więcej

Tajemnice Watykanu.

Przekrój |  dodane 2008-12-22 (09:54) 5 lat 11 miesięcy 28 dni 8 godzin i 23 minuty temu
drukuj


To jedyna monarchia absolutna w Europie, jedyne państwo bez analfabetyzmu i jedyne, w którym rocznie jest tyle przestępstw, ilu mieszkańców. Watykan kończy 80 lat. Jak funkcjonuje państwo, które wszyscy znają, a do niczego nie jest podobne?

Na początek wyjaśnienie. Gdy piszemy o Boskim Państwie, raz mamy na myśli Stolicę Apostolską, raz Watykan. Jednak pojęcia te nie są tożsame. Pierwsze oznacza aparat władzy Kościoła rzymskokatolickiego, którego korzenie sięgają średniowiecza. Terytorium, którego Stolica dawniej była suwerenem, to zlikwidowane w 1870 roku Państwo Kościelne. Wtedy zjednoczyły się rozbite na małe państewka Włochy.

Drugie pojęcie, państwo-miasto Watykan, to terytorium wyłonione z Włoch w 1929 roku na mocy traktatów laterańskich. Dały one Stolicy Apostolskiej organizm państwowy, a więc twór, który posiada ludność, terytorium i suwerenność. Tym tworem jest właśnie Watykan – najmniejsze państwo świata, ale działające jak w boskim zegarku.

Kto nim rządzi?

Oczywiście papież – ostatni monarcha absolutny w Europie. Skupia w swych rękach władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Tę pierwszą w jego imieniu sprawuje „rząd” z „premierem” kardynałem Giovannim Lajolem na czele. Resorty różnią się od klasycznych ministerstw: premier ma pod sobą departamenty, takie jak: obsługi technicznej, administracji muzeów czy departament watykańskich willi (rezydencji eksterytorialnej Castel Gandolfo). Za legislatywę można uznać Zgromadzenie Kardynałów, zaś sądownictwo jest w rękach trzech trybunałów rozpatrujących cywilne i karne sprawy Watykanu. O tym później.

Czy Watykan może iść na wojnę?

Nie. Jest neutralny. Zapisano to w traktatach laterańskich. Ze względu na neutralność Stolica Apostolska ma jedynie status obserwatora przy ONZ i nie bierze udziału w głosowaniach Zgromadzenia Ogólnego.

Jak zdobyć obywatelstwo Watykanu?

Jeśli nie mamy w planie kariery duchownego lub duchownej, będzie ciężko. Ponieważ stosunki dyplomatyczne ze światem utrzymuje Stolica Apostolska, to ona wydaje paszporty dyplomatyczne. Aby taki uzyskać, trzeba być nie tylko duchownym, ale i dyplomatą – podwójne utrudnienie. Watykan wydaje natomiast obywatelstwa funkcyjne, na czas pełnienia służby w Boskim Państwie. Przyznanie go oznacza czasową utratę poprzedniego obywatelstwa. Według traktatu laterańskiego, jeśli ktoś ma potem problem z odzyskaniem go po ukończeniu służby, dostanie automatycznie obywatelstwo Włoch.

Paszporty Watykanu mają obecnie 824 osoby: papież, kardynałowie, klerycy pracujący w Watykanie i Gwardia Papieska, reprezentacyjna straż przyboczna. Wstąpienie w jej szeregi też jest trudne: gwardzistów tradycyjnie rekrutuje się spośród Szwajcarów. Cywilów z obywatelstwem Boskiego Państwa jest zaledwie około 50 – to najbardziej niezbędni pracownicy. Trzy tysiące zatrudnionych w Watykanie cywilów pozostaje przy swoich paszportach. I tak mają nieźle: nie płacą podatków i korzystają z bonów do bezcłowych watykańskich sklepów.

wydanie internetowe: www.przekroj.pl

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 83.33%
nie 3 16.67%

Przeczytaj też

Benedykt XVI: papież nie jest gwiazdą rocka

aktualizacja 2008-12-22 (12:57) 5 lat 11 miesięcy 28 dni 5 godzin i 20 minut temu

Papież złożył Polakom świąteczne życzenia

aktualizacja 2008-12-21 (13:10) 5 lat 11 miesięcy 29 dni 5 godzin i 7 minut temu

"Kryzys - okazją do odkrycia prawdziwego wymiaru świąt"

dodane 2008-12-17 (11:50) 6 lat 3 dni 6 godzin i 27 minut temu

"Nie" dla karykatury Benedykta XVI

dodane 2008-12-17 (00:40) 6 lat 3 dni 17 godzin i 37 minut temu


Opinie (128)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
1
~ewa 2012-05-09 (22:58) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 19 godzin i 19 minut temu

