Strona główna serwisu
Przesłuchanie Tadeusza Rydzyka w sejmie. "Parodia i żenada"

Przesłuchanie Tadeusza Rydzyka w sejmie. "Parodia i żenada"

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przesłuchała o. Tadeusza Rydzyka, prezesa Fundacji Lux Veritatis, w ramach postępowania o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT. Posiedzenie komisji było zamknięte dla mediów. - Parodia i żenada - takimi słowami jeden z posłów wychodzących z komisji określił przesłuchanie o. Rydzyka.
O. Tadeusz Rydzyk O. Tadeusz Rydzyk ()
- Obok ojca dyrektora siedzi posłanka Krystyna Pawłowicz i co chwila mówi ojcu: proszę nie odpowiadać, proszę nie odpowiadać. Jak można siedzieć obok świadka i go instruować. To parodia przesłuchania - relacjonował poseł opuszczając posiedzenie.

Postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT (oprócz Stefana Pastuszki) - przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego - domaga się PiS w związku z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na multipleksie.

O. Rydzyk odpowiadał przed komisją przez dwie i pół godziny. Redemptorysta wyszedł z przesłuchania uśmiechnięty. Odmówił jednak dziennikarzom komentarza, zaznaczając jedynie, że jest wdzięczny ludziom, którzy bronią prawdy.


Poseł PO Andrzej Halicki, który kieruje pracami komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, pytany przez dziennikarzy o przebieg posiedzenia przypomniał, że było to pierwsze spotkanie komisji ze świadkami postępowania koncesyjnego.

- To jest pierwsze posiedzenie, które jest postępowaniem dowodowym. W związku z tym, że jest pierwsze, myślę, iż nie ma takiej osoby, która po pierwszym spotkaniu wiedziałaby już wszystko i mogła wydać obiektywny werdykt w oparciu o fakty i postępowanie, jakie mało miejsce przed komisją - powiedział Halicki. Zaznaczył, że wnioski będzie można wyciągać dopiero po kilku, kilkunastu posiedzeniach. Dodał też, że następne przesłuchania świadków zaplanowano na czwartek. Przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej stanie dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz.

Przebieg posiedzenia relacjonował dla dziennikarzy także poseł Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. Powiedział, że o. Rydzyk przedstawił komisji "uchybienia, których dopuściła się KRRiT rozpatrując wniosek koncesyjny fundacji Lux Veritatis". - Wskazał na takie uchybienia jak naruszenie pewnych zasad konstytucyjnych, wolności słowa, prawa dostępu do informacji, na dyskryminowanie fundacji Lux Veritatis - mówił Mularczyk.


W ocenie posła SP, TV Trwam spełniała wszelkie warunki do przyznania koncesji, lecz jej nie dostała. - Inne podmioty, mimo iż nie spełniały warunków finansowych, taką koncesję dostały. Ojciec dyrektor stanął więc na stanowisku, że ta decyzja odmowy została przyznana w sposób nieprawidłowy i nierzetelny. Nie sposób się nie zgodzić z takim stanowiskiem - mówił poseł.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

Zgodnie z ustawą o TS za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą m.in. członkowie KRRiT. Wniosek w tej sprawie marszałkowi sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja uchwala sprawozdanie o wystąpieniu do sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia: Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.


Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

Po decyzji KRRiT odmawiającej fundacji miejsca na MUX-1 w wielu miastach odbywały się marsze protestacyjne. Wciąż zbierane są też podpisy pod listem do KRRiT z żądaniem przyznania TV Trwam "należnego miejsca na tzw. multipleksie".
IAR, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1177)
Nie zgadzam się z opinią
74
Zgadzam się z opinią
97
~nim 2013-04-03 (19:16) 5 godzin i 51 minut temu

Jak się macie bełkoczące lemingi , jeszcze trochę i zostanie wam torba i kij .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
38
Prawy-i-Sprawiedliwy 2013-04-03 (20:05) 5 godzin i 2 minuty temu

