Strona główna serwisu
Zenon Kubiak

Zenon Kubiak

Do sanatorium, aby podreperować zdrowie i... przeżyć wakacyjny romans

Do sanatorium, aby podreperować zdrowie i... przeżyć wakacyjny romans

Chociaż większość osób przyjeżdża do sanatorium się leczyć, nie brakuje takich, dla których to przede wszystkim okazja do uciech cielesnych. - Zapominamy, że starsze osoby także mają prawo do życia seksualnego - komentuje prof. Jacek Kurzępa, socjolog.
Już w czasach PRL-u krążył taki dowcip:

Święty Antoni wychylił się z obłoków i spojrzał na Polskę. W pewnym momencie pyta Świętego Piotra:
- Co oznacza tam w dole z prawej strony to czerwone światełko?
- To jakiś mąż zdradza żonę.
- A to czerwone światełko z lewej strony?
- To jakaś żona zdradza męża.
- A ta wielka czerwona łuna?
- To? Aaaa... to Ciechocinek!

Chociaż to tylko dowcip, wielu kuracjuszy po powrocie z sanatoriów opowiada, że nie jest wcale taki daleki od prawdy. Potwierdzają to socjologowie.


- Działa tu ten sam mechanizm, który towarzyszy także młodym ludziom wyjeżdżającym na urlop. Z dala od rodziny i znajomych następuje pewne rozluźnienie norm, pozwalają sobie na więcej. Podobnie jest z osobami jadącymi do sanatorium, którym towarzyszy nastawienie hedonistyczno-ludyczne, chęć doznania jak najwięcej przyjemności, uciech cielesnych, jakie oferuje program turnusu – komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu SWPS, który swoje wnioski wyciąga m.in. z rozmów, jakie przeprowadził z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bywalcami sanatoriów.

Starsi ludzie też lubią seks

Dziś takie ośrodki to uzdrowiska niewiele różniące się od nowoczesnych salonów SPA. Seniorzy nadal przyjeżdżają tutaj przede wszystkim po to, aby podreperować zdrowie i odpocząć. Część towarzyska także jest dla nich ważna, bo to możliwość poznania rówieśników z podobnymi problemami i zainteresowaniami, a organizowane wieczorki taneczne to często jedyna okazja do zabawy na parkiecie, niedostępna na co dzień.


Nie ma w tym niczego złego, chociaż wiele osób wraca z sanatorium przerażonych zachowaniem innych kuracjuszy.

- Pierwszy raz byłam sześć lat temu w sanatorium w Ciechocinku z prewencji ZUS i byłam przerażona, bo to był "ruchocinek" - opisuje jedna z internautek na popularnym forum.

Zdaniem prof. Jacka Kurzępy dziwienie się takim zachowaniom to efekt zapominania o tym, że osoby starsze nie są aseksualne i mają prawo do zachowań seksualnych.

- Na co dzień seniorzy są niewolnikami gorsetu zachowań, jakich od nich oczekuje najbliższe otoczenie. Co by powiedziała dorosła córka, gdyby zobaczyła, że jej mama, która ma już wnuki, maluje się i ubiera jak wamp? W sanatorium z dala od rodziny i znajomych starsza pani może sobie pozwolić na więcej, bo nikt jej tu nie zna, nie musi się przejmować tym, co powiedzą inni – zwraca uwagę socjolog.

Tutaj to panie podrywają panów


Co ciekawe, w swawolnych zachowaniach dominują panie, których w uzdrowiskach jest zazwyczaj znacznie więcej niż panów. W efekcie to kobiety zabiegają o względy mężczyzn.

- Panie z turnusu niestety w znamienitej większości swoje polowanie na facetów rozpoczynały już w kolejce do pielęgniarki. Oczywiście stan cywilny nie miał dla tych kobiet żadnego znaczenia, natomiast liczył się zasób finansowy, jakim dana "zdobycz" dysponowała i, wierzcie mi, nie miały dla nich znaczenia ani żółte zęby ani fakt, że ci panowie chodzili i spali w tych samych majtkach po kilka dni – opisuje swój pobyt w sanatorium w Jantarze inna z kuracjuszek. – Cały proces rehabilitacyjny koncentrował się w trakcie codziennych dyskotek w pawilonie Żywca i pobliskiej plaży oraz w trakcie wycieczek do Międzyzdrojów czy Pobierowa, no i oczywiście w pokojach, zwłaszcza na piętrach, gdzie mało kto sypiał w swoim łóżku. Upodlenie tych pań sięgało zenitu w godzinach wieczornych i późnonocnych – dodaje.

Prof. Jacek Kurzępa opowiada, że nadmiar pań o rozbudzonym libido sprzyja nie tylko panom, którzy nie muszą się specjalnie starać, by znaleźć sobie damskie towarzystwo, ale też młodym mężczyznom zajmującym się świadczeniem usług seksualnych za pieniądze.

- Oni wiedzą, że w sanatoriach przebywa wiele kobiet o dużym apetycie seksualnym, bezpruderyjnych i bogatych, gotowych sporo zapłacić w zamian za towarzystwo młodego mężczyzny, który nie tylko zaspokoi je seksualnie, ale też z którym będzie się można pokazać w towarzystwie, na „fajfie” itd., stąd wiele osób trudniących się seksbiznesem odwiedza okolice, gdzie jest wiele uzdrowisk – mówi prof. Kurzępa.

W sanatoriach miłosnym uniesieniom ulegają nie tylko osoby samotne – wdowcy i rozwodnicy, ale też ci, którzy zostawili w domu męża czy żonę. Zdaniem socjologa czasem są to osoby, które żyją w całkiem udanych związkach, a sanatoryjny romans to dla nich pierwsza zdrada małżonka.


Wakacyjny romans po 60-tce

- W każdym małżeństwie po 30 latach wkrada się pewna rutyna, znudzenie, a w sanatorium wśród nowych ludzi kobieta czy mężczyzna znów mogą poczuć się atrakcyjni, adorowani – zwraca uwagę prof. Kurzępa. – Jeśli można coś doradzić małżeństwom z długim stażem, to przypomnienie sobie czasów narzeczeństwa, adorowanie partnera czy partnerki, zadbanie o to, aby mu się podobać – dodaje.

Sanatoryjne romanse prowadzą do różnych niecodziennych zdarzeń. Pani Maria z Poznania, która od lat jeździ do uzdrowisk razem z mężem, wspomina, co się stało pewnego wieczoru na dancingu w jednym z ośrodków w Jarosławcu.

- Pewna pani zaczęła robić zdjęcia komórką zapewne na pamiątkę, aby po powrocie pokazać znajomym, że nie tylko się tu leczyła, ale też bawiła – opowiada w rozmowie z Wirtualną Polską. – W pewnym momencie podbiegł do niej jeden z tańczących na parkiecie mężczyzn i zaczął na nią krzyczeć, że nie życzy sobie, aby ktokolwiek robił mu zdjęcia i zażądał, aby kobieta usunęła wszystkie zdjęcia, na których go widać. Powodu nie trudno się domyślić. Na parkiecie bawił się z panią, która nie była jego żoną – dodaje.

Czasem romansowe historie w sanatoriach kończą się scenami grozy. Pół roku temu w jednym z ośrodków w Ciechocinku 81-letni pensjonariusz brutalnie zaatakował 77-latkę, bo ta nie chciała uprawiać z nim seksu. Zaczął bić ją po głowie butelką. Nie wiadomo, jak to by się skończyło, gdyby kobieta nie nacisnęła guzika bezpieczeństwa zainstalowanego w pokoju, który zaalarmował personel.


Romansuje niewielu, ale stereotyp uderza we wszystkich

Romanse nie podobają się wielu innym kuracjuszom, dla których pobyt w sanatorium to konieczność dla podratowania zdrowia. Ich zdaniem ludzie, którzy przyjeżdżają do uzdrowisk tylko po to, aby szukać uciech cielesnych, tworzą negatywny obraz na tego typu placówek.

- Po powrocie z sanatorium wśród znajomych jest przekonanie, że jak się było w sanatorium, to się na pewno spało z mężczyznami i to jest krzywdzące dla tych, co nie używają, bo nie chcą, a opinie i tak mają szarganą od najgorzej strony – narzeka jedna z internautek.

Sami dyrektorzy sanatoriów chyba mają podobne zdanie, bo zapytani, czy w ich ośrodkach widać, że wiele osób przyjeżdża tu się bawić, zaprzeczają. Twierdzą, że akurat w ich ośrodkach nie ma takiego problemu – nikt tu nie szuka rozrywek, wszyscy są zainteresowani jedynie zabiegami leczniczymi.

