Trwa ładowanie...
Małgorzata Gorol
12-03-2016 15:31

Petru: może będzie trzeba apelować o rozwiązanie Sejmu. Ekspert: bezskuteczne działanie

• W Warszawie odbył się marsz opozycji i KOD ws. Trybunału Konstytucyjnego

• Ryszard Petru wspomniał o możliwości wnioskowania o rozwiązanie Sejmu

• Lider Nowoczesnej rozmawiał ze stacją TVN24 na temat dalszych działań opozycji

Petru: może będzie trzeba apelować o rozwiązanie Sejmu. Ekspert: bezskuteczne działanieŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d11hfds
d11hfds

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł marsz opozycji, zorganizowany przez Nowoczesną, do której przyłączyli się przedstawiciele i sympatycy KOD, ale także przedstawiciele PO i Zjednoczonej Lewicy. Demonstrujący domagali się opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. zmian w ustawie o TK.

W rozmowie z reporterem stacji TVN24 Petru przyznał, że możliwe są dalsze demonstracje "w różnej formie". A nawet, że "być może będzie trzeba apelować o rozwiązanie" parlamentu - cytuje słowa polityka serwis tvn24.pl.

O tą zaskakującą wypowiedź lidera Nowoczesnej zapytaliśmy politologa z Uniwersytetu Śląskiego, dr. Tomasza Słupika. Jak przyznaje ekspert, wniosek taki może być złożony, co nie znaczy, że będzie skuteczny. - Składanie wniosku w Sejmie, za którym wiadomo, że PiS nie zagłosuje, jest zupełnie bezskuteczne - mówi WP dr Słupik.

Dr Słupik przypomniał, że już wcześniej były pomysły zorganizowania referendum ws. skrócenia kadencji parlamentu. Co, według politologa, również było pomysłem "średnio fortunnym i średnio możliwym do realizacji".

d11hfds

Jak więc odbierać słowa Petru? Zadaniem eksperta na polityka mogła wpłynąć atmosfera manifestacji. - Emocje i kontekst sytuacyjny na wiecu spowodował, że pewnie Petru wymienił kilka różnych opcji protestu, przy okazji ten wniosek. Te różne zapowiedzi mogą też pełnić rolę wewnętrznej mobilizacji dla elektoratu Nowoczesnej, a szerzej przeciwników PiS-u - dodał.

Zgodnie z konstytucją skrócenie kadencji Sejmu, a tym samym Senatu, może wynikać z zarządzenia prezydenta lub uchowały niższej izby polskiego parlamentu. Musiałaby ona zostać podjęta co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów.

d11hfds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11hfds
Więcej tematów