W roku 1986 do Tadeusza Rydzyka, ubogiego nauczyciela religii, uśmiecha się los. Przez macierzysty zakon zostaje wysłany na placówkę misyjną do Niemiec. W miasteczku Balderschwang styka się z katolicka rozgłośnią radiową. Działalność `Radia Maria International' robi na nim wielkie wrażenie. Pozytywne, bo jest skrajnie ksenofobiczne i nietolerancyjne. A poza tym miesza się w politykę. I tę lokalną, i narodową. Powoduje to ostra reakcję władz (także kościelnych), co doprowadza do karnego zamknięcia rozgłośni. I otwarcia pewnej klapki w mózgu redemptorysty. Już wie, co będzie robił i to na dużo lepszym gruncie. Już ma cel w życiu. Tylko pieniędzy nie ma na spełnienie marzeń. Ale to nie problem dla człowieka o jego pomyślunku. Bez mała za dnia na dzień uruchamia biznes polegający na sprowadzaniu do Polski niemieckich samochodów (darowizny) z przeznaczeniem na cele kultu religijnego (sic!). Kilka lat później bydgoska prokuratura wszczyna dwa śledztwa w tej sprawie. Jedno dotyczy fałszerstw darowizn (dokumenty wystawiał niemiecki klasztor, który gościł Rydzyka), drugie - kwestii nieuiszczania opłat celnych. Redemptoryście zaczyna się palić grunt pod nogami, ale skrajna prawica nie daje mu zrobić krzywdy, bo Rydzykowi urosły już plecy. Oba postępowania zostają umorzone, a prokuratorzy w uzasadnieniu piszą, że nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Gdyby jednak ktoś chciał wrócić do sprawy i przejrzeć sfałszowane dokumenty, to już nigdy tego nie zrobi, bo kilkanaście kilogramów kwitów ginie bezpowrotnie w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym samym czasie siedemnastoletni chłopiec zostaje skazany na trzy miesiące więzienia za sfałszowanie pieczątki na szkolnej legitymacji. No tak, ale ów młodzian to nie Rydzyk. Nawet nie ma na imię Tadeusz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
31
~11 2013-04-03 (17:48) 7 godzin i 19 minut temu

NAZWISKO TEGO KPIARZA POSŁA - PROSIMY

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
43
~ben 2013-04-03 (17:59) 7 godzin i 8 minut temu

cytuję Rydzyka "Kaczyński to oszust". dziwn, że Pawłowicz nie protestowała. a nawet pomaga księdzu. czyżby Pawłowicz też uważała, że Kaczyński to oszust?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
46
~? 2013-04-03 (18:20) 6 godzin i 47 minut temu

Co mnie obchodzi jakaś tam fundacja rydzykowa, niech każdy płaci jednakowo. Nic za darmo. Niech ujawni źródła finansowania pan Rydzyk i nie domaga się szczególnych przywilejów. Za dużo w Polsce uprzywilejowanych i immunitetowych ludzi żyje: posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy, i nie wiem kto jeszcze...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
22
~bum 2013-04-03 (19:29) 5 godzin i 38 minut temu

Znamienne,że ludzie wypowiadający się merytorycznie wypowiadają się w języku polskim,a język ich adwersarzy przeniknięty jest wulgaryzmami i przekleństwami.Pachnie mi tu językiem tych którzy byli szkoleni w moskwie jako t.w.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
155
Zgadzam się z opinią
173
~Polacy i Polki 2013-04-03 (19:04) 6 godzin i 3 minuty temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 17

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
50
~LEWEK117 2013-04-03 (17:59) 7 godzin i 8 minut temu

PO CO ONI Z NIM ROZMAWIAJA Z TYM SZARALTNEM-WIDOCZNIE SA SIEBIE WARCI TO CALE TOWARZYSTWO.POLITYCY+KLER+BIZNES TO MAFIA OD WIEKOW ZYJA W SYMBIOZIE,A BIEDNYCH LUDZI MAJA ZA NIEWOLNIKOW ZEBY NA NICH ROBILI..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
47
~zuk 2013-04-03 (17:47) 7 godzin i 20 minut temu

ucz sie człowieku od skromnego Papieża Franciszka, a nie nastawiaj sie na kase, złodzieju

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
29
adraminkobas 2013-04-03 (21:01) 4 godziny i 6 minut temu

Okolice Torunia przepraszają Polaków za o. Rydzyka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
37
~gość 2013-04-03 (17:59) 7 godzin i 8 minut temu