"Bede z Wami, az do konca swiata"To Kociol Jezusa Chrysusa,Kosciol Katolicki trwa 2000 lat, jest jedyny i prawdziwy,bo Jezusa.Tak ma byc, i Boze chron,przed szatenem.

odpowiedz

2
0
~ele 2012-05-09 (22:55) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 19 godzin i 22 minuty temu

Chcialabym tam mieszkac z rodzina, panstwo suwernne, spokoj, i pieknie.Ale jak? Bardzo trudno jst dostac obywatelstwo.

odpowiedz

1
0
~ars 2008-12-26 (08:44) 5 lat 11 miesięcy 24 dni 9 godzin i 33 minuty temu

Boskie państwo!To bluźnierstwo!!!!
Królestwo czyli państwo Boże jest w niebie! Na ziemi puki co takiego nie ma. Pismo Święte mówi że takowe będzie założone na ziemi ale przy powtórnym przyjściu Pana Jezusa! Watykańczycy okłamują ludzi twierdząc że te ich kilka ulic to Państwo Boże! Poprzez to wypaczają naukę Pana Jezusa i odciągają ludzi od Boga kierując ich uwagę na papieża kardynałów i biskupów, czyli na siebie. Dziś przywłaszczają sobie chwałę Bożą i przeinaczają naukę Pisma Świętego, a Pismo uczy że za to jest potępienie. Wobec tego nasuwa się pytanie...czy aby na pewno Watykan służy Bogu??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~ciekawski 2008-12-26 (01:02) 5 lat 11 miesięcy 24 dni 17 godzin i 15 minut temu

Jestem ciekaw ile kasy ma Islam
Dlaczego o tym nie pisza nasi lewicowi,postepowi pismacy.

odpowiedz

1
0
~ANTY 2008-12-25 (09:35) 5 lat 11 miesięcy 25 dni 8 godzin i 42 minuty temu

Przepych
Śmieszne jest to,że watykan przez 600 lat zabijał ludzi w imię Boga (przykład wyprawy krzyżowe).A to było tylko w celu zagrabiania jak majątkowego.Byłem w watykanie i tam jest przepych wszystkiego.Dziwne jest jedno,że watykan wysyła kler do panstw głodujących,by głosili słowo boże.A czemu nie nakarmią tych dzieci,które umierają z głodu,które żywcem obsiadają muchy! Słowo Boże ich nie nakarmi!!! Dla mnie to firma zarobkowa i dobrze prosperująca,by im było dobrze.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

1
0
~rob 2008-12-25 (08:49) 5 lat 11 miesięcy 25 dni 9 godzin i 28 minut temu

Skąd tyle lewackiej agresji!?
Skąd w komentarzach tyle lewackiej agresji, nienawiści, kłamstw... Taki właśnie jest świat bez chrześcijaństwa. Strach patrzeć w przyszłość z takimi ludźmi.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~rosomak 2008-12-23 (00:39) 5 lat 11 miesięcy 27 dni 17 godzin i 38 minut temu

Watykan
to katolicyzm, a katolicyzm ma na sumieniu więcej niewinnej krwi na rękach niż hitlerowski faszyzm i stalinowski komunizm razem wzięci. Każdy światły i uczciwy człowiek wystrzega się kontaktów z tą ideologią. Anglicy zerwali z tym pierwsi i zbudowali potęgę oraz dobrobyt. Nasi sąsiedzi Czesi zerwali z tym w XVI wieku (Jan Hus), i też mieli komunizm a żyją wiele lepiej. Polacy trwając w tym, już dwa razy utracili niepodległość i jeżeli się nie opamiętają i nie "przepędzą na zbity pysk" agentów Watykanu (kleru krk) to Polska niedługo zostanie przez ten kler rozgrabiona i zniknie z mapy świata.

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

0
2
~ewela 2012-05-15 (20:39) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 21 godzin i 38 minut temu

Polecam książkę "Watykan zdemaskowany - mafia, zbrodnie, peniądze" Poula L. Wiliamsa, tam jest klarownie opisane jakie "zasługi" ma Kościół katolicki - Watykan

odpowiedz

0
0
~zdziwiona 2011-12-23 (17:33) 2 lata 11 miesięcy 27 dni i 44 minuty temu

To przez kler straciliśmy niepodległość ? No popatrz, a ja myślałam, że przez nieudolność naszych polityków ...

