więcej

Czy to pozwoli poznać prawdę o katastrofie smoleńskiej?.

Logo dostawcy  Fakt |  dodane 2011-07-26 (07:08) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 10 godzin i 51 minut temu
drukuj


Mnożą się raporty o przyczynach tragedii smoleńskiej. Efekty dociekań komisji ministra Jerzego Millera (59 l.), które mamy poznać jeszcze w tym tygodniu, będą dopiero wstępem przed wysypem kolejnych ustaleń. Powody katastrofy są pod lupą prokuratorów, "białą księgę" ogłosił Antoni Macierewicz (63 l.) z PiS, własny raport szykuje NIK. A teraz okazuje się, że swoje do powiedzenia będzie miało też wojsko.

– To właśnie w wojskowym protokole mogą się znaleźć nazwiska osób odpowiedzialnych za katastrofę – zdradza "Faktowi" płk Edmund Klich (65 l.), były polski akredytowany przy MAK.

Sprawa ujawnienia nazwisk wysokich urzędników państwowych i przedstawicieli armii, którzy mogą ponosić winę za przebieg i przygotowanie lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego († 61 l.) do Smoleńska, od dawna wywołuje spekulacje. Wszystko wskazuje, że ustalenia zawarte w raporcie komisji Jerzego Millera będą bezimienne. Do wskazanych w dokumencie uchybień nie zostaną przypisane nazwiska tych, którzy za nie odpowiadają.

– Jest szum, że w raporcie Millera nie będzie nazwisk. Nie ma w tym jednak żadnej złej woli. Takie są zasady postępowania – wyjaśnia Edmund Klich. Według byłego akredytowanego przy MAK, komisja szefa MSWiA nie może bezpośrednio wskazywać odpowiedzialnych za katastrofę ponieważ działa wedle tzw. konwencji chicagowskiej, a ta nie przewiduje ujawniania nazwisk osób odpowiedzialnych za katastrofę.

Nie znaczy to jednak, że tych nazwisk nigdy nie poznamy. Bo, jak twierdzi Edmund Klich, eksperci komisji Millera pracują jednocześnie nad dwoma raportami. –
Jeden raport będzie cywilny, a drugi wojskowy, z załącznikami Edmund Klich
Jeden raport będzie cywilny, a drugi wojskowy, z załącznikami – ujawnia w rozmowie z "Faktem" Edmund Klich.

I właśnie w tym drugim mają znaleźć się nazwiska. – Tak było w przypadku katastrofy CASY – przypomina pułkownik. Wojskowy dokument będzie poufny, ale szef MON Bogdan Klich (51 l.) może go ujawnić. – Nie wiem tylko, czy ten protokół będzie opublikowany w tym tygodniu, czy może później – zastrzega Edmund Klich.

Wiadomo natomiast, że jesienią swój własny raport przedstawi Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy wezmą w nim pod lupę MON, Sztab Generalny, Dowództwo Sił Powietrznych, 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Cywilnego oraz kancelarie premiera i prezydenta.

Czy wysyp raportów pozwoli poznać wreszcie prawdę o katastrofie? Oby, bo niektóre rodziny ofiar coraz mniej w to wierzą. – Obawiam się, że poznamy tylko pół prawdy – mówi Jerzy Mamontowicz (75 l.), brat Bożeny Mamontowicz-Łojek (†73 l.), szefowej Polskiej Fundacji Katyńskiej i założycielki Federacji Rodzin Katyńskich.

Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Porzucony górnik poderżnął żonie gardło!


(kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 22 19.47%
nie 91 80.53%

Przeczytaj też

Istnieje poufna część raportu Millera - będzie czystka!

dodane 2011-08-02 (07:10) 3 lata 1 miesiąc 18 dni 10 godzin i 49 minut temu

Co się stanie po publikacji raportu Millera?

dodane 2011-07-28 (01:57) 3 lata 1 miesiąc 23 dni 16 godzin i 2 minuty temu

Dlaczego system Tu-154M nie zadziałał? Piloci odpowiadają

dodane 2011-07-26 (19:00) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 22 godziny i 59 minut temu

Będzie wojna o Klicha? "Decyzje należą do premiera"

dodane 2011-07-25 (14:45) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 3 godziny i 14 minut temu

E. Klich: nazwiska mogą pojawić się w protokole wojskowym

dodane 2011-07-25 (09:45) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 8 godzin i 14 minut temu

"Donald Tusk jest w fatalnej sytuacji"

dodane 2011-07-25 (08:28) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 9 godzin i 31 minut temu

Kancelaria premiera utrudniała kontrolę NIK ws. Smoleńska?

dodane 2011-07-25 (01:05) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 16 godzin i 54 minuty temu

Wdowa po J. Kochanowskim: Tusk nam obiecał, a teraz...

dodane 2011-07-22 (17:14) 3 lata 1 miesiąc 29 dni i 45 minut temu

Raport NIK ws. katastrofy smoleńskiej uderzy w MON?

dodane 2011-07-22 (04:15) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 44 minuty temu

Padła data publikacji raportu - "powiadomiłem już Millera"

aktualizacja 2011-07-21 (17:49) 3 lata 1 miesiąc 30 dni i 10 minut temu

materiał foto

Rok pod znakiem Smoleńska

dodane 2011-03-28 (16:47) 3 lata 5 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 12 minut temu
materiał foto

11 miesięcy po tragedii

dodane 2011-03-10 (14:45) 3 lata 6 miesięcy 10 dni 3 godziny i 14 minut temu

materiał foto

Smoleńska tablica

dodane 2011-02-27 (14:24) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 3 godziny i 35 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (160)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ocio.m 2011-08-07 (14:16) 3 lata 1 miesiąc 13 dni 3 godziny i 43 minuty temu

WSZYSTKO JEST JUŻ DAWNO JASNE. ZAŁOGA POD WPŁYWEM NACISKÓW DOKONAŁA LĄDOWANIA W EKSTREMALNYCH WARUNKACH.SKUTEK TEGO CZYNU JEST ZNANY.

odpowiedz

24
6
~zdumiony. 2011-07-26 (10:37) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Jak to możliwe,że w średniej wielkości kraju europejskim, o tysiącletniej kulturze chrześcijańskiej w zagadkowych okolicznościach ginie głowa państwa,całe dowództwo wojska polskiego,prezes NBP,szef IPN,Rzecznik Praw Obywatelskich i wielu ,wielu znamienitych obywateli i NIKT, podkreślam NIKT dotychczas nie poniósł odpowiedzialności !. Nawet tej politycznej ,o karnej nie wspominając !. To gdzie MY żyjemy? W republice bananowej?. W bantustanie?. W kondominium?. Rodacy ,czy wy nie widzicie,ze rządzi nami mafia? ! ! ! .

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
3
~rzezbiarz 2011-07-26 (10:28) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 7 godzin i 31 minut temu

Ten E. Klich to zdrajca szkolony w Moskwie--jego wyznaczyl na akredytowanego Putin-morderca--smiechu warte ! ! !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
2
~o 2011-07-26 (12:45) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 5 godzin i 14 minut temu

"Raporty raportami a prawda i tak musi być" po stronie PIS.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

120
17
~SONDAŻ 2011-07-26 (09:05) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 8 godzin i 54 minuty temu

SONDAŻ WYBORCZY-głosujcie: plusik na PiS, głos na PO to minusik. START!!! bez manipulacji

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

0
2
~o 2011-07-26 (13:14) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 4 godziny i 45 minut temu

Nie mogę wyjść ze zdziwienia. Skąd w zwolennikach "zamachu" taka olbrzymia pewność w swoją rację, że żadne argumenty nie budzą w nich cienia wątpliwości?.

odpowiedz

10
2
~AnnaE 2011-07-26 (11:05) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 54 minuty temu

Nie chcę obwiniać nikogo za tę katastrofę, ale wiem na pewno ,że rządzącym ci ludzie którzy zgięli w katastrofie byli nie na rękę , oni byli za uczciwi.Jeszcze bardziej nie mogą strawić Jarka.Ciekawa jestem dlaczego tak kłamali o godz katastrofy, może przez 15 min szukali Jarka.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~polak 2011-07-26 (12:13) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 5 godzin i 46 minut temu

Rząd miał się nie wtrącać do tej wizyty-ogłosił L.Kaczyński
buc -bardzo mądrze piszesz.Tak to funkcjonuje w normalnym zakładzie i normalnym państwie.Powiedz jadnak jaka jest wina ludzi którzy powinni wykonywać swoje obowiązki a nie mogą tego robić bo dyrektor(Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP i prezydent RP) ogłosił publicznie że jego ludzie (kancelaria prezydenta) się tym zajmą.Ja chciałby się dowiedzieć od kogoś z PiS może to być i Antoni M.czy rząd miał posłuchać prezydento i nie wtrącać się to tej wizyty.Ja nawet nie wiem za co ci ludzie z rządu są oskarżani? Czy za to że posłuchali L.Kaczyńskiego i nie wtrącali się do przygotowania tej wizyty(jeżeli tak to byli posłuszni Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych i należy się im nagroda).Jeżeli pomagali należy ukarać bo nie zastosowali się do polecenia prezydenta RP i Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP.Ponad 20 lat budujemy demokrację i wolny kraj Polskę.Najwyższy czas żeby ludzie na szczytach władzy którzy wydają debilowate polecenia czego skutkiem jest 96 ofiar jeżeli przeżyją znaleźli się na krześle elektrycznym a nie na pomnikach.Tu jest tylko prawda.Wystarczy sięgnąć pamięcią 1,5 - 2 lat.