Ojczulek zrobił sobie jaja z polskiego parlamentu i jego posłów. Brawo Ojczulku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
57
~rys 2013-04-03 (17:44) 7 godzin i 23 minut temu

Od tego złodzieja (dla uściślenia, jego wolontariuszy) kupiłem dwie cegiełki po $20,- na ratowanie polskich stoczni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
51
~Lidia 2013-04-03 (17:44) 7 godzin i 23 minut temu

Bo Rydzyka się nie przesłuchuje, Rydzyka się wsadza i tyle. I można mu jako bonusa dorzucić do celi tą Pawłowicz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
35
~Fran 2013-04-03 (17:44) 7 godzin i 23 minut temu

A co na jego poczynania powie Papież Franciszek. Przecież to co robi Rydzyk nie ma nic wspólnego z ubóstwem...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
44
~mała poprawka 2013-04-03 (19:28) 5 godzin i 39 minut temu

Drogi redaktorku jak piszesz Pan premier , Pan prezydent ,Pan minister, to mniej że na tyle kultury i szacunku dla wszystkich!!! i napisz Ojciec Dr.Tadeusz Rydzyk a nie z pogardo RYDZYK gdyż świadczy to tylko o Twojej stronniczości i braku dobrego wychowania!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
39
~janosik 2013-04-03 (18:50) 6 godzin i 17 minut temu

Jakby tak list do Franciszka.Nowy papież nowe możliwości.Może On coś poradzi na tego DIABŁA W SUTANNIE?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
48
~emeryt1942 2013-04-03 (18:50) 6 godzin i 17 minut temu

Czy dyrektor Rydzyk to ta sama osoba ktora inni nazywaja ojcem . Nie można byc Ojcem jak sie dzieci skubie z kasy . Nie mozna byc zakonnikiem ślubujacym ubostwo jak sie gromadzi coraz wieksze dobra . Nie mozna byc Ojcem jak sie innych lekcewazy uważając że tylko jego prawda jest prawda ..GRZECH PYCHY NIE DOTYKA BIZNESMENA RYDZYKA ale juz zakonnika TAK ..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
37
~jaz749 2013-04-03 (17:57) 7 godzin i 10 minut temu

Religijny satrapa Ciemnogrodu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
48
~adrian2767 2013-04-03 (17:49) 7 godzin i 18 minut temu

Tusk obiecuje,głupi to kupuje.Wzruszająca jest miłość marszałka senatu Bogdana Borusewicza do jego pieska. Jak podał „SE”, marszałek potrafił trzy razy dziennie latać samolotem z Warszawy do Gdańska, by wyjść na spacer z czworonogiem.dlaczego Marszałek senatu Bogdan Borusewicz ponad 700 razy latał na trasie dom-praca.Kiedy i za ile latał marszałek senatu:2007 - 115 przelotów = 58 817 zł.2008 - 93 przeloty = 47 565 zł.2009 - 92 przeloty = 47 054 zł.2010 - 125 przelotów = 63 932 zł.2011 - 156 przelotów = 80 533 zł.2012 - 142 przeloty = 76 458 zł.2013 - 13 przelotów = 6999 zł.w sumie 713 = 381 358 zł.Nie bacząc na potencjalne docinki i niezrozumienie poświęcał się – oto prawdziwa miłość. Wszyscy wiemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Marszałek Dorn w swoim czasie zabierał suczkę Sabę do sejmu, co było obiektem żartów i kpin. Borusewicz chce oszczędzić takich przykrości swojej psince, której imienia niestety nie znam. Piękne to i szlachetne.Przez większość życia miałem psa i jestem wielkim miłośnikiem zwierząt. Dlatego bardzo cieszy mnie, że mój wysoki rangą przedstawiciel nie wydaje naszych pieniędzy na sprawy błahe, a potrafi poświecić je w imię przyjaźni między człowiekiem i psem. To i tak ma więcej sensu, niż kilka innych niezbędnych wydatków tej wesołej ekipy.a mógłby przecież porozmawiać przez Skype'a,A jednak nie! leci!!! Czy tam przypadkiem nie pląsa jakaś sarenka?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
45
~Pan Sułek 2013-04-03 (17:32) 7 godzin i 35 minut temu

Ale czy pani profesor Krystyna Pawłowicz siedziała ojcu dyrektorowi na kolanach,bo może jest to po prostu wielka miłość.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3