Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Oszukał dzięki piramidzie finansowej ponad tysiąc osób. Łączne straty to 3 mln zł. Piergiorgio L. został skazany

Oszukał dzięki piramidzie finansowej ponad tysiąc osób. Łączne straty to 3 mln zł. Piergiorgio L. został skazany

• Organizator gdańskiej piramidy finansowej skazany
• 75-letni Piergiorgio L. musi oddać ponad trzy miliony złotych
• Wyrok jest nieprawomocny
Zapadł wyrok w jednej z największych afer finansowych Pomorza. Gdański sąd zdecydował, że 75-letni Piergiorgio L. naruszył prawo, konstruując piramidę finansową. Mężczyzna musi oddać poszkodowanym ponad trzy mln zł, zapłacić 25 tys. grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Na czym polegał nielegalny interes? Firma Pierr&Gio została założona przez Włocha pod koniec 2007 roku w Gdańsku. Jednak z czasem otwarto biura w dziewięciu innych miastach Polski. Klientów kuszono łatwym zarobkiem. W zamian za umieszczenie na swoich samochodach reklam mało znanych produktów mieli otrzymywać, co miesiąc 888 zł. Warunkiem umowy było wpłacenie kaucji w wysokości 2,7 tys. zł. Początkowo wszystko szło bez zarzutu. Problemy ze spłatami pojawiły się wiosną 2008 roku. W czerwcu z dnia na dzień firma zamknęła wszystkie oddziały, a pracowników zwolniła. Właściciel zniknął wraz z pieniędzmi. Oszukanych zostało ponad tysiąc osób.

Po zamknięciu działalności mężczyzna ukrywał się przez bardzo długi czas najpierw we Włoszech a później w Szwajcarii, gdzie został zatrzymany na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej. W polskim areszcie przesiedział dwa lata.


Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł trzy lata temu. Sąd skazał 72-latka na dwa lata więzienia oraz zwrot zagrabionych pieniędzy, łącznie ponad trzech mln zł. Skazany złożył apelację od wyroku. Sąd odwoławczy, ze względu na uchybienia formalne skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

To nie jedyny proces piramidy finansowej, jaki odbędzie się na gdańskich salach sądowych w tym roku. 21 marca w gdańskim sądzie okręgowym rozpocznie się proces w sprawie afery Amber Gold. Dwoje oskarżonych - Marcin i Katarzyna P. usłyszeli 41 zarzutów w sprawie wyłudzenia 851 mln zł od 19 tys. klientów parabanku.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.


Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (14)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
38
~Obywatel Robert 2016-01-27 (17:00) 1 godzinę i 58 minut temu

Synalek Tuska będzie świadkiem czy oskarżonym?? Pod dywan chyba nie wlezie :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
22
~ronson 2016-01-27 (19:17) 23 godzin i 41 minut temu

teraz się odwoła i proces ruszy od nowa czyli następne 7 lat i tak w kółko

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
33
~bolek 2016-01-27 (14:20) 4 godziny i 38 minut temu

widać PO raz kolejny że w Gdańsku jest dobra atmosfera dla wszelkiej maści cwaniaczków i złodziei , ktoś musi z tego czerpać korzyści albo w gdańsku nikt nad tym nie panuje co też świadczy o indolencji władzy lokalnej i sądownictwa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2