Strona główna serwisu
Wypadek prezydenckiej limuzyny: biegli nie znaleźli śladów materiałów wybuchowych na oponie

Wypadek prezydenckiej limuzyny: biegli nie znaleźli śladów materiałów wybuchowych na oponie

• Prokuratura otrzymała opinię biegłych z zakresu chemii i materiałów wybuchowych
• Eksperci szukali śladów materiałów wybuchowych na prezydenckiej limuzynie
• Nie znaleźli ich ani na oponie, ani na nadkolu
• Biegli nie znaleźli również szczątków ewentualnego urządzenia wybuchowego
Biegli uznali, że na powierzchniach badanych opon prezydenckiej limuzyny, ich fragmentów i elementów nadkola nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych, a na kole - przedmiotów mogących być pozostałością urządzenia wybuchowego - podała prokuratura.

Biegli z zakresu chemii sporządzili tę opinię w związku ze zdarzeniem drogowym z 4 marca. W samochodzie, którym podróżował wtedy prezydent Andrzej Duda, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła, w wyniku czego auto wiozące prezydenta wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.

Jak poinformowała we wtorek prokurator Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu w ramach śledztwa dot. tego zdarzenia opolska prokuratura otrzymała opinię sporządzoną przez biegłych ze specjalności badania chemiczne oraz badania materiałów i urządzeń wybuchowych.


Stwierdzili oni - na podstawie przeprowadzonych badań chemicznych - że na powierzchniach badanych opon prezydenckiej limuzyny, ich fragmentów oraz elementów nadkola "nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych lub substancji będących produktami ich degradacji". Ponadto - dodała Sieradzka - podczas analizy uszkodzeń prawego tylnego koła oraz wnęki na to koło, a także przekazanych do badań elementów nie stwierdzono przedmiotów mogących stanowić pozostałości urządzenia wybuchowego.

Nie ujawniono też uszkodzeń mechanicznych ani termicznych charakterystycznych dla "oddziaływania wybuchu ładunku skondensowanego materiału wybuchowego lub uszkodzeń mogących być skutkiem działania agresywnych środków chemicznych, takich jak rozpuszczalniki lub substancje żrące".

Jak informowano jeszcze w poniedziałek - do 25 marca opolska prokuratura przedłużyła biegłym termin do wydania opinii z zakresu badania wypadków drogowych oraz mechanoskopii. Pierwotnie zakreślony termin upłynął w poniedziałek.


Sieradzka wyjaśniła w poniedziałek, że termin sporządzenia opinii został wydłużony w związku z przesłaniem biegłym kolejnych materiałów ze śledztwa. "W skład tych materiałów wchodzą przesłuchania nowych świadków oraz dowody z dokumentów" - podała. Jak zaznaczyła, w związku z tym "należy spodziewać się, że prokuratura otrzyma obydwie opinie nie wcześniej niż po 28 marca".

5 marca, po przeprowadzeniu szeregu czynności, m.in. po oględzinach autostrady w miejscu zdarzenia czy przesłuchaniach pierwszych świadków, opolska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dot. nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 3 lat więzienia.

Dzień później przewieziono prezydencką limuzynę do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. Sieradzka informowała wówczas, że prokuratorzy powołali biegłych z CLK KGP, którym zadali dość dużo pytań. Biegli mają wydać opinię co do stanu samochodu przed zdarzeniem oraz opinie mające na celu rekonstrukcję zdarzenia.

Sieradzka wyjaśniała, że będą mieli za zadanie np. odpowiedzieć na pytanie, czy zniszczenie koła prezydenckiego samochodu mogły spowodować umyślnie osoby trzecie. Mają także odtworzyć, jak doszło do zdarzenia - na podstawie stanu samochodu, zeznań czy np. zabezpieczonych nagrań zdarzenia.

Ustalane będzie też, czy samochód którym podróżował prezydent Duda, był sprawny technicznie; jaka była przyczyna uszkodzenia opony tylnego prawego koła; czy były użytkowane właściwe do tego pojazdu opony. Badana ma być też dokumentacja zakupu i eksploatacji opon i książka serwisowa pojazdu. Zwrócono się też do BOR o przesłanie innych dokumentów związanych z serwisowaniem i użytkowaniem tego samochodu.


Przyczyny zdarzenia na A4 badała także policja oraz zespół powołany przez szefa BOR.

W połowie marca szef BOR płk Andrzej Pawlikowski zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu narażenia Prezydenta RP na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w związku z zaniedbaniami ze strony b. kierownictwa Biura. Ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że zawiadomienie BOR dotyczy także dwóch funkcjonariuszy Biura, którzy mieli dopuścić się zaniedbań (w tym zdymisjonowanego dyrektora, który odpowiada za transport VIP-ów.).

Kilka dni wcześniej wiceszef BOR płk Jacek Lipski przedstawił wewnętrzne ustalenia ws. incydentu z limuzyną prezydenta. Według niego czynności sprawdzające wykazały, że dwie instrukcje podpisane przez poprzednich szefów BOR - gen. Krzysztofa Klimka z 2013 r. i gen. Mariana Janickiego z 2009 r. - "są niezgodne z normami bezpieczeństwa, które przewidział producent pojazdu, obowiązującymi w 2010 r. (roku produkcji auta - PAP) w odniesieniu do opon dla samochodu BMW 7 High Security.

Lipski powiedział, że po ustaleniu tych faktów obecny szef BOR polecił niezwłocznie wymienić w samochodach pancernych opony na takie, których wiek nie przekracza dwóch lat oraz sprawdzenie, czy w pozostałych samochodach BOR opony spełniają wymagania producentów. Ponadto, w instrukcji zmniejszono normę przebiegu ogumienia z 20 tys. na 10 tys. kilometrów oraz okres używania na dwa lata (w zależności co wystąpi pierwsze).

