Strona główna serwisu
Agnieszka B. Gorzkowska

Agnieszka B. Gorzkowska

Neapol w szponach kamorry. Włoski rząd wysyła wojsko na ulice, by poskromić mafijne klany

Neapol w szponach kamorry. Włoski rząd wysyła wojsko na ulice, by poskromić mafijne klany

• Na ulicach Neapolu rozgrywa się krwawa wojna klanów kamorry
• Sytuacja stała się na tyle poważna, że rząd musiał sięgnąć po armię
• Przestępcza wojna jest rezultatem aresztowań starych bossów mafii
• Klany stały się rozdrobnione i niestabilne; do głosu dochodzą "młode wilki"
• Włosi są podzieleni, co do oceny wysłania wojska na ulice Neapolu
• Jednak decyzję tę popiera ogromna większość samych neapolitańczyków
Kamorra rozpoczęła nowy sezon przestępczości i przemocy w Neapolu. W mieście rozgrywają się sceny niczym z filmu "Ojciec Chrzestny". W całej metropolii działa 110 klanów, łącznie pięć tysięcy zwerbowanych "żołnierzy". Zarówno centrum, jak i peryferia, to beczka prochu.

Gdzieniegdzie słychać ostrzeliwania z karabinów Kałasznikowa domów, witryn sklepowych i barów, a nawet wybuchy koktajli Mołotowa. Nastąpiła dramatyczna eskalacja morderstw (12 zabójstw w ciągu ostatniego miesiąca) i innych przestępstw. Mieszkańcy Neapolu czują się bezradni, modląc się, aby tylko nie znaleźć się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze. Niestety, coraz częściej ofiarą mafijnych porachunków padają niewinne osoby.

Jedyne takie miasto w Europie


Roberto Saviano, znany włoski dziennikarz i pisarz, ekspert od organizacji przestępczych, alarmuje w mediach: - Musimy przestać traktować Neapol jak normalne miasto. Tak nie jest. Neapolitańczycy schylają głowy pod kulami, nie można ich porównać do mieszkańców jakichkolwiek innych włoskich miast.

- W całym kraju liczba przestępstw maleje, tylko nie w Neapolu - poinformował włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano na szczycie bezpieczeństwa, który nieprzypadkowo odbył się na początku lutego właśnie w Neapolu. Skala przestępczości rośnie pomimo tego, że w ciężkich więzieniach tkwią całe generacje kamorrystów - dokładnie 294 osoby. Burmistrz miasta Luigi De Magistris od miesięcy apelował do władz państwowych o wzmocnienie środków bezpieczeństwa, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli bezpowrotnie.

Krajowy Prokurator ds Walki z Mafią Franco Roberti ostrzegł, że w stolicy Kampanii, jak nigdzie indziej w Europie, panuje wyjątkowa sytuacja, która wymaga wyjątkowych środków prewencyjnych. Sama represja już nie wystarcza.


Nowe oblicze kamorry

Okazuje się, że represja była skuteczna, ale tylko do pewnego stopnia. To właśnie na jej skutek w ostatnich latach kamorra zmieniła swoje dotychczasowe oblicze. Po aresztowaniach starych bossów, którzy utrzymywali stały podział swoich terytoriów, zapewniając status quo i spokój na ulicach, dzisiaj utworzyły się pustki na szczytach przestępczej władzy. Klany mafijne stały się rozdrobnione i niestabilne. Do głosu dochodzą dwudziestolatkowie, a nawet nieletni gangsterzy, porywczy i zapalczywi w stylu młodego Santino z "Ojca Chrzestnego".

