Strona główna serwisu
Ochraniał Putina, został gubernatorem

Ochraniał Putina, został gubernatorem

Prezydent Putin mianował gubernatorem Tuły generała, który prowadził operację zajęcia Krymu w 2014 roku - pisze "Rzeczpospolita".
Władimir Putin Władimir Putin ()
Generał Aleksiej Diumin jest kolejnym wojskowym z najbliższego otoczenia Władimira Putina, który w nagrodę za swoją wierną służbę przechodzi do polityki.

Były dowódca Sił Operacji Specjalnych najpierw jednak zasłużył się Kremlowi przygotowaniem i przeprowadzeniem nocą z 22 na 23 lutego 2014 roku ewakuacji do Rosji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza uciekającego z Doniecka. - To, że uratowaliśmy jego życie, życie członków jego rodziny, to była dobra rzecz - powiedział o tej operacji prezydent Putin w filmie "Krym. Droga do ojczyzny". Wtedy też ujawnił, że w zajmowaniu Krymu główną rolę odgrywały Siły Operacji Specjalnych.

Po Krymie Diumin został zastępcą dowódcy rosyjskich wojsk lądowych i to on odpowiadał za formowanie oddziałów do walki w Donbasie.


Ale swoją karierę rozpoczął wcześniej w Federalnej Służbie Ochrony (odpowiedniku polskiego BOR), gdzie ochraniał Władimira Putina, gdy ten był jeszcze premierem (przed 2012 rokiem). Po powrocie Putina na Kreml Diumin został bramkarzem. Zaproszono go bowiem do hokejowej drużyny, w której grał prezydent i jego najbliżsi współpracownicy. Gdy Putin i minister obrony Siergiej Szojgu strzelali gole, generał pilnował bramki.

Karierę w wojsku zaczął w tym samym czasie, gdy jego przełożonego z FSO generała Wiktora Zołotowa prezydent mianował dowódcą wojsk wewnętrznych podległych MSW. Związani z Kremlem "mundurowi" zaczęli napływać do polityki, zostając przedstawicielami prezydenta na Kaukazie i Syberii. W tym pierwszym rejonie, gdyż jest on podminowany przez partyzantkę radykalnych islamistów, w drugim zaś opozycja zaczęła wygrywać regionalne wybory. Tuż po inwazji na Krym zaś rosyjski wiceadmirał Siergiej Mieniajło został merem świeżo zajętego Sewastopola.

- Coraz mniej ludzi na "ławce rezerwowych", bo Putin nikomu już nie ufa - podsumowała rosyjska publicystka mieszkająca w Paryżu Natalia Geworkian. Najbliżsi przyjaciele prezydenta już wcześniej zrobili dzięki niemu karierę. Koledzy Putina ze studiów, służby w KGB, treningów w klubie dżudo i spółdzielni budującej dacze zdążyli zostać milionerami i miliarderami.


Grono znajomych wyczerpało się, należało sięgnąć po innych. Ponieważ jednak prezydent nikomu nie ufa, to promuje jedynie posłusznych oficerów, najchętniej takich, którzy służyli tuż obok niego (na przykład w osobistej ochronie - jak Diumin i Zołotow). - Człowiek, któremu można powierzać wykonanie zadań i można być pewnym ich wykonania - tak na Kremlu charakteryzowali nowego gubernatora Tuły. Jednak nieufność Putina doprowadziła do tego, że zaledwie trzy dni przed oficjalną nominacją poinformował o niej samego zainteresowanego (świeżo mianowanego na wiceministra obrony) i swoich współpracowników.

Coraz większa izolacja Putina budzi konsternację wśród rosyjskich polityków i politologów, którzy próbują racjonalnie wyjaśnić opinii publicznej, dlaczego były ochroniarz ma większe kompetencje do zarządzania dużym regionem niż dotychczasowy gubernator, biznesmen, który 20 lat temu stworzył sieć rosyjskich supermarketów "Siódmy kontynent".