odpowiedz

3
0
~kiki 2011-07-26 (11:55) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 4 minuty temu

J. Miller prowadzi ślectwo we własnej sprawie.

odpowiedz

1
4
~Chrooms 2011-07-26 (11:22) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 37 minut temu

To już jest nudne. Przecież wiadomo co było przyczyna katastrofy

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
36
fi1ga 2011-07-26 (08:58) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 9 godzin i 1 minutę temu

winni katastrofie są TYLKO I WYŁĄCZNIE OBAJ KACZYŃSCY !!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
2
~xas 2011-07-26 (09:44) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 8 godzin i 15 minut temu

polskie trole i pustaki rozpaczają z tragedii w Norwegii, trole gotowe świeczki palić i łzy ronić. Ale zabicie Polaków przez własne dywersyjne lub nieudaczne służby państwowe uważają za normalkę i jak zdegenerowani bolszewicy opluwają tych co żądają od rządu odpowiedzialności.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

51
9
~Polak-slowianin 2011-07-26 (08:39) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 9 godzin i 20 minut temu

Panie plk.E.Klich.Doskonale pan wie co pan narobil w sprawie zamachu w Smolensku.Do pana sumienia;BOG!,HONOR!,OJCZYZNA!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

42
5
~buc 2011-07-26 (09:08) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 8 godzin i 51 minut temu

nie rozmawiajmy o bzdurach. Każdy na swoim stanowisku pracy ma zakres obowiązków i odpowiedzialności, to jest integralna część umowy o pracę. Na podstawie tych dokumentów można precyzyjnie określić kto za co odpowiada. Miller wskazuje odpowiedzialne resorty, ci z kolei muszą przedstawić osoby, a tymi osobami powinna zająć się prokuratura, następnie sąd i w końcu służba więzienna, szkoda, że nie ma funkcji kata. Ale jak Tusk nie chce ukarać kolesi, to stąd mamy to mataczenie i granie na czas, ale to nic nie da, przyjdzie Ziobro i szybko ustali.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
6
~obserwator 2011-07-26 (10:55) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 7 godzin i 4 minuty temu

Przemyślenia własne. Samolot był sprawny, paliwa na dwa takie loty, piloci z wymaganymi uprawnieniami, nie pierwszy lot na to lotnisko, ewentualna pomoc bezpośrednich przełożonych i tylko ta mgła oraz presja czasu. Piloci, z bardzo ważnymi osobistościami na pokładzie, nie widząc lotniska, a mając na uwadze jego kiepski stan i analogicznie marne wyposażenie w sprzęt naprowadzający oraz wynikające z tego bardzo ograniczone możliwości kontrolerów, podejmują ryzyko lądowania. Błąd który kosztował życie wielu ludzi. Układając łańcuszek przyczyn tragedii, można dotrzeć aż do Ikara któremu zamarzyło się latanie. W jedno z tysiąca ogniw takiego łańcuszka absurdów można by oczywiście wpiąć winę Premiera i rządu polskiego - że udostępnili prezydentowi samolot, a mogli pociąg albo autokary. Można także wyobrazić sobie np. winę Prezydenta USA, który mógł wybrać się do Katynia, razem z Prezydentem Polski, swoim wiernym sojusznikiem, aby uczcić pamięć ofiar wspólnego wroga. W takim przypadku albo obie delegacje lądowały by na bardziej cywilizowanym lotnisku, albo ochrona amerykańskiego prezydenta wymusiła by takie doposażenie lotniska w Smoleńsku aby można było na nim lądować nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przy odrobinie fantazji można takich ogniw wpinać nieskończoną ilość (sztuczna mgła, hel, wykręcone żarówki na lotnisku itp.), ale do czego to prowadzi?. Tragedia narodowa, na naszych oczach, staje się farsą i narzędziem bezpardonowej walki politycznej. Podzielony naród, zwłaszcza fanatycy po obu stronach, gotowi są doprowadzić do samosądów i rozlewu krwi bratniej.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
0
~gn 2011-07-26 (11:30) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 29 minut temu

czy to byl zamach?

odpowiedz

40
7
~MOA 2011-07-26 (09:23) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 8 godzin i 36 minut temu

Dlaczego rzad chce jak najszybciej zakończyć sprawę zamachu w Smoleńsku ciekawe kto za tym stoi żeby ukrecić temu łeb a sprawa aferzystki Blidy jak długo trwała bo koleżanka Kalisza strzeliła sobie sama w łeb a ile pieniędzy podatników poszło na tą nic nie wartą komisje przecież 4 lata ją prowadzili wstyd dl takiego RZĄDU

