Trwa ładowanie...

Kornel Morawiecki poprosił resort finansów o pomoc. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Kornel Morawiecki poprosił, by rząd ulżył przedstawicielom obozu walki z PRL-owskim ustrojem i umożliwił im ulgowe przejazdy pociągami PKP. Jednak resort finansów uznał, że spełnienie jego prośby…otworzyłoby puszkę Pandory z kolejnymi roszczeniami.

Kornel Morawiecki poprosił resort finansów o pomoc. Takiej odpowiedzi się nie spodziewałŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk
d2bjgp8
d2bjgp8

Marszałek - senior Kornel Morawiecki od maja jest przewodniczącym Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Rada skupia działaczy, którzy walczyli z komunistycznym ustrojem. W jej imieniu, polityk niedawno temu skierował prośbę do minister finansów Teresy Czerwińskiej, by ulżyć zasłużonym uczestnikom walk z komuną.

Korzyść dla działaczy i PKP

"Szanowna Pani Minister. Istniejąca ulga kombatancka PKP na bilety kolejowe, w wysokości 51 proc. w 2018 roku jest już uprawnieniem praktycznie niemożliwym do wykorzystania. Zmarli już bowiem żołnierze II wojny światowej a nieliczni żołnierze niezłomni znajdują się w grupie 80+ i w zdecydowanej większości nie korzystają z tego przywileju. Dlatego pragnę zwrócić się do Pani Minister z uprzejmą prośbą czy byłoby możliwe rozważenie udzielenia ulgi kombatanckiej na przejazdy kolejowe dla osób posiadających oficjalne uprawnienia „Działaczy opozycji demokratycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych”? - pyta Kornel Morawiecki w piśmie.

"Także ze względów finansowych, przyznanie tej ulgi przyniesie korzyści zarówno spółce PKP jak i samym zainteresowanym. Mimo popularności połączeń kolejowych nadal część miejsc w pociągach jest niewykorzystana, na niektórych połączeniach szacunkowo nawet do 50%. Wprowadzenie tej ulgi z oczywistych względów przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tego typu połączeń w porównaniu do transportu samochodowego. Zapewni także lepsze wykorzystanie potencjału PKP oraz umożliwi osobom represjonowanym z powodów politycznych częstsze korzystanie z transportu kolejowego. Z powyższych względów rozważenie tego typu postulatu wydaje się całkowicie uzasadnione" - napisał Kornel Morawiecki.

Zobacz także: Kornel Morawiecki: Mam pretensje do państwa

W odpowiedzi resort finansów uznał, że nie będzie zmieniał tegorocznych reguł i przepisów. Argumenty, jakie przytoczono w piśmie, mogą zaskakiwać. Ojciec premiera został potraktowany bowiem dość obcesowo. – Należy podkreślić, iż jest to kolejna inicjatywa poszerzenia katalogu uprawnionych. Rozpatrywanie indywidualnie każdej grupy potencjalnie uprawnionych jest rozwiązaniem nieoptymalnym, ponieważ: prowadzić może do nierównego traktowania różnych grup, wprowadza zaburzenia w zakresie rozliczania ulg, weryfikacji uprawnień przez osoby uprawnione (bardzo duża liczba wzorów legitymacji, zaświadczeń, itd.), pozytywne załatwienie postulatu danej grupy automatycznie skutkuje kolejnymi roszczeniami - odpisał wiceszef resortu Leszek Skiba.

d2bjgp8

Ulga byłaby nieuzasadniona

Zdaniem Ministerstwa Finansów, na chwilę obecną poszerzanie katalogu osób uprawnionych do korzystania z ulg ustawowych jest nieuzasadnione także dlatego, że w Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad kompleksową nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Przypomnijmy, że według obecnych przepisów ulgą ustawową uprawniającą do 51 procentowej zniżki objęci są kombatanci w tym członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie nie ma słowa o działaczach opozycji demokratycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Mogą oni korzystać z ulg wprowadzonych jedynie przez niektóre samorządy. Np. mają 35 proc. zniżki na podstawie biletów jednorazowych w pociągach Kolei Mazowieckich, z wyjątkiem pociągu „Słoneczny”. Bezpłatnie mogą jeździć pociagami Kolei Śląskich i Dolnośląskich.

Kornel Morawiecki w przeszłości był znany jako założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Organizacja odrzucała ugodę z komunistyczną władzą oraz deklarowała walkę podjazdową „na wszystkich poziomach i różnymi metodami”. W 1987 r. ojciec Mateusza Morawieckiego został zatrzymany przez SB. Przez kilka miesięcy siedział w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bjgp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bjgp8
Więcej tematów