Andrzej Łomanowski

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (25)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
22
~frek16 2016-02-04 (16:04) 11 godzin i 32 minut temu

A kogo to obchodzi, jego kraj, jego generał.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
15
Historyk. 2016-02-04 (17:28) 10 godzin i 8 minut temu

A to dobrze czy źle , że szef państwa awansuje ludzi lojalnych ? Nie rozumiem sensu tego artykułu, czy gdzieś na świecie jest szef państwa , który awansuje nielojalnych wobec siebie ludzi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
akwarium24 2016-02-05 (10:32) 17 godzin i 4 minuty temu

To tak jak za rządów POPSL Janicki dostał generała za akcje smoleńską ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
11
~pol 2016-02-04 (16:34) 11 godzin i 2 minuty temu

brawo PUTIN odp...... się od Rosji zajmijcie się własnymi problemami a to jest jak za komuny kiedyś złem była ameryka teraz rosja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~WOŁYŃ 2016-02-04 (16:16) 11 godzin i 20 minut temu

Takich dowódców się awansuje. Bez jednego wystrzału i bez ofiar przejęli Krym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
6
~eraa 2016-02-04 (16:03) 11 godzin i 33 minut temu

a Donald Tusk za to że Polacy mu zaufali teraz rzuca jej kłody pod nogi w Brukseli to jest Polski patryjota

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~putti na sznurku U. S. A . 2016-02-13 (10:54) 16 godzin i 42 minut temu

A teraz za te swe zaslugi wzgledem swego cara, Olek Diumin bedzie mogl swego cara puttiego calowac na przywitanie w reke a moze i glebiej ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Huk 2016-02-06 (16:01) 11 godzin i 35 minut temu

W dziwota przecie uuuu nass osobisty fryzjer był wiceministrem u Muchy czż nie tak było !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~vbgh 2016-02-06 (09:10) 18 godzin i 26 minut temu

Panie dziennikarzu, po co patrzeć na Rosję. W naszej historii mieliśmy kierowcę Wachowskiego od bolka, który rządził krajem i był ministrem. Poza tym niemal wszyscy styropianowcy byli robolami, a pierwsze posiedzenie sejmu byli w obdartych swetrach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~pozdrawiam 2016-02-05 (22:01) 5 godzin i 35 minut temu

Rozwiazał WSI i został ministrem ON.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
kilmer775 2016-02-05 (06:57) 20 godzin i 39 minut temu

Ja też zaufałbym raczej dobremu ochroniarzowi niż biznesmenowi, który dorobił się na sieci supermarketów. Swoją drogą przejęcie Krymu było wzorowo przeprowadzoną operacją wojskową. Kowboje mogliby uczyć się od generała Diumina przez całe życie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~anty pis 2016-02-04 (16:44) 10 godzin i 52 minut temu

U nas jest podobnie drabinkowy duzo sie nierozni od putinowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~Andrzej 2016-02-11 (22:10) 5 godzin i 26 minut temu

Nie jestem pro - Putinowski co moze sie stac jak jego zabraknie na Kremlu . Moze nastompic rozpad ruskich , co jest nam nie na korzyść . Powstano mniejsze państewka które beda w posiadaniu broni atomowej , która moze wpaść w niepowalane ręce . Rosie i Rosjan moze utrzymac tylko mocna reka . Weźmy za przykład Egipt , Libie , Irak , dopóki były trzymane mocna ręko to byl spokój na Bliskim Wschodzie . Odkad USA ,Izael, Anglicy i Francuzi zaczeli mieszac w tym regionie to tylko sa same problemy . I tego powinnyśmy unikac i nie wtrącać sie w wewnętrzne sprawy Rosji . Tylko taki facet jak Putin moze utrzymas spokuj u Ruskich Pozdrawiam

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
0
wojtek.94 2016-02-12 (07:50) 19 godzin i 46 minut temu

Hehe... a Prezes to niby nie awansuje miernych ale wiernych?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
2
~luk 2016-02-04 (16:15) 11 godzin i 21 minut temu

Tam to jest totalna komuna, zasłużył się i dostał awans. Oby tylko nie podpadł carewiczowi, bo wywiozą go na białe niedźwiedzie na jakieś 25 lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
0
~kazimierz74 2016-02-07 (19:51) 7 godzin i 45 minut temu

"lizał po rekach Kaczyńskiego" dziś jest : tu można wstawić dowolne stanowisko państwowe i przypisać nazwisko - będą tego tysiące

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
3
~Tak 2016-02-04 (16:18) 11 godzin i 18 minut temu

Ilu młodych Rosjan poszło do piachu przez putlera?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
2
~zegarek 2016-02-04 (16:17) 11 godzin i 19 minut temu

POJEBY !!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz