więcej

Mocne słowa nt. dzieci z in vitro. Ksiądz się z nich nie wycofuje .

TVN24 |  dodane 2013-02-24 (22:42) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 19 minut temu
drukuj

- Rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci, ale sam nie zdecydowałbym się na in vitro, gdybym był w ich sytuacji - stwierdził ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier. Duchowny odradzałby zastosowanie tej metody każdemu, kto by go o to spytał.


- Zadaję pytanie: jakie są konsekwencje dotyczące natury, relacji z rodzicami i wreszcie tego, że człowiek stawia się w pozycji twórcy życia - kontynuował ks. Longchamps de Berier.

W niedawnym wywiadzie dla "Uważam Rze", ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier stwierdził, że "są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą już, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych".

Dziś w "Faktach po Faktach" ks. Longchamps de Bérier odnosił się do stwierdzeń, jakich użył w wywiadzie dla "Uważam Rze".

- Podstawowym problemem, przed którym stajemy, nie jest straszenie kogokolwiek czymkolwiek (metodą in vitro- red.) (...). Podstawowe pytanie dotyczy tego, czy nie robimy czegoś, czego natura nie wybaczy - powiedział ks. prof. Longchamps de Berier.

W jego opinii trzeba jednak mówić o tym, że w przypadku dzieci poczętych in vitro ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest o 30 proc. większe niż w przypadku dzieci poczętych metodą naturalną.


(pg, asz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 153 48.73%
nie 161 51.27%

Przeczytaj też

Bartosz Arłukowicz: 1 od lipca dostępna refundacja in vitro

dodane 2013-03-20 (13:27) 1 rok 4 miesiące 5 dni 10 godzin i 34 minuty temu

Ks.prof. Franciszek Longchamps de Bérier tłumaczy się ze słów o "bruździe dotykowej"

dodane 2013-03-02 (10:29) 1 rok 4 miesiące 23 dni 13 godzin i 32 minuty temu

Kolejne zarzuty ws. śmierci półtorarocznego chłopca ze Szczecina

dodane 2013-02-24 (17:15) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 46 minut temu

Matka zakleiła dla zabawy głowę dziecka taśmą klejącą

dodane 2013-02-24 (02:25) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 21 godzin i 36 minut temu

Policja w Szczecinie aresztuje podejrzanych i szuka ciała dziecka

dodane 2013-02-23 (11:34) 1 rok 5 miesięcy 2 dni 12 godzin i 27 minut temu
materiał wideo

Matka przyniosła zwłoki 6-letniego dziecka do szpitala w Żarach

aktualizacja 2013-02-23 (20:17) 1 rok 5 miesięcy 2 dni 3 godziny i 44 minuty temu

Wałbrzych liderem wśród miast o najwyższym odsetku nieślubnych dzieci

dodane 2013-02-22 (19:01) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Ambasador USA w Rosji apeluje, by nie wykorzystywać śmierci chłopca

dodane 2013-02-22 (18:25) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 5 godzin i 36 minut temu

materiał wideo

Śmierć 1,5-rocznego dziecka w Szczecinie. Matka usłyszała zarzuty

aktualizacja 2013-02-22 (12:06) 1 rok 5 miesięcy 3 dni 11 godzin i 55 minut temu

W innych serwisach

Kontrowersje wokół in vitro

Myślałaś o tym zabiegu? Poddałaś się metodzie in vitro? Podziel się swoją opinią Prześlij swój komentarz!


Opinie (609)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~kinio525 2013-06-07 (08:59) 1 rok 1 miesiąc 18 dni 15 godzin i 2 minuty temu

ksieza to mafia!!! niech ida do roboty ,bo my na ich emerytury pracujemy,mam jeszce jedno pytanie czy pierwsza kobieta na ziemi czyli ewa miala pepek?

odpowiedz

1
0
~do Sądu 2013-05-30 (08:29) 1 rok 1 miesiąc 25 dni 15 godzin i 32 minuty temu

Organizacje kobiece w Polsce powinny podac tego czarnego pasozyta do Sądu za znieważanie czci ich zapłodnionych komórek jajowych nazywanych przez ten sam kosciół ..człowiekiem,tyle że z bruzdą.Czekamy na reakcję tychże organizacji.

