więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1044588solidarnych Solidarni z Ukrainą

Paweł Załęcki: po abdykacji Benedykta XVI w Watykanie do głosu dojdą skrajności.

Marcin Bartnicki

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-11 (18:46) 1 rok 2 miesiące 5 dni 13 godzin i 55 minut temu
drukuj
zobacz galerię
Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona

dr Paweł Załęcki

Wśród kandydatów na papieża dużą rolę odegrają reprezentanci skrajnych nurtów w Kościele - tradycjonaliści i zwolennicy radykalnych zmian. - To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania - mówi w rozmowie z WP.PL dr Paweł Załęcki, socjolog religii z UMK w Toruniu. W jego opinii na abdykację Benedykta XVI mogły mieć wpływ rozgrywki różnych frakcji w Watykanie i sprawa wycieku tajnych dokumentów. - Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie - zauważa dr Załęcki.

Przeczytaj też:
Benedykt XVI abdykuje: przepraszam za moje błędy


Marcin Bartnicki: Z czego może wynikać decyzja Benedykta XVI o abdykacji?

Dr Paweł Załęcki: Papież nie musi podawać powodów rezygnacji, to jego suwerenne prawo. Do abdykacji dochodzi, gdy papież nie może sprawować swojej funkcji z istotnych powodów. Podawane są względy zdrowotne, ale niespecjalnie ufam tej argumentacji. To powód bezpieczny i nie zachęcający do spekulacji. Nie ma przesłanek, aby wskazywać na którykolwiek z wielu innych prawdopodobnych powodów, ale może być ich wiele.

Rezygnacja Benedykta XVI kontrastuje z postawą Jana Pawła II, który pełnił swoją funkcję do końca, mimo choroby.

- W czasie pontyfikatu Jana Pawła II pojawiały się naciski, aby doszło do abdykacji. To może być wewnętrzna rozgrywka różnych frakcji w Watykanie. Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie. Karol Wojtyła był papieżem niezwykle charyzmatycznym. W sprawach związanych z zarządzaniem Kościołem Ratzinger jest nieco inny. Doskonale sprawdzał się jako teolog - jest w tym wybitny, ale jego funkcjonowanie wygląda dużo słabiej, odkąd zaczął pełnić najwyższą funkcję "administracyjno-duchową". Przed pontyfikatem jego poglądy wyglądały nieco inaczej. Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona.

Na początku jego pontyfikatu przypominano jego twierdzenie, że w krajach dotkniętych epidemią wirusa HIV, stosowanie prezerwatyw w niektórych przypadkach powinno być dopuszczalne. Z czego wynikała zmiana poglądów, gdy został papieżem? Musiał poddać się naciskom ze strony innych duchownych z Watykanu?

- Mogło tak być. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, gdzie dba się o kształt doktryny, zastanawiał się nad różnymi kwestiami, ale w momencie, gdy został papieżem, zaczął pełnić inną funkcję, z zupełnie odmienną odpowiedzialnością, w ramach której podejmowane decyzje posiadają moc sprawczą. Wcześniej mógł spekulować, jako papież już nie. To trochę jak ze ślubem - przed nim jest się kawalerem, a po ślubie mężem. Niby jest się tym samym człowiekiem, ale pewne rzeczy odchodzą, a w ich miejsce pojawiają się nowe obowiązki, które trzeba brać pod uwagę. Tak samo było w przypadku Ratzingera - pojawiła się zupełnie nowa odpowiedzialność i musiał podejmować decyzje biorąc pod uwagę znacznie więcej elementów. Jako papież nie był na tyle odważny, czy rewolucyjny, jak - i tak przecież konserwatywny w wielu kwestiach - Karol Wojtyła. Nie potrafię ocenić, czy Kościół potrzebował konkretnych rewolucji lub zmian i czy papież dostrzega, że pewnych rzeczy nie jest w stanie zrobić.
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat dr Paweł Załęcki


Czy ta zmiana deklarowanych poglądów mogła wynikać z dogmatu o nieomylności papieża w sprawach wiary?