Przynajmniej dwadzieścia takich młodocianych gangów toczy dziś walki między sobą o kontrolę nad terytorium i rynkiem narkotyków, a dla każdego pracuje co najmniej stu uzbrojonych killerów. Mając cały arsenał broni do dyspozycji są okrutni i bezlitośni, zabijają bez namysłu, z błahych powodów, nie boją się ani śmierci, ani tym bardziej więzienia. Wojna rozpoczyna się rzuceniem przeciwnikowi wyzwania, uderzeniem w jego słaby punkt. Celem stają się bezbronne i nieświadome niebezpieczeństwa osoby, np. daleki krewny członka wrogiego klanu, kuzyn narzeczonej. Zwłoki na ulicy są jak telegramy wysłane do rywala. Tak zaczyna się faida, czyli napędzana zemstą wojna klanów.

Wojsko na ulicach Neapolu

Na szczycie bezpieczeństwa minister Alfano zdecydował o wysłaniu wojska do Neapolu - 440 żołnierzy, którym towarzyszy 74 wykwalifikowanych ekspertów śledczych. Ponadto na ulicach miasta wkrótce pojawią się dodatkowe kamery monitoringu. Żołnierze zabezpieczają obiekty strategiczne i patrolują zagrożone dzielnice miasta. Mogą identyfikować osoby podejrzane, przeprowadzać kontrole osobiste i pojazdów, a w razie konieczności używać broni palnej. Termin zakończenia misji wojskowej nie jest na razie znany.


Choć rząd używał już wojska w przeszłości, decyzja wywołała wiele kontrowersji zarówno w mediach, jak i na scenie politycznej. Burmistrz Neapolu sprecyzował, że rząd zobowiązał wojsko jedynie do wspierania i odciążenia funkcjonariuszy policji, a nie do militaryzowania miasta.

Szef Krajowych Organów ds. Antykorupcji Raffaele Cantone (który świetnie zna realia miasta bo sam pochodzi z Neapolu) twierdzi, że armia nie jest potrzebna, należy natomiast interweniować u źródeł - walczyć z bezrobociem i degradacją społeczną. Wielu podziela jego zdanie, bo przedwczesne porzucanie nauki w szkołach w Neapolu sięga poziomów charakterystycznych dla krajów afrykańskich, a często jedyną "firmą", która może dać zatrudnienie w tym mieście jest kamorra.

Sędzia lokalnego sądu dla nieletnich Piero Avallone zgadza się, że wojsko może pomóc w patrolowaniu dzielnic miasta, ale to na pewno nie zmieni sytuacji tutejszej młodzieży. Trzeba inwestować w edukację nieletnich, zanim wpadną w szpony mafii - uważa.

"Żadna nowość"

- Czasy ulic pełnych krwi już się skończyły, to co się teraz dzieje, to tylko kłótnie między małymi bandytami, nie między prawdziwą mafią. To nie jest tu żadna nowość - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Monika Dobrowolska-Mancini, wdowa po zastępcy komisarza policji zmarłego w 2014 r. w Neapolu (za walkę z kamorrą został pośmiertnie uhonorowany prezydenta Giorgio Napilitano).


- Żeby cokolwiek osiągnąć w Neapolu, to po pierwsze, trzeba przyspieszyć biurokrację - tutaj sprawy sądowe trwają po kilkanaście lat. I zwiększyć kontrolę, bo w w głowie nie mieści, że policja jedzie zaaresztować jedną osobę i ludzie z całego bloku atakują policjantów. Teraz poczekamy i zobaczymy, czy Alfano dotrzyma słowa i zrobi coś dobrego dla Neapolu - dodaje.

Tak czy inaczej, przedstawiciele włoskich organów ścigania są podzieleni w ocenie decyzji o użyciu armii w Neapolu. Jedni wskazują, że wojsko nie służy do wykrywania przestępstw i wykonywania czynności dochodzeniowych. Inni przekonują, że może być jednak dodatkowym środkiem ograniczenia przestępczości. - Stanowi widoczne wsparcie dla utrzymania porządku publicznego, ma efekt odstraszający i mieszkańcy czują się bezpieczniej - argumentuje Federico De Raho szef prokuratury w Reggio Calabria, gdzie jednostki wojskowe zostały przysłane jeszcze w 2010 r., po serii groźnych sygnałów lokalnej 'ndranghety.

