Trwa ładowanie...

Obchody Niedzieli Palmowej

Chrześcijanie obchodzą Niedzielę Palmową. Rozpoczyna ona najważniejszy dla okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień i Święta Wielkiej Nocy.

Obchody Niedzieli PalmowejŹródło: PAP
d2rv0tr
d2rv0tr

Niedziela Palmowa jest pamiątką triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Według Nowego Testamentu, Żydzi tłumnie witali Jezusa u bram miasta z gałązkami palmowymi i wołali "Hosanna!". W tym dniu w kościołach święci się palmy, a podczas mszy czytany jest opis męki Chrystusa.

Teolog z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ks. Tadeusz Dzidek wyjaśnia, że symbolika Niedzieli Palmowej to zapowiedź cierpienia, ale i późniejszego zwycięstwa.

W tym roku w Niedzielę Palmową Kościół katolicki obchodzi też Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem "Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce".

Niedziela Plamowa znana jest nie tylko w Polsce. Palmy przygotowują także między innymi Macedończycy i Bułgarzy. U innych Słowian niedziela ta nazywana jest Kwetną, Werbnicą czy Wierzbnicą.

d2rv0tr

Zgodnie ze słowiańską tradycją, żeby w życiu uniknąć bólu głowy i gardła, bazie z palmy należy zjeść. Rolnicy powinni oberwać kwiaty z poświęconej palmy, wymieszać je z ziarnem siewnym i posypać pierwszą zaoraną ziemię. Ten rytuał ma zapewnić urodzaj i powodzenie.

Kalwaria Zebrzydowska

Spektakl, przedstawiający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, zainaugurował w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W uroczystościach uczestniczyły tysiące wiernych.

Misterium rozpoczęło się nieopodal kaplicy świętego Rafała na kalwaryjskich dróżkach. Jezus, w którego wcielił się brat Filemon, kleryk I roku kalwaryjskiego wyższego seminarium duchownego, wsiadł na osiołka i wyruszył na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor. Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role zawsze przypadają przewodnikom kalwaryjskim oraz wiernym.

Jezus wjechał na specjalnie ustawioną scenę, nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie. Na niej odegrano scenę wypędzenia kupców ze świątyni.

d2rv0tr

Niedzielne misterium, które zaprezentowano w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz 59., poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych i uroczysta suma w bazylice.

Co roku w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga XVII wieku.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. W 1979 i 2002 roku pielgrzymował tu papież Jan Paweł II.

d2rv0tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rv0tr
Więcej tematów