odpowiedz

2
0
~prefixx 2013-03-27 (19:01) 1 rok 3 miesiące 28 dni 5 godzin i 1 minutę temu

czasami żałuję że jestem ochrzczony... brak słów że takie bydle jest reprezentantem boga... no właśnie czy bóg wogóle istnieje?

odpowiedz

12
7
~mama 2013-02-27 (03:02) 1 rok 4 miesiące 28 dni 20 godzin i 59 minut temu

Nie zabijaj. O to chodzi. Co z tymi parodniowymi dziećmi, które uznano za gorsze i zamrożono albo wyrzucono? Straciłam dziecko nienarodzone. Spece od in vitro zabronią mi płakać teraz co? Powiedzą, że nie człowiek umarł mi pod sercem? Parę tygodni = nie człowiek? Człowiek! Mók kochany Aniołek. Parę dni to też człowiek. Nie zabijajcie z chęci posiadania. Kochajcie. Może w jakimś domu dziecka czeka na was ktoś, kogo możecie uszczęśliwić nie niszcząc innych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~alson 2013-03-20 (14:00) 1 rok 4 miesiące 5 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Primo: Jak o relacji między dzieckiem a rodzicami może wypowiadać się ktoś komu(z racji wykonywanego zawodu) zabrania się zakładania rodziny? Po drugie: czy człowiek nie "wciela się w rolę twórcy życia" kiedy stara się o dziecko w naturalny sposób? Ludzie powinni mieć prawo do refundowanego In vitro.

odpowiedz

3
0
~oburzona 2013-03-20 (12:01) 1 rok 4 miesiące 5 dni 12 godzin i 1 minutę temu

wy macie naje.... ludzie co wy w tych komentarzach wypisujecie? Banda popaprańców. Żyjesz na tym świecie ale nie wiesz w jaki sposób do tego doszło bo ciebie tam nie było weź mi wytłumacz czym różni się dziecko poczęte w sypialni od dziecka poczętego po przez in vitro? bo ja nie widzę różnicy!!!!!!! Jeżeli para leczy się od 4 lat na bezpłodność pragnie tego dziecka i zrobi wszystko co tylko może to do cholery jasnej dajcie się cieszyć z macierzyństwa

odpowiedz

13
42
~hulo 2013-02-25 (08:12) 1 rok 5 miesięcy 15 godzin i 49 minut temu

Chciałbys byc dzieckiem z in vitro ? Masakra !!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
9
~bedzie 2013-02-26 (07:17) 1 rok 4 miesiące 29 dni 16 godzin i 44 minuty temu

Problem nie lada bo dzieci z in vitro szukaja swoich prawdziwych rodzicow--(dawcow spermy i jajeczka) i maja prawo do tego i aby ci rodzice ich Utrzymywali!!!!!!!(w Anglii sprawa sadowa trwa!).uwazajcie panowie czy godzicie sie na zamrazanie i dawanie swoich plemnijkow?bedziecie materialnie utrzymywac dzisiatki dzieci.......... hahahaha ( i mamusie takze....hihi)Dziecki in vitro moze miec i 6 rodzicow......a koncem jest Surykatka ktora moze miec te BRAKI W HORMONACH ktore dziedziczy po tych poprzednich i to biedne dziecko!!In vitro powinno byc ZABRONIONE a nie DOFINASOWANE.... JESZCZE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
89
~kasia 2013-02-25 (08:27) 1 rok 5 miesięcy 15 godzin i 34 minuty temu

Dziecko to nie jest nowe auto by sobie go "załatwić". Nie macie szacunku do siebie i do dziecka, któremu odbieracie możliwość naturalnego rozwoju, nie zostaje poczęte tak jak szanowny rodzic, bo rodzicowi wszystko jedno...Bo rodzic "chce". Chcieć można wiele rzeczy...Współczesne możliwości odbierają wam rozum i zdolność do myślenia o kimś w kategoriach człowieka...Jest czymś co można nabyć. Jak możecie skazywać to dziecko na taką sztuczną drogę rozwoju. Myślicie tylko o sobie i zaspokojeniu swoich pragnień...Dalej oszukujcie się, że taka droga nie szkodzi dziecku ani przyszłym pokoleniom. No dalej, okłamujcie się. Samoluby i egoiści. To nie kościół jest ciemnogrodem tylko wasz pusty świat. Zastanawiam się czy taki rodzic chciałby zamienić swoje naturalne poczęcie na to z próbówki... Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