- Tak, w twierdzeniach głoszonych ex cathedra, jeśli oficjalnie występuje jako głowa Kościoła, jego poglądy i oficjalne dokumenty są traktowane jako oficjalny głos i stanowisko Kościoła w sprawach wiary i moralności.

Można spekulować, kto może zostać następcą Benedykta XVI?

- Z punktu widzenia prawa kanonicznego nawet ja mogę zostać wybrany na papieża. To, że nie jestem duchownym, nie stanowi problemu, ponieważ święcenia biskupie otrzymałbym w momencie wyniesienia na tron papieski. Tak na poważnie, nie jestem w stanie wskazać, kto to może być. To tak naprawdę wielka polityka. O tym, kto zgodzi się "wystartować" w wyborach, będziemy dowiadywali się z opóźnieniem. Kościół stoi teraz przed wielkimi wyzwaniami. Pojawia się wielki kryzys wiary, a Kościół działa jeszcze starymi metodami.

Będziemy świadkami, jeśli nie rewolucji, to przynajmniej dużej zmiany w Kościele?

- To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania w różnych obszarach. W wielu rejonach świata - przede wszystkim w Europie i w Ameryce Północnej, nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Ze względu na daleko posunięty tradycjonalizm naszego, polskiego katolicyzmu, mamy trochę spaczoną wizję tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieje się u nas trochę gorzej niż nam się wydaje. W statystykach dobrze wygląda to, że ponad połowa ludzi uczęszcza w niedzielę do kościołów, ale gorzej przekłada się to na "jakość" wiary. Z tych osób, które w praktyce będą brane pod uwagę jako kandydaci na papieża, do głosu dochodziły będą skrajności. Z jednej strony będzie to opcja super konserwatywna, z drugiej opcja nastawiona na bardzo silne zmiany, stawiająca na odnowienie twarzy Kościoła. W jakimś sensie każda z nich byłaby dla Kościoła sensowna.

Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie dr Paweł Załęcki
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat. Z drugiej strony do głosu będzie dochodziła opcja konserwatywna, która będzie stawiała w sposób bardziej radykalny na zgodność funkcjonowania z literą Pisma Świętego i tradycją Kościoła. Z punktu widzenia dalszego przetrwania Kościoła, każda z tych opcji jest dobra. Pierwsza w prosty sposób "przygarnia" ludzi, którzy do tej pory nie brali pod uwagę zaangażowania w wiarę i rozbudza tych, którzy są już w Kościele. Opcja "twardsza" po pewnym czasie również generuje wzrost liczby osób należących do Kościoła i jakości uczestnictwa. Istnieją analizy i badania mówiące o tym, że kościoły i organizacje religijne, które są bardziej restrykcyjne i wymagające, notują w świecie, w kościołach chrześcijańskich, największy wzrost liczby członków. Wynika to z faktu, że w takich kościołach trzeba zainwestować więcej czasu i własnego myślenia, przez co trudniej zrezygnować z uczestnictwa w takiej organizacji. W tym sensie potrzebne są jakieś zmiany. Świat szybko się zmienia i trzeba znaleźć nowy sposób, żeby dotrzeć do ludzi z uniwersalnym nauczaniem Kościoła. Można zrobić to, albo w sposób intensywny, proponowany przez opcję bardziej tradycyjną lub w sposób ekstensywny, przygarniający te grupy społeczne, które w tej chwili są trochę zaniedbywane.

Czy część najbliższego otoczenia papieża mogła wiedzieć wcześniej o tej decyzji? Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia mówił kilka dni temu o swoim poparciu dla praw homoseksualistów do zawierania związków partnerskich.

- Proszę pamiętać, że Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie. W odróżnieniu od innych kościołów, Kościół katolicki jest w tym sensie niezwykle liberalny. Można powiedzieć, w oparciu o oficjalne nauczanie Kościoła, że jest on zainteresowany wszystkimi ludźmi uzasadniając, że Bóg też jest wszystkimi zainteresowany i wszystkich kocha. Właśnie w tym kontekście należy odczytywać słowa arcybiskupa. To nie jest nic nowego, myślę, że niektóre z tych poglądów można by przypisać Ratzingerowi, jako teologowi sprzed pontyfikatu. Przestał to głosić, gdy został papieżem, m.in. ze względu na fakt, na który zwrócił pan uwagę, tzn. głoszenie stanowisk i poglądów ex cathedra jako papież, staje się w określonych sytuacjach obowiązującą interpretacją i obowiązującymi regulacjami.

Joseph Ratzinger po śmierci Jana Pawła II był wymieniany jako główny kandydat na papieża, czy obecnie również można wskazać jedną osobę, która najprawdopodobniej zostanie papieżem?

- W tej chwili nie można wymienić nikogo takiego. Choć jestem przekonany, że będą pojawiały się także kandydatury spoza Europy. Otwartość Watykanu na "szerszą publiczność", nieco przymknęła się w czasie obecnego pontyfikatu, w porównaniu do tego, co działo się za czasów Jana Pawła II. Nie wiadomo, czy i jaki związek z abdykacją może mieć sprawa wyciekania pewnych tajemnic z biura papieskiego. To interesująca sprawa, ponieważ z jednej strony jest związana z wątkami etyczno-kryminalnymi, a z drugiej, o której nie było prawie w ogóle mowy, mogła ujawnić niezwykle wiele informacji na temat funkcjonowania Watykanu i wpływu wielu osób i środowisk na samego papieża. Być może bliżej przyjrzał się on temu, jak funkcjonują rzeczy, na które nie ma wpływu. Benedykt XVI mógł zatem poznać mechanizmy, które rządzą kurią rzymską, temu jakie dokumenty docierają do niego, a jakie nie i to również mogło być w jakiejś części przyczynkiem do abdykacji.

Rozmawiał Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska


Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 183 72.91%
nie 68 27.09%

Przeczytaj też

Patriarchat Moskiewski wyraża wdzięczność papieżowi

dodane 2013-02-11 (16:45) 1 rok 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 56 minut temu

Prezydent Bronisław Komorowski dziękuje Benedyktowi XVI za stosunek do Polski

dodane 2013-02-11 (16:30) 1 rok 2 miesiące 5 dni 16 godzin i 11 minut temu

Abdykacja Benedykta XVI: Niemcy są zaskoczeni i wstrząśnięci

dodane 2013-02-11 (16:02) 1 rok 2 miesiące 5 dni 16 godzin i 39 minut temu

Papież Benedykt XVI abdykuje. Tzw. papabile: kardynałowie Scola, Piacenza, Schoenborn

dodane 2013-02-11 (15:00) 1 rok 2 miesiące 5 dni 17 godzin i 41 minut temu

materiał foto

Papież Benedykt XVI abdykuje

dodane 2013-02-11 (12:22) 1 rok 2 miesiące 5 dni 20 godzin i 19 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (751)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
2
~pewna historia 2013-02-17 (15:42) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 16 godzin i 59 minut temu

pewna histori:. latach 30-tych, w czasach komunizmu, w Rosji alfabet Morse'a był najszybszym sposobem komunikacji w wojsku. Kiedyś potrzebowano na to stanowisko jednego człowieka, a zgłosiło się siedmiu chętnych. Wszystkich zebrano w pomieszczeniu, a generał przeprowadził z nimi rozmowę, podczas gdy w tle delikatnie grała muzyka. Zadawał pytania każdemu z nich, po czym wyszedł z pokoju, mówiąc: „Spotkam się z wami po kolei i wtedy zapadnie decyzja, kto otrzyma tę pracę”. Sześciu ludzi, w oczekiwaniu na zaproszenie na rozmowę, rozmawiało o tym, kto ma lepsze wykształcenie, kto ma więcej praktyki. Siódmy człowiek siedział sam. Po chwili wyszedł z pokoju. Po kilku minutach wszedł znowu generał i powiedział do tych sześciu: - „Możecie wracać do domu, już dokonałem wyboru”- „Przecież miałeś z nami jeszcze rozmawiać!”.- „Wzywałem was alfabetem Morese'a w muzyce, nadając komunikat: „Jeżeli to rozumiecie, to chodźcie do mojego biura”, ale wy byliście zbyt zajęci bezsensownymi rozmowami i nie słyszeliście”. Tak samo jest dzisiaj w kościele. Większość ludzi nie usłyszy głosu trąby, gdyż będą zbyt zajęci rozmowami o rzeczach tego świata Biblia powiada, że troski tego świata i obżarstwo mogą wam przeszkodzić. Jeżeli będziecie zajęci niewłaściwymi rzeczami, to nie usłyszycie głosu trąby. Głupcem jest ten, kto słucha Słowa Bożego, a nie wykonuje go. „Głupi rzeki w sercu swoim, że nie ma Boga” - stwierdza psalmista. Jeżeli słyszysz Słowo Boże, a nie praktykujesz go w swoim życiu, to jesteś taki sam, jak ateista.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~kolos 2013-02-17 (12:22) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 20 godzin i 19 minut temu

Chciałbym aby Papieżem został wybrany chrześcijanin od pokoleń a jakiś przechrzta.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~TWOJ SLUGA 2013-02-17 (16:08) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 16 godzin i 33 minuty temu

CHOCBY MNIE KROILI W PASKI I SOLA POSYPYWALI RANY NIE WYRZEKNE SIE CIEBIE BOZE BO TY JESTES DLA MNIE MOIM UKOCHANYM BOGIEM MOIM TATUSIEM KTORY DAL MI ZYCIE TY JEZU NA KRZYZU KONALES WYKONALES WOLE OJCA, MOJ MISTRZU I JA CHCE UMRZEC DLA CIEBIE Z MILOSCI

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
3
~I LOVE GOD 2013-02-17 (16:01) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 16 godzin i 40 minut temu

UWIELBIAM PANA BOGA SLUCHAM JEGO PRZYKAZAN, KOCHAM LUDZIE JAK SIEBIE SAMEGO CHOCIAZ TO TRUDNA SPRAWA KOCHAC ZLYCH LUDZI ALE MUSZE BO PAN BOG TEJ MILOSCI ODE MNIE WYMAGA, DARZE WIELKIM SZACUNKIEM WSZYSTKICH KSIEZY NAWET TYCH UPADAJACYCH TYM BARDZIEJ ZA NICH SIE MODLE BO SA SLABI W SWOIM POWOLANIU, BOZE CHOC CIE NIE POJMUJE JEDNAK NAD WSZYSTKO MILUJE NAD WSZYSTKO CO JEST SWTORZONE BOS TY DOBRO NIESKONCZONE

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~JERKO 2013-02-22 (12:03) 1 rok 1 miesiąc 25 dni 20 godzin i 38 minut temu

MAM NADZIEJĘ , ŻE TEN SZATAŃSKI* KOŚCIÓŁ SAM SIĘ WYKOŃCZY !!! * F. DOSTOJEWSKI.

odpowiedz

0
1
~olo 2013-02-20 (15:29) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 17 godzin i 12 minut temu

No to zobaczymy teraz czy to JPII zaszkodzil KK jak mowia niektorzy czy tez "Benio"... - jak obstawiacie?

odpowiedz

2
0
~Marian 2013-02-20 (13:08) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 19 godzin i 33 minuty temu

Tylko Ojciec Dyrektor nadaje sie na Tadeusza I.

odpowiedz

1
1
~Jarek 2013-02-18 (13:31) 1 rok 1 miesiąc 29 dni 19 godzin i 10 minut temu

"Ne było by" to błąd ortograficzny - poprawnie pisze się: "nie byłoby". POLSKA JĘZYK TRUDNA JĘZYK... :-)))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
6
~zofia 2013-02-16 (23:13) 1 rok 2 miesiące 9 godzin i 28 minut temu

jestem katoliczką ! nie że tak mnie wychowano ale sama mam taką potrzebę !!ksiądz też człowiek ale to co oni wyrabiają to przechodzi pojęcie !!! dlatego oni mi są obojętni i nic tego nie zmieni ! WATYKAN WATYKANEM ale zobaczcie co jest w LICHENIU !!!!!!!!!!!!!wszystko kipi złotem !! kto chce niech daje , ja nie daje i tak pozostanie !! ale nie pluje jadem tak jak wy !! a wiary w BOGA się nie wyrzeknę !!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
11
~YETI 2013-02-17 (15:04) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 17 godzin i 37 minut temu

NIECH WATYKAN PIEKLO POCHLONIE!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~kokoi 2013-02-18 (22:51) 1 rok 1 miesiąc 29 dni 9 godzin i 50 minut temu

O o.Pawelek prorokiem, jasnowidzem.Na szefa rzadu go !!!!!

odpowiedz

12
0
~2w 2013-02-18 (21:26) 1 rok 1 miesiąc 29 dni 11 godzin i 15 minut temu

W Watykanie Boga nie ma - tam jest przepych i bogactwo zdobyte na ludzkiej krzywdzie - pan Jezus przybyl do biednych, chorych i prostych ludzi - a papiez i kardynalowie obracaja sie w wsrod moznych tego swiata!Szkoda tego Benedykta - tyle studiowal o kosciele i poswiecil mu swoje zycie, tyle ksiag napisal........ a szkoda, ze nie otoczyl sie prostymi i uczciwymi ludzmi!

odpowiedz

1
2
~sss 2013-02-18 (15:06) 1 rok 1 miesiąc 29 dni 17 godzin i 35 minut temu

co on się wypowiada gdy się na tym nie zna

odpowiedz

4
1
~arek 2013-02-17 (21:44) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 10 godzin i 57 minut temu

ta ich organizacja jest w obecnym Swiecie zbyt skamieniala aby przetrwac, moze juz tylko dogorywac, dzis niepotrzeba byc wierzacym po katolicku aby byc normalnym, zdrowym moralnie czlowiekiem

odpowiedz

5
3
~AMOR 2013-02-17 (18:54) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 13 godzin i 47 minut temu

BENEDYKT XVI SZEDŁ DROGĄ NASZEGO PAPIEŻA JANA PAWŁA II, ALE MÓGŁ POZNAĆ MECHANIZMY, KTÓRE RZĄDZĄ KURIĄ RZYMSKĄ. SZKODA SIĘ WYPOWIADAĆ. TRZEBA SIĘ MODLIĆ. W BOGU NADZIEJA.

odpowiedz

26
11
~1234 2013-02-14 (22:01) 1 rok 2 miesiące 2 dni 10 godzin i 40 minut temu

babion musi upaśc...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
4
~xxx 2013-02-17 (17:11) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 15 godzin i 30 minut temu

zniesc CELIBAT!!!

odpowiedz

5
3
~DO CIEBIE NALEZE 2013-02-17 (16:09) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 16 godzin i 32 minuty temu

BOG GODNY NAJWYZSZEJ MILOSCI WSZYSTKO PRZEMIJA TY PANIE JESTES WIECZNY B ADZ UWIELBIONY PRZEZ WSZYSTKIE WIEKI !!!!!!!!!!!

odpowiedz

4
2
~rozkosze 2013-02-17 (15:39) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 17 godzin i 2 minuty temu

proroctwo, które mówi, że ludzie będą bardziej miłować rozkosze, niż Boga. Jezus nie przyjdzie po wierzących na pół etatu. On przyjdzie po Swoich żołnierzy, którzy nie dali się uwikłać w sprawy tego świata. Ta cielesna strona ludzkości idzie prosto do piekła.

odpowiedz

4
5
~Geje i lesbijki 2013-02-17 (14:41) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Kościół katolicki od lat prowadzi duszpasterstwo ludzi po rozwodach żyjących na kocią łapę, gejów i lesbijek. Jak ktoś ma potrzebę, to może w tym uczestniczyć.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

Najważniejsze wiadomości

Wzrosła liczba ofiar katastrofy koreańskiego promu
dodane 2014-04-17 (06:41) 2 godziny i 1 minutę temu

Mieszkańcy wsi rozbroili oddział ukraińskich wojsk
dodane 2014-04-17 (08:07) 34 minuty temu

Rosyjska prasa: władze Ukrainy potrzebują ofiar
dodane 2014-04-17 (07:40) 1 godzinę i 1 minutę temu

Skandal w Komendzie Głównej Policji
dodane 2014-04-17 (08:19) 22 minuty temu

Pojazdy z rosyjskimi flagami na Ukrainie
dodane 2014-04-16 (11:18) 21 godzin i 23 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Mirosław Pęczak dla WP.PL: to dlatego skini nienawidzili punków

Kim byli bikiniarze? Skąd wzięli się hipisi oraz gitowcy? Dlaczego skini nienawidzili punków....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Jak zmienił się polski Kościół od śmierci Jana Pawła II?

Czy pamiętamy o Janie Pawle II, czy tej pamięci nie przyćmiewa papież Franciszek i czy rzeczywiście....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Premier Siergiej Aksjonow i jego kozacka świta. Dzięki nim Rosja steruje Krymem?

Choć na Krymie jest ich około pięciu tysięcy, to w obecnym kryzysie odgrywają jedną z kluczowych....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Krymska tęsknota za ZSRR. Półwysep wciąż żyje wspomnieniem radzieckiej potęgi

Prorosyjskie sentymenty na Krymie nie są tajemnicą, jednak na półwyspie jest także sporo nostalgii....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Polka rozgryzła wirusa grypy. Dr Marta Łuksza dla WP.PL: nasza metoda jest obiecująca

w kolejnym sezonie. - Wirus H3N2 zaraża nas od 1968 roku, jest to tak zwana grypa sezonowa, która....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Gen. Waldemar Skrzypczak dla WP.PL: Putin ma plan. To będzie rzeź

Wejście regularnych wojsk rosyjskich na Ukrainę jest kwestią godzin. Dynamika zdarzeń na wschodzie....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Reportaż z Doniecka dla WP.PL: kim naprawdę są prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy?

Czy separatyści ze wschodu Ukrainy to agenci rosyjskiego wywiadu lub podkupieni przez nich....

Waldemar Kuczyński Waldemar Kuczyński

Waldemar Kuczyński: Czy przetrwa "Samostijnaja Ukraina"?

Jak realnie wygląda dziś problem Ukraiński? Ano tak; czy i w jakim kształcie terytorialnym przetrwa....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: nasza klasa polityczna szykuje się do emigracji

Cicho, sza, powolutku, krok za krokiem, nasza klasa polityczna (sorry, ale tak się ją nazywa)....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

Wybory w Afganistanie bez znaczenia dla talibów. Szykują wielką ofensywę, by odzyskać władzę

Wybory prezydenckie w Afganistanie miały zaskakująco spokojny przebieg. Najprawdopodobniej dlatego....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Piotr Konieczny dla WP.PL: Rosja, Ukraina i Polska są celami ataków informatycznych

Polska nie jest obecnie zagrożona atakiem informatycznym ze strony Rosji, celem takich działań mogą....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

"Jaguar", "Tygrys", "Kobra" - ukraińskie jednostki specjalne mogą wkroczyć do akcji

Ukraiński rząd rozpoczął operację odbijania wschodu kraju z rąk rosyjskich separatystów. Eksperci....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: Smoleńsk: nie ufam polskiemu państwu

"Gdybym ja była prezydentem Rosji i słyszała, że zamordowałam polskiego prezydenta, to robiłabym....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Krzysztof Boruc dla WP.PL: wkrótce rosyjskie dywizje mogą być niedaleko Przemyśla

Jeśli reakcja Zachodu nie będzie zdecydowana, apetytu Putina nie zaspokoi zajęcie wschodniej i....

Michał Staniul Michał Staniul

Ludobójstwo w Rwandzie to nie był nagły wybuch nienawiści, ale starannie zaplanowana zbrodnia

Dokonane 20 lat temu ludobójstwo w Rwandzie było czymś więcej niż nagłym wybuchem plemiennej....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Co mówią gesty Władimira Putina?

- Władimir Putin jest świetnie wyszkolony w mowie ciała. W jego wystąpieniach nie ma nic....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Prof. Jadwiga Staniszkis: do namysłu przed kanonizacją Jana Pawła II

Znów czytam "Dzienniki" Mirona Białoszewskiego pisane jeszcze w czasach komunizmu. Świat sprowadzony....

Piotr Gabryel Piotr Gabryel

Piotr Gabryel: teoria o zamachu najbardziej szkodzi Kaczyńskiemu?

Można przypuszczać, że do niedawna, gdy rosła liczba Polaków, którzy uważają, że w Smoleńsku....