Trwa ładowanie...

Lider Obywateli RP o Piotrze S.: Nie można mówić o samobójstwie

Obywatele RP zamiast, jak co miesiąc brać udział w kontrmiesięcznicy, zdecydowali się upamiętnić "Szarego Człowieka". - W przypadku Piotra Szczęsnego nie powinno się mówić o samobójstwie. Św. Maksymilian Kolbe czy Sokrates też świadomie zdecydowali się odejść i nie nazywa się ich samobójcami. Ten heroiczny gest jest ważniejszy, niż potyczki z Jarosławem Kaczyńskim - mówi nam lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Lider Obywateli RP o Piotrze S.: Nie można mówić o samobójstwieŹródło: PAP/EPA
d2zpa2p
d2zpa2p

Od prawie dwóch lat Obywatele RP pojawiają się każdego 10-tego na Krakowskim Przedmieściu, by pokazać swój sprzeciw wobec braku poszanowania konstytucji przez rząd PiS i robienia z obchodów miesięcznicy wiecu politycznego. Tym razem, wybrali co innego. - I zachęcaliśmy do tego wszystkich. Nasza demonstracyjna nieobecność ma pokazać, że naszym celem nie jest spieranie się z wyznawcami PiS, tylko to, o co walczył Piotr Szczęsny, czyli sprawiedliwość - tłumaczy Paweł Kasprzak.

ZOBACZ VIDEO: Przemówienie prezesa PiS na miesięcznicy: "Nie byłoby tego, co jest dzisiaj bez Lecha Kaczyńskiego"

W ocenie Kasprzaka trzeba też dołożyć starań, by nie zaginęła pamięć o nim i przekazie, który zawarł w pozostawionym po sobie liście. - Nie chcę tym samym zachęcać innych do takich kroków. Jednak Piotr Szczęsny po coś to zrobił i nie można tego od tego zostawić - mówi.

Co według niego należałoby więc robić? - Trzeba się starać, żeby społeczeństwo nie odwracało głowy od tej śmierci. Żeby zdało sobie sprawę z jej znaczenia, czyli po prostu rozmawiać i przypominać. Poza tym w jego przypadku nie powinno się mówić o samobójstwie. Św. Maksymilian Kolbe czy Sokrates też świadomie zdecydowali się odejść i nie nazywa się ich samobójcami - wyjaśnia. I dodaje w kontekście miesięcznicy smoleńskiej: - Ten heroiczny gest jest ważniejszy, niż potyczki z Jarosławem Kaczyńskim.

d2zpa2p

Pamięć bez polityki

Lider stowarzyszenia nie sądzi, by organizowane przez Obywateli wydarzenie naruszało prośby rodziny Piotra, by nie wykorzystywać jego śmierci politycznie. - Nie mamy takiego zamiaru. Wszystko ma się odbyć bez politycznych emblematów. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy się do tego dostosują, postaramy się tego pilnować - podsumowuje Kasprzak.

Piotr Szczęsny podpalił się 19 października w centrum Warszawy. Była to forma protestu przeciwko obecnej władzy. W ciężkim stanie trafił do szpitala, a po kilku dniach zmarł. Odbyło się już kilka manifestacji mających oddać mu hołd, jak "Marsz Pamięci", który przeszedł ulicami Warszwy.

d2zpa2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpa2p
Więcej tematów