2
0
~ktosiowa 2013-03-05 (19:56) 1 rok 4 miesiące 20 dni 4 godziny i 5 minut temu

Chciałabym zwrócić uwagę na to, że współczesna medycyna to bardzo bardzo młoda gałąź nauki w porównaniu do czasu trwania ludzkości i choćby dlatego, uważam, że nie powinno się jej bezgranicznie ufać. Poza tym oddalają nas te CUDA nauki od największych i najważniejszych wartości jakimi są szacunek dla zdrowia, ciała, życia. W końcu lekarz nas zaraz poskleja, doszyje rękę, nogę, usunie raka i hiva. A w naszych głowach nie zostanie żadna nauka, nie uczymy się w tych czasach w ogóle godzić z własnym losem, wszyscy chcemy być tacy sami, tak samo sprawni, tak samo inteligentni, tak samo piękni, tak samo ubrani. Tak nie ma, gdyż widać konsekwencje w psychice ludzkiej, wyglądamy tak samo, ale jednocześnie coraz bardziej się od siebie oddalamy, jesteśmy pochłonięci tylko własnym interesem, bo tak bardzo gonimy za iluzją, którą wytworzyła przed nami nauka. Tak jesteśmy zaprzątnięci materialnym światem, że nie zwracamy tak naprawdę uwagi na to, że żyjemy wśród innych ludzi, którzy mogliby być nam bliscy i zaakceptować nas takimi jakimi jesteśmy, że sami moglibyśmy się zaakceptować - nas i nasz los. Myślę, że wtedy kończy się większość problemów, bo nie gonimy za czymś co najwyraźniej nie jest nam dane, a przyjdzie nam to okupić wielkimi wyrzeczeniami i cierpieniami ponieważ KAŻDY wie, że NIC nie ma w życiu ZA DARMO.

odpowiedz

2
0
~jboo 2013-03-04 (00:01) 1 rok 4 miesiące 22 dni i 1 minutę temu

Przede wszystkim wydaje mi się, że do dyskusji należy podejść merytorycznie, a nie emocjonalnie. Zapomnijcie o tym, że powiedział to ksiądz, bo nie to jest w tym momencie istotne - przede wszystkim powiedział to doskonale wykształcony mężczyzna, świadomy świata w którym żyje. Owszem, in vitro jest szansą dla osób nie mogących począć dziecka, jednak nie można udawać, że ta metoda nie ma żadnych wad. Zawsze istnieje ryzyko. I nie ważne, że powiedział to ksiądz, bo powiedzieć może to także każdy lekarz i wtedy prawdopodobnie nie będzie takiej afery. A politycy niech nie pchają łap do struktur akademickich - każdy mierzy swoją miarą, to fakt - ale jak to politycy zaczną decydować, kogo usunąć z uczelni a kogo nie, to ten kraj sczeźnie w zapomnieniu, a jego obywatele zostaną pozbawieni ostatniego bastionu, w którym pożądane jest kreatywne myślenie i świadomość otoczenia.

odpowiedz

0
2
annaszajbe 2013-03-02 (13:16) 1 rok 4 miesiące 23 dni 10 godzin i 45 minut temu

oczywiście ksiądz nie wiadomo czy by tego nie zrobił - przecież nie może wczuć sie w mężczyznę , który kochając się co noc ze swoją żoną pragnie zostać ojcem - więc niech ksiądz nie mówi co by zrobił a czego nie , bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - więc błagam - a księża wbrew pozorom najmniej umieją wczuć się w sytuację małżonków lub partnerów - jakiekolwiek targają nimi problemy - od ślubu do poczęcia , wychowania dziecka poprzez rozwód i dużo różnych po drodze kolców życiowych. Wy tylko stoicie z boku - was te problemy nie dotyczą !!!!

odpowiedz

1
1
~Wiedza 2013-02-28 (18:40) 1 rok 4 miesiące 27 dni 5 godzin i 21 minut temu

Jedną z przyczyn niepłodności jest niezagnieżdżanie się zarodków w macicy. Jeśli kobieta ma tę przypadłość a leczy się metodami naturalnymi co może trwać nawet kilka lat, to w tym czasie kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt zarodków nie zagnieżdża się i umiera. Zatem in vitro powoduje dużo mniejsze straty zarodków. O tym jednak przeciwnicy in vitro a zwolennicy metod naturalnych nie wspominają.