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

5
0
~ADS 2011-07-26 (11:16) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 43 minuty temu

Tuska i Putna Bałagan,bardach!=śmiereć!!!!!!-Kwiatu Polski!

odpowiedz

4
17
~wint 2011-07-26 (10:28) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 7 godzin i 31 minut temu

Ludzie w czarnych sutannach i sutannach innych kolorów obudźcie się wreszcie i przemówcie do narodu, do wiernych z ambony tak jak zawsze to robicie. Powiedzcież wreszcie swoje sakramentalne wypowiedzi: "Bóg wszechobecny, wszechwiedzący i wszechmocny wie, co czyni". Powiedzcież, że Jezus maczał w tym palce. Chciał, żeby tak się stało z większością tych, co zginęli w katastrofie smoleńskiej, (a przecież, co prawda zupełnie bez powodu, przy okazji zginęli Bogu ducha winni, niewinni ludzie, których prezio zabrał na pokład, którzy to nie odważyli się odmówić preziowi zaproszenia), ponieważ oni to , w większości, decydenci, Ci, co zginęli, sieli nienawiść w narodzie, wrogość, zamęt, nieustannie napuszczali jednych na drugich i nie było sposobu, żeby ich powstrzymać przed ich podłym postępowaniem, a wspierani byli przez kościół. Więc Jezus skłonił Lecha Kaczyńskiego, aby ten zebrał do kupy, wszystkich winowaj-ców zamieszania narodowego, (a ten zabrał i niewinnych), wsadził ich do jednej skrzyni i zabrał w przestrzeń powietrzną i rzekł Jezus: "resztę ja załatwię". Lech pomodlił się w prezydenckiej kaplicy, posłuchał Jezusa i tak to uczynił. A dalej to wiemy, co się stało. WIDOCZNIE TO ZRZĄDZENIE BOŻE, BÓG TAK CHCIAŁ, jeśli Wy duchowni w Boga wierzycie. A może ta Wasza wiara to tylko na pożytek własny i określonej opcji politycznej, wówczas to na pewno nie wypowiecie tych sakramentalnych słów. Kościół zawsze wspierał określoną opcję polityczną sobie wygodną (i namawiał lud do tegoż samego), dzięki której zbierał ogromne fortuny i profity. Znamy wielkie majątki kościelne, znamy obecne usiłowania ludzi w czerni o powrót tych majątków do kościoła. Usiłowania nie mające nic, a nic wspólnego z posługą duszpasterską, są jedynie zapartym dążeniem do tworzenia i rozbudowy struktur klerykalno-kościelnych w państwie. Prawdziwy katolik powinien wiedzieć, że "Bóg wie, co czyni", chyba, że ze względów czysto osobistych tylko udaje gorliwego katolika, a tak naprawdę to jest tylko fanatykiem. Otóż Jezus maczał palce w katastrofie Smoleńskiej, to jedyna prawda dla prawdziwego katolika. A Lech powinien niezwłocznie zostać wyprowadzony z Wawelu, bo to był wielki błąd, to skandal na miarę historyczną, a w to miejsce powinna być umieszczona Blida zamordowana przez PIS. Gdyby nie PIS, Blida by żyła.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
3
~Maks 2011-07-26 (10:54) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 7 godzin i 5 minut temu

W cywilizowanym kraju fakt że nie można poznać prawdy i że są wątpliwości z powodu matactw , powinien spowodować dymisję całego aparatu rządzącego, ale któż z nich jest cywilizowany?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Eksperci: Polacy zapomnieli, że grypa jest wciąż groźną chorobą
dodane 2014-09-20 (10:20) 7 godzin i 39 minut temu

O krok od katastrofy w Warszawie. Maszyniści użyli urządzenia "radio-stop"
dodane 2014-09-19 (21:21) 20 godzin i 38 minut temu

materiał wideo

Czarzasty: Grabarczyk był fatalnym ministrem, teraz jest najbliższym przyjacielem Kopacz
dodane 2014-09-19 (12:24) 1 dzień 5 godzin i 35 minut temu

Prof. Kazimierz Kik: Teresa Piotrowska to najsłabsze ogniwo nowego rządu
dodane 2014-09-19 (12:02) 1 dzień 5 godzin i 57 minut temu

Grzegorz Schetyna: Ewa Kopacz potrafi podejmować trudne decyzje
dodane 2014-09-19 (19:50) 22 godziny i 9 minut temu

Skandal w Kambodży. Pedofile odwiedzają sierocińce jak domy publiczne
dodane 2014-09-19 (12:28) 1 dzień 5 godzin i 31 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.