluje o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie kierowców na drodze. Powstają także liczne akcje, które nawołują o przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Jedną z nich jest inicjatywa społeczna, zorganizowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych "Save Kids Lives", która jest tematem przewodnim Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, trwającego od 4 do 10 maja 2015 r.

W Polsce akcję koordynuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Do zadań obu instytucji podczas światowego projektu należy organizacja wydarzeń o charakterze edukacyjno-informacyjnym w zakresie bezpieczeństwa drogowego.

Do inicjatywy dołączył się także Główny Inspektorat Transportu Drogowego. - W tym szczególnym tygodniu, ale i również przez cały rok prowadzimy wzmożone kontrole drogowe m.in. autokarów przewożących dzieci na wycieczki, jak i do szkół. Dodatkowo realizujemy szeroko rozwinięte działania edukacyjne. Nasi inspektorzy biorą udział w różnego rodzaju prelekcjach w przedszkolach i szkołach. Chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat potrafiły być bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego - stwierdza Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy GiTD.

- Dzieci są najmniej doświadczonymi uczestnikami ruchu drogowego. Ich zachowanie w dużej mierze zależy od postępowania osób dorosłych. To rodzice i opiekunowie są dla nich największym wzorcem do naśladowania. Złe przykłady, jak choćby przebieganie przez jezdnie, traktować będą jako zachowanie naturalne, które w ich mniemaniu trzeba powielać - dodaje Maciej Kalisz.

d1wb6bf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wb6bf
Więcej tematów