odpowiedz

2
3
~Proste 2013-02-28 (18:38) 1 rok 4 miesiące 27 dni 5 godzin i 23 minuty temu

"jakie są konsekwencje dotyczące natury, relacji z rodzicami i wreszcie tego, że człowiek stawia się w pozycji twórcy życia" - konsekwencje są takie, że ludzie zaczynają sobie zdawać sprawę, że nauka pomaga ludziom a modlitwy nic nie dają. I to najbardziej boli watykańczyków.

odpowiedz

1
4
~gregson 2013-02-28 (17:48) 1 rok 4 miesiące 27 dni 6 godzin i 13 minut temu

klecha ma rację. Sam jest z inwitro i wie na własnej skórze że z nim jest źle. Że jest głupim pajacem nie rozumiejącym innych.

odpowiedz

10
22
~mAJA RACJE 2013-02-25 (10:33) 1 rok 5 miesięcy 13 godzin i 28 minut temu

100% racjii...go sluchalem..On ostrezga przed takim poczynaniem bo dzieci te we wiekszosci sa chore po rodziacch ktorych moze byc nawet 6- ro!!! a matka ktora nie moze poczac normalnie....ma braki w hormonach !!!!!!!!!!!!!!(inne choroby dlatego nie mogla np.zajsc w ciaze)wiec dziecko to dziedziczy!! te braki zazanaczyl ze to dziecko jest NORMALNYM CZLOWIEKIEM ...tak traktowane zwlaszcza przez koscol!!!! Jednak to jego rodzice (jest ich nawet i 6 oro) sa winni smierci(ZARODKOW) jego braci i siostr ktore ze wylewane do zlewu lub w zamrazarce .....czekaja albo n smierc(sa slabe bo zamrazaniu wiec nie udane do In vitro) albo no poczecie ich a wielu rodzicow! Ludzie myslecie ... co zgotujecie takim nieszczesliwym dzieciom(nawet przeszczepy po rodzicach sa niemozliwe bo nie wiadomo gdzie szukac tego prawdziwego rodziciela jak ich jest np 4 czy .6?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
1
~polak emigrant 2013-02-28 (14:43) 1 rok 4 miesiące 27 dni 9 godzin i 18 minut temu

ten champignion za co sie zabiera? ostatnio jego organizacja przepraszala za morderstwa i pedofilie... chyba zadnym sa wykladnikiem moralnosci a tym bardziej wiedzy

odpowiedz

6
1
~kasienka 2013-02-28 (14:19) 1 rok 4 miesiące 27 dni 9 godzin i 42 minuty temu

temu księdzu to sie... bruzdy... w mózgu wyprostowały. I co poniektórym fanatykom religijnym też... In vitro to jest normalna obecnie metoda leczenia. Kiedyś medyków palono na stosie...teraz jak widac niedaleko im do tego

odpowiedz

2
1
~małpka 2013-02-28 (08:47) 1 rok 4 miesiące 27 dni 15 godzin i 14 minut temu

książulo opisał małpią bruzdę którą posiadają ludzie zespołem dawna ale również "normalni"ludzie co do ludzi z invitro nic mi niewiadomo a teraz każdy dostał małpiego rozumu co też występuje powszechnie u ludzi wierzących i tych miej wierzących:)

odpowiedz

6
2
~MM 2013-02-28 (08:46) 1 rok 4 miesiące 27 dni 15 godzin i 15 minut temu

Tacy jak ten klecha za Hitlera mierzyli czaszki ludziom oceniając ich aryjskość. Jesteście katolicy dumni z takich przedstawicieli waszego kościoła?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Samolot z polskimi turystami przymusowo lądował w Pradze
dodane 2014-07-25 (20:36) 3 godziny i 25 minut temu

Napastnicy na motocyklu strzelali do właściciela kantoru. Trwa obława
dodane 2014-07-25 (20:20) 3 godziny i 41 minut temu

Pentagon: rosyjskie zestawy rakietowe jadą do separatystów na Ukrainie
dodane 2014-07-25 (19:05) 4 godziny i 56 minut temu

Katastrofa samolotu algierskich linii lotniczych
dodane 2014-07-25 (16:47) 7 godzin i 14 minut temu

"Leci do was ptaszek". Rozmowa separatystów na dwie minuty przed tragedią
dodane 2014-07-25 (18:56) 5 godzin i 5 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 8607