- To prawda, że jeszcze 10 lat temu 80 proc. osób przyjeżdżało głównie dla rozrywek, a 20 proc. dla ratowania zdrowia, ale w ostatnich latach te proporcje się odwróciły. Ludzie przyjeżdżają do nas się leczyć, chociaż sporadycznie zdarzają się przypadki, gdy kogoś interesuje głównie to, aby się zabawić – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Róża Skrobot-Strap, dyrektor sanatorium „Chemik” w Dusznikach-Zdroju.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (483)
Nie zgadzam się z opinią
85
Zgadzam się z opinią
972
~starsza pani 2015-09-11 (16:32) 4 godziny i 45 minut temu

Tysiące obywateli z małych miejscowości nigdy nie korzystało z sanatorium, ani wczasów i wyjazdów zagranicznych po 89 roku. W czasach PRL te przywileje były bardziej dostępne.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
324
~KASPA1705 2015-09-12 (09:37) 11 godzin i 40 minut temu

SZANOWNY PANIE REDAKTORZE KUBIAK. TAKICH BZDUR DAWNO NIE CZYTAŁAM. PISZE PAN, ŻE SANATORIA SĄ JAK SPA. ZAPRASZAM DO KONSTANCINA-JEZIORNA, NA ULICĘ SUE RYDER. TAM TO JEST SPA, CHYBA Z 19 WIEKU. ŁAZIENKI I TOALETY WSPÓLNE NA KORYTARZU. W POKOJACH GORZEJ NIŻ UBOGO. BRAK BIBLIOTEKI. PO ZABIEGACH CHORZY WAŁĘSAJĄ SIĘ JAK BEZPAŃSKIE PSY PO KORYTARZACH. NIKT SIĘ NIMI NIE ZAJMUJE. NIE MA ŻADNEGO KULTURALNO-OŚWIATOWCA,ABY COŚ ZAPROPONOWAŁ LUB ZORGANIZOWAŁ. NIE MA MOWY O ŻADNYCH WYCIECZKACH LUB POGADANKACH. JEDZENIE Z KATERINGU, OKROPNE.ZUPA JEST RACJONOWANA, PO JEDNEJ ŁYŻCE WAZOWEJ NA OSOBĘ I NALEWANA PRZEZ PANIE Z OBSŁUGI.POTEM WAZĘ ZABIERAJĄ. DOPIERO PO INTERWENCJI U DYREKCJI , POD KONIEC TURNUSU TROCHĘ SIĘ POLEPSZYŁO. DO NAJBLIŻSZEGO SKLEPU OK. 2KM PRZEZ LAS. ALE OCZYWIŚCIE KAPLICA JEST I KSIĄDZ ZBIERA NA TACĘ. ZAMIAST TEJ PIĘKNEJ KAPLICY , POWINNA BYĆ BIBLIOTEKA LUB JAKAŚ ŚWIETLICA.WIĘC PROSZĘ NIE PISAĆ BZDUR I NIE PORÓWNYWAĆ SANATORIÓW DO SPA.I ROZPASANIA W NICH.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
289
~Dhjd 2015-09-12 (11:44) 9 godzin i 33 minut temu

Jak ktos jest wolny to niech sobie poużywa, a co tam :) zycie jest krótkie. Gorzej jest jak ktos jest w związku... To juz jest slabe. Moj dziadek adorowal babcie do ostatnich chwil zycia i trzeba przyznac że bylo to bardzo udane malzenstwo:) o zdradach nie bylo mowy. Poza tym zdrada i tak zawsze wyjdzie na jaw. Wiec ludzie- NIE oplaca się!! Milego śnią

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
141
~partyk 2015-09-11 (19:58) 1 godzinę i 19 minut temu

Jak widać promowanie rozwiązłości i dziadostwa moralnego przez media nie dotyczy tylko młodzieży polskiej ale i starszych wiekiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
104
~Danka 2015-09-13 (12:03) 9 godzin i 14 minut temu

Nalezy sie kazdemu po 18 roku zycia. A to już jak kto sie tam zachowuje to jego sprawa i sprawa sumienia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
105
~jeszczetroche 2015-09-13 (15:52) 5 godzin i 25 minut temu

Emeryci już niewiele dobrego mają od życia, to niech tam się bzykają na zdrowie! :-) Przynajmniej nie będą zrzędzić po powrocie do domu :-)))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
103
~ula2710 2015-09-11 (22:38) 22 godzin i 39 minut temu

czekałam 18 miesięcy i za 3 tygodnie jadę do sanatorium podreperować swoje zdrowie, pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszłych kuracjuszy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
114
~taki darmozjad 2015-09-12 (09:49) 11 godzin i 28 minut temu