odpowiedz

0
0
~~`ailissa 2010-11-12 (20:58) 4 lata 1 miesiąc 7 dni 21 godzin i 19 minut temu

pobyty na wWatyknie
bywakam tam bardzo czesto-1-2 razy w tygodniu przez ponad 5lat.Z pocztku wielkosc bazyliki , radosc ze gdzies tam za oknami jest "nasz Papiez"i przekonanie ze jest to miejsce niemal mistczne, wypelnialo moje biedne serce. Zbiegiem czasuzaczelam zauwazac ze tak nie jest,zewole swoja cicha wiare w kacie,to rzeczywiscie jest miejsce gdzie robi sie pieniadze na pielgrzymach iprzeslanie Jezusa malo ma z tym wspolnego i pewno nigdy nie mialo.juz pozniej chodzilam w podziemia by popatrzec na mogile Jana Pawla 2

odpowiedz

0
0
~~`ailissa 2010-11-12 (20:57) 4 lata 1 miesiąc 7 dni 21 godzin i 20 minut temu

pobyty na wWatyknie
bywakam tam bardzo czesto-1-2 razy w tygodniu przez ponad 5lat.Z pocztku wielkosc bazyliki , radosc ze gdzies tam za oknami jest "nasz Papiez"i przekonanie ze jest to miejsce niemal mistczne, wypelnialo moje biedne serce. Zbiegiem czasuzaczelam zauwazac ze tak nie jest,zewole swoja cicha wiare w kacie,to rzeczywiscie jest miejsce gdzie robi sie pieniadze na pielgrzymach iprzeslanie Jezusa malo ma z tym wspolnego i pewno nigdy nie mialo.juz pozniej chodzilam w podziemia by popatrzec na mogile Jana Pawla 2

odpowiedz

0
0
~Karuzel 2009-10-12 (19:14) 5 lat 2 miesiące 7 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Watykan?
Ktos mi powie? Jak to jest? W praktycznie kazdym panstwie, mimo, ze niby swieckie to watykan trzyma lape przez swoich ludzi kosciola. Jakies konkordaty, zakazy, bo niezgodne z naukami kosciola itp. itd. A niby jest rozdzielnosc panstwa od kosciola. G... prawda. A Watykan sam sobie jest panstwem i nikogo sie nie slucha.

odpowiedz

0
0
~polak emigrant 2009-01-14 (09:59) 5 lat 11 miesięcy 6 dni 8 godzin i 18 minut temu

boski artykul :>
ale kto byl ten wie ile tam pychy i hipokryzji

odpowiedz

0
0
~Jo 2009-01-11 (18:55) 5 lat 11 miesięcy 8 dni 23 godziny i 22 minuty temu

Do Tomasza
Jesli tak prosci ludzie pisuja tu, na forum, jak Kubus, to nie dziw sie, ze daja soba manipulowac przez kler. Natomiast, co do Jego wypowiedzi w sensie ogolnym, to jak najbardziej ma racje! I to jest kolejna, skrzetnie skrywana, "tajemnica Watykanu"!

odpowiedz

0
0
~Czytający 2009-01-07 (13:29) 5 lat 11 miesięcy 13 dni 4 godziny i 48 minut temu

Co na to Jezus Chrystus???
"Moje królestwo nie jest częścią tego świata." (Jana 18:36)

odpowiedz

0
0
~Brunatne 2009-01-01 (14:46) 5 lat 11 miesięcy 19 dni 3 godziny i 31 minut temu

Watykan
Mussolini byl katolikiem?

odpowiedz

0
0
~trzeźwy 2008-12-31 (22:24) 5 lat 11 miesięcy 18 dni 19 godzin i 53 minuty temu

syk węża
... ale was skręca anty-kościelni, a Kościół będzie trwał - choć was już nie będzie!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
mieszkańcy 2008-12-27 (22:41) 5 lat 11 miesięcy 22 dni 19 godzin i 36 minut temu

papiez
tak naprawde to - papiez-

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
mieszkańcy 2008-12-27 (22:38) 5 lat 11 miesięcy 22 dni 19 godzin i 39 minut temu

papierzak
papierzem mogl byc tylko mezczyzna i to musieli sprawdzac ,bo licho nie spi

odpowiedz

0
0
~cammarata 2008-12-27 (18:58) 5 lat 11 miesięcy 22 dni 23 godziny i 19 minut temu

tajemnice?
To przecież zwykłe turystyczne informacje. No, może ciekawostki ale tajemnice? Gdyby Watykan wyjawił swoje tajemnice to katolików krew by zalała i byłby to koniec kościoła katolickiego w Europie. O Afryce i Ameryce nie mówie, bo tam nie dochodzą prawdziwe informacje a misjonarze niechętnie zrezygnowali by ze słodkości misyjnych i oświecili swoje baranki.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 12 godzin i 22 minuty temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 17 godzin i 22 minuty temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 10 godzin i 32 minuty temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 12 godzin i 59 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 7 godzin i 17 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 30099