Z De Raho zgadza się przeważająca większość neapolitańczyków. Sondaże wskazują, że ponad 80 proc. mieszkańców jest przekonanych o konieczności interwencji wojska. Na razie rzeczywistość pokazuje, że mają rację - już po pierwszym dniu obecności żołnierzy na ulicach lokalna prasa podawała, że drobni handlarze narkotyków nagle jakby zapadli się pod ziemię.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (224)
Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
1149
~Rys 2016-02-20 (07:23) 18 godzin i 24 minut temu

No prosze. Znalazlo sie wojsko na Camorre a nie ma komu bronic granic przed najazdem islamistow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
517
~CALVER56 2016-02-20 (07:40) 18 godzin i 7 minut temu

I Niemcy oraz Komisja Wenecka nie martwią się o demokrację we Włoszech. Przecież wiedzą , że we Włoszech od kilkunastu miesięcy nie działa Trybunał Konstytucyjny , a ulice spływają krwią. Taka demokracja ma obowiązywać za ich wstawiennictwem w całej EUROPIE ???????????????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
397
~karamamba 2016-02-20 (07:34) 18 godzin i 13 minut temu

A tak kiedyś , jeszcze nie tak dawno , łasiliśmy się do zachodu by nas przyjęli do swego kręgu kulturowego , ekonomicznego i politycznego , że to niby dotychczas byliśmy nikim bo nam podobno ruskie zabraniały być kimś . A z tego zachodu i USA mamy tylko mafie i gangi jak u nich , wyścig szczurów , pogoń za plastykowym chińskim blichtrem , rozbite rodziny , nie zawieranie małżeństw , czyli życie na kocią łapę , zaniedbane wychowawczo i głodne dzieci-półsieroty w szkołach i wzrost przestępstw, morderstw i porwań . Bo choć bieda społeczeństwa jak kiedyś była mniejsza , to teraz jest ogromna i to wszędzie i tu jest tylko wyraźny postęp

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
185
~abc 2016-02-20 (07:17) 18 godzin i 30 minut temu

Mister Renzi gdzie TK gdzie KOD gdzie demokracja dlaczego UE nie zwołuje nie strofuje nie grzmi.Kluka nie wtykaj do Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
163
~normal 2016-02-20 (07:44) 18 godzin i 3 minuty temu

musolini poradzil sobie z mafia w 3 miesiace. eurobłoto nie poradzi sobie nigdy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
148
~max 2016-02-20 (07:02) 18 godzin i 45 minut temu

Zobaczyć Neapol i umrzeć

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
149
leonidas123454321 2016-02-20 (07:10) 18 godzin i 37 minut temu

Czyż RP nie jest również polską Kamorrą - przecież tyle "samobójstw' po zamachu smoleńskim wśród świadków i polskich generałów nie było od stalinowskich czasów?!!! Na szczęście główni mafiozi zostali odsunięci od części władz centralnych ale jeszcze nie siedzą w więzieniach tylko zajmują inne stanowiska w samorządach,TK,sądach itd.- miejmy nadzieję ,że w końcu obecny rząd uwolni Polaków od tej zarazy żyjącej na koszt społeczeństwa polskiego i ciągle go jeszcze okradającej!!! Niestety polska Kamorra ma się jeszcze całkiem dobrze wspomagana przez zagraniczne gangi !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
132
~spokojny do czasu 2016-02-20 (08:38) 17 godzin i 9 minut temu

Czyli na południu Włoch trwa KOMPLETNA anarchia, a makaroniarski premier poucza polski rząd, jak ma rządzić krajem ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
126
~turysta 2016-02-20 (08:28) 17 godzin i 19 minut temu

Jakoś tak jak zwykle , tekst opisuje złą i brutalną kamorrę a cisza nad prawdziwym problemem Neapolu , czyli bandami Marokańczyków i innymi przybyszami z Afryki .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
125
~Rysiu Petró 2016-02-20 (07:52) 17 godzin i 55 minut temu

Wszystko przez niestabilny kurs złotowki w stosunku do dolara australijskiego, za co odpowiedzialny jest PiS. Kiedy do tego dodamy dobrze rozwijajacy się Kamerun, no to mamy efekt w postaci drogiego Spagetthi w Neapolu. Mowilem ze tak bedzie, ja jestem ekonomista.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
68
~degeneracja władz 2016-02-20 (07:10) 18 godzin i 37 minut temu

Jak zwykle: dysfunkcyjny aparat państwowy i bezrobocie. Rozumiem, że armia kontroluje obywateli własnego kraju.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
57
~gossssc 2016-02-20 (08:07) 17 godzin i 40 minut temu

Gorąco polecam wszystkim książkę Roberto Saviano pt. "Gomorra". Coś niesamowitego. Camorra jest dla Neapolu niczym czyrak dla zdrowego ciała.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
52
~Szura 2016-02-20 (08:54) 16 godzin i 53 minut temu

Co na to obrońcy tzw. demokracji z tym Schulzem na czele? Może amerykańcy senatorowie napiszą jakiś list do włoskich władz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
51
~woefag 2016-02-20 (08:34) 17 godzin i 13 minut temu

A co na to demokrata unijny won Schulce?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
53
~heheh 2016-02-20 (08:19) 17 godzin i 28 minut temu

Włoskie wojsko... jak zobaczą kommore to poddadzą sie i przejdą na ich strone. Rząd Włoch dużo ryzykuje mozę wyśle ich do Abisyni?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
49
~GreG 2016-02-20 (07:14) 18 godzin i 33 minut temu

I wszystko jasne, czyli te 20% co jest przeciwko to jest skorumpowana, a w szczególności Szef Krajowych Organów ds. Antykorupcji Raffaele Cantone.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
49
~Ameha 2016-02-20 (08:47) 17 godzin temu

A gdzie jest KOD? Wojsko na ulicach to demokracja? Jak wolni obywatele chcą się wyrzynać to przecież im wolno. A gdzie Schultz poważnie zaniepokojony o stan praworządności we Włoszech?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
27
~Oświecony 2016-02-20 (08:37) 17 godzin i 10 minut temu

Cóż za prymitywny naród w ogóle dopuszcza do sytuacji aby jacyś bandyci rządzili nie w jakimś mieście ale praktycznie w całej prowincji - dodatkowo w XXI w. dopuszczać do sytuacji że wojsko musi interweniować w sprawach wewnętrznych kraju. Wstyd, żałosne to jest.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~kitek 2016-02-20 (09:04) 16 godzin i 43 minut temu

Italia to nie kraj. To stan umysłu. Jestem tam srednio co miesiąc na tydzień i od 9 lat obserwuję podejście ludzi do życia. Dwa miesiące temu rejestrowałem firmę w Itali. W urzędzie miasta pytam gdzie mogę wyrobić NIP Wloski. Dla mnie logiczne ze w Urzędzie Skarbowym ale mysle zapytam. O zgrozo kierownik urzędu myśli myśli, poszedł zapytać naczelnika...nie wiedzą. Mówię może w US jak w Polsce. Tak! Tak! W US adres tu i tu. Idziemy. Godz 11.30 US zamknięty ale wychodzą urzędnicy. To pytamy. Nie nie my nipu nie wystawiamy. Robi to księgowy..... Burdel w podatkach. Korupcja i kradzieże kasy przez rządzących. Ostatnio jeden z burmistrzów rąbnął 8 mln euro i posiedział 6miesiecy ...w domu. Mafia mafia ale najwięcej kradnie władza. W 2014 roku wyraźnie mówił o tym Adriano Celentano na koncercie Rock Economy w Weronie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
15
~POTĘPIENIEC 2016-02-20 (07:45) 18 godzin i 2 minuty temu

To nie Mafia to jest Klasyczny włoski FASZYZM.

odpowiedz

zgłoś do moderacji