Jestem po 70-tce, po operacji onkologicznej i chemii (czyli z "odroczonym" wyrokiem), w dodatku z rozrusznikiem serca. Cale życie ciężko tyrałem, często w ekstremalnych warunkach i po kilkanaście godzin na dobę. Nigdy nie bylem, nie tylko w sanatorium, ale nawet nie miałem ani jednego dnia prawdziwego urlopu. Zawsze było coś ważniejszego i pilniejszego do roboty niż wylegiwanie się i łajdaczenie. Dzis, gdy mój stan zdrowia jest zły, bo nawet prawie nie wychodzę z domu, żeby się gdzieś nie przewrócić i nie narobić komuś kłopotu, spotykam się czasem z irytacja najbliższej osoby (bo przecie chłop jest od zapier...... a nie od stękania!).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
103
~pol 2015-09-11 (17:49) 3 godziny i 28 minut temu

panie kubiak pan jesteś trochę nie teges nie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
109
~tree 2015-09-13 (16:06) 5 godzin i 11 minut temu

Co w tym złego, że ludzie się spotykają, jesli mają ochotę. Co w tym złego, że ktoś ma ochotę na seks? To jest normalne, ludzie są dorośli, więc o co kaman? A poza tym skąd ta pani tak dużo wie o seksie innych ludzi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
78
~mysz 2015-09-13 (16:28) 4 godziny i 49 minut temu

W sanatorium byłam,i powiem tak. Jeśli ktoś chce zaszaleć ,to nie potrzebne mu sanatorium ,bo wszędzie to zrobi. Wszędzie widać kto ma szacunek do samego siebie,lub go nie posiada.Pogadać z każdym można ,a czy ktoś uwierzy w różne brednie jak mu to źle z małżonkiem,i on czy ona to co innego-to inna sprawa.Rozrywka więc tak,lecz intymność zależy od nastawienia. Kto się szanuje ,to od razu widać ,i tyle w temacie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
82
~Maria 2015-09-13 (16:16) 5 godzin i 1 minutę temu

To prawda. Byłam w sanatorium w Inowrocławiu. Kobiety biegały za facetami, ze aż wstyd ! Do mojego pokoju zapukał facet, a gdy zapytałam go o co chodzi otrzymałam odpowiedź : " chciałem się poprzytulać". Kazałam mu kupić misia, albo poszukać bardziej chętnej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
96
~reg 2015-09-11 (21:15) 2 minuty temu

jak macie wątpliwości co do SEXU W CIECHOCINKU ? ?? to jedz i sprawdz sam ? ? ?w APTEKACH NA WYSTAWACH TYLKO ,,SAME WZMACNIACZE POTENCJI , PREZERWATYWY ? ? itp akcesoria ? ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
61
~Polak Mały 2015-09-13 (16:09) 5 godzin i 8 minut temu

Cóż to za artykuł .??? Kto chce , kto może i czuje potrzebę niech bzyka do końca życia ... i jeszcze jeden dzień dłużej !! Problem to brak bzykanie , a nie wyrywanie "lasek " nawet 70 -cio letnich !! Komu to przeszkadza ??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
70
villagevision 2015-09-11 (21:25) 23 godzin i 52 minut temu

zanim odejda jeszcze chca zobaczyc, co traca?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
54
~mia 2015-09-13 (18:02) 3 godziny i 15 minut temu

Ciekawe skąd ta Pani wie że chodzili kilka dni w tych samych majtkach....Bo przecież ONA to się TYLKO leczyć pojechała. To oni te majtki na głowach nosili?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
56
~DziubusCz@wp.pl 2015-09-11 (19:10) 2 godziny i 7 minut temu

Przeżyłem to własnej skórze przed kuracja przysięgała lojalność przez 2 tygodnie kochanie a 3 tygodniu poszła z innym młodszym i jeszcze mnie pobił bo jej zaszumiało.Podłość gdzie było się 6 lat razem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
55
~dziadek 2015-09-13 (15:54) 5 godzin i 23 minut temu

Tylko w senatorium mi stoi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
56
~panic 2015-09-11 (22:47) 22 godzin i 30 minut temu

NIEMCY DADZĄ NAM UCHODŹCÓW, JAK TUSK SWOJE BOGATE PO- SADKI W BRUKSELI PO-USADZA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
38
~genek 2015-09-12 (00:10) 21 godzin i 7 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1