W piątek "Rzeczpospolita" podała, że nowe informacje o wypadku na A4 z udziałem prezydenckiego samochodu wskazują, iż "w BOR świadomie narażano prezydenta na niebezpieczeństwo", a w dniu zdarzenia "popełniano też błąd za błędem". Według "Rz" "w limuzynie Dudy założono oponę wycofaną z użycia; nowych w magazynie nie było".


W reakcji na ten artykuł nadzorujący służby mundurowe wiceminister SWiA Jarosław Zieliński poinformował, że sprawę sprawdzi zespół kontrolny MSWiA, który zweryfikuje to, co podaje prasa. Zespół ma też sprawdzić "procedury ochronne, czyli przeprowadzi głębszy audyt". Ma na to dwa tygodnie.

W piątek PO złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu życia i zdrowia prezydenta Andrzeja Dudy poprzez przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy BOR - ma chodzić o szefów Biura: płk. Pawlikowskiego i płk. Lipskiego oraz szefa ochrony prezydenta Bartosza Hebdę.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (141)
Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
329
~Peter 2016-03-22 (19:10) 12 godzin i 46 minut temu

Materiałów wybuchowych w oponie??!! Niesamowite..już nie wiadomo czy się śmiać? Czy płakać?! Chyba ci śledczy to mieli zapalenie opon mózgowych w dzieciństwie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
271
~spy 2016-03-22 (19:09) 12 godzin i 47 minut temu

Ale cyrk....! Małpy i słonie w chocholim tańcu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
231
~Puszka i Parówka 2016-03-22 (19:47) 12 godzin i 9 minut temu

Spoko, biegli nie znaleźli, ale Antoni na pewno znajdzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
129
~amelie2 2016-03-22 (19:43) 12 godzin i 13 minut temu

A odciski palców zbadano? Panowie biegli - jeśli nie udowodnicie zamachu, to marny wasz los.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
107
~wiernypisiec 2016-03-22 (20:20) 11 godzin i 36 minut temu

Biegli muszą nadal szukać śladów materiałów na oponie bo jak nie znajdą to mogą mieć duuuże problemy ze znalezieniem nowej pracy a i nocne przeszukiwania w domach też będą. Gdy już znajdą ślady materiałów na oponie to mają pewną pracę w komisji smoleńskiej maciorewicza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
105
~hujski tadeusz 2016-03-22 (20:09) 11 godzin i 47 minut temu

Sensowne będzie : wyburzyć kilka budynków w pobliżu pałacu prezydenta. Miejsce na pomniki głupoty narodowej jest niezbędne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
94
~buahaha 2016-03-22 (20:44) 11 godzin i 12 minut temu

a slady parowek lub mgly byly??????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
82
~Kazim 2016-03-22 (23:34) 8 godzin i 22 minut temu

Trzeba zmienić biegłych. Najlepiej na polskich patriotów z Ameryki. A tych jeszcze raz przesłuchać. Dobra zmiana - zero tolerancji dla nieprzychylnych opinii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
57
~Żadnych dobrych zmian na Święta 2016-03-22 (22:35) 9 godzin i 21 minut temu

0:22 Słychać dwa wybuchy...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
54
~Nauczyciel 2016-03-22 (21:54) 10 godzin i 2 minuty temu

Panie redaktorzyno. To auto na focie to Mercedes. A Prez jechal BMW 7. Zenada. Facet powinien rozrozniac samochody.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
50
~ciekawe 2016-03-22 (22:01) 9 godzin i 55 minut temu

Na zdjęciu felga ze znaczkiem Mercedesa ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
30
~Paantera 2016-03-22 (21:39) 10 godzin i 17 minut temu

A jak ja wjadę do rowu to gdzie szukać biegłych?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
28
~wpw 2016-03-23 (06:49) 1 godzinę i 7 minut temu

Co to za biegli ?????? Panie Antoni proszę wziąć sprawy w swoje ręce i obecnej komisji powierzyć i to zadanie . Przecież ta limuzyna po wypadku wygląda jak zgnieciona puszka po coli a opona jak parówka po ugotowaniu pęknięta wzdłuż.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
27
~spixi 2016-03-22 (21:28) 10 godzin i 28 minut temu

Jeszcze trzeba zbadać na obecność śliny, którą sklejomo oponę ze śmietnika.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
26
~proste 2016-03-23 (07:16) 40 minut temu

do dbania o samochód trzeba mieć kwalifikacje mechanika a nie być durniem z nadania pis

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
26
~Ja 2016-03-23 (07:09) 47 minut temu

A co na to największy ekspert Gmyz Cezary ? On zapewne znalazłby trotyl

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
26
~antyz 2016-03-23 (07:06) 50 minut temu

A sztuczn mgła, hel i broń elektromagnetyczna ? Czy to też zostało już zbadane ? A kiedy zaczną się miesięcznice i msze za cudowne ocalenie prezydeta ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~Nicki 2016-03-23 (07:16) 40 minut temu

Poczekajmy na ekspertyzę Macierewicza - on znajdzie ślady materiałów wybuchowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~tylkozamachy 2016-03-23 (07:16) 40 minut temu

zawsze mnie to zastanawia dlaczego wszyscy w pis -ie dopatrują się zamachów? tam nie ma przypadek / zbieg okoliczności - tylko czyhanie na ich życie. Czego aż tak się boją?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~k 2016-03-23 (06:57) 59 minut temu

To mają pozamiatane :) pewnie zesłanie do prokuratury w Lipienicy już czeka :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji