Strona główna serwisu
Prestiżowy grant ERC dla dr. Marka Cygana z Uniwersytetu Warszawskiego

Prestiżowy grant ERC dla dr. Marka Cygana z Uniwersytetu Warszawskiego

Dr Marek Cygan z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Jego badania będą dotyczyć algorytmów - poinformowało biuro prasowe UW.
Fragment bramy Uniwersytetu Warszawskiego Fragment bramy Uniwersytetu Warszawskiego ()
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków. To już dziewiąte prestiżowe stypendium ERC, które trafia na UW.

Jak poinformowało biuro prasowe warszawskiej uczelni, dr Marek Cygan w swoim wniosku o Starting Grant ERC starał się o 1,5 mln euro. W zespole dr. Cygana znajdą się matematycy i informatycy - trzech doktorantów i trzy osoby po doktoracie. Ich badania potrwają pięć lat. Naukowiec przeznaczy grant ERC na pracę nad algorytmami, czyli matematycznymi sposobami rozwiązywania problemów przy pomocy komputera.

- Będę chciał zbadać powiązania między dwoma nurtami - algorytmami aproksymacyjnymi i parametryzowanymi - oraz metaheurystycznymi - wyjaśnia dr Marek Cygan z MIM UW. - Ten trzeci typ algorytmów jest najczęściej używany, ale bardzo rzadko da się udowodnić, że one działają. Służą do optymalizacji procesów, np. w obliczaniu trasy dla przewiezienia przedmiotu z jednego miejsca do drugiego lub obliczeniu, ile materiału potrzebujemy na wykonanie jakiegoś przedmiotu. Algorytmy mogą być wykorzystywane w logistyce i produkcji, ale grant ERC jest na badania podstawowe, które mają poprawić rozumienie świata. Najważniejsze będą więc wyniki teoretyczne - dodaje.


Zdobycie grantu ERC to kolejny sukces dr. Marka Cygana. Już jako student UW z powodzeniem startował w zawodach informatycznych. W 2005 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Code Jam. Pokonał wtedy 14,5 tys. konkurentów. W 2007 roku z Marcinem Pilipczukiem i Filipem Wolskim zajął pierwsze miejsce w finale 31. akademickich mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) w Tokio. Uniwersytecka drużyna konkurowała wówczas z ponad 6 tys. drużyn z ponad 1,7 tys. uczelni.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie - zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.


W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden mniejszy grant (Proof of Concept). Jeśli chodzi o nowy program ramowy, Horyzont 2020, to stypendium dr. Cygana jest pierwszym dużym grantem dla Polaka z ERC. W Horyzoncie 2020 mniejsze środki z ERC wywalczył wcześniej tylko prof. Piotr Sankowski (również z MIM UW), który realizuje grant Proof of Concept.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (16)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
36
~WJR 2015-10-08 (14:37) 10 godzin i 18 minut temu

Zrabowany przez Niemców, nie "nazistów".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
23
~DAWID 2015-10-08 (14:31) 10 godzin i 24 minut temu

Oby w Polsce bylo tak jak na Bialorusi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
20
~klik 2015-10-08 (19:43) 5 godzin i 12 minut temu

A co to za dziwadło ten orzełek ? WSkąd sześcioramienne judaistyczne gwiazdki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2