Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Gdańsk chce wyremontować 600 lokali komunalnych. Sopot wynajmie mieszkania w zamian za remont

Gdańsk chce wyremontować 600 lokali komunalnych. Sopot wynajmie mieszkania w zamian za remont

• Władze Gdańska chcą wyremontować 600 lokali komunalnych
• Na liście oczekujących na lokal komunalnych jest obecnie 2,2 tys. gdańskich rodzin
• W Sopocie mieszkania będą wynajmowane w zamian za remont
Zdjęcie ilustracyjne pokazujące zabudowę szeregową  w Gdańsku, czyli miejsce podobne do tego, w którym doszło do akcji Zdjęcie ilustracyjne pokazujące zabudowę szeregową w Gdańsku, czyli miejsce podobne do tego, w którym doszło do akcji ()
- Poleciłem mojemu zastępcy, Piotrowi Grzelakowi, i dyrekcji Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, by do końca obecnej kadencji samorządu wszystkie pustostany i zdewastowane mieszkania komunalne zostały wyremontowane i przystosowane do zamieszkania - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Samorządowcy mają bardzo ambitne plany. Chcą w ciągu dwóch lat wyremontować prawie 600 lokali. Na taką pomoc liczy ponad 2,2 tys. oczekujących rodzin. Na remonty mieszkań w Gdańsku zarezerwowano w budżecie 38 mln zł. Z czego 21 mln zł zostanie przeznaczone na lokale i budynki w całości należące do miasta. Tam, gdzie miasto jest tylko członkiem wspólnoty mieszkaniowej wydane zostanie 15 mln. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na remont podwórek. Niestety, miasto nie ma co liczyć na pomoc mieszkańców zadłużonych lokali. Szacuje się, że najemcy nieregularnie dokonujący opłat są winni miastu już 172 mln zł.

- Jeśli będziemy mieć podejrzenia, że mienie jest niszczone, będziemy wchodzili z policją lub strażą miejską. Musimy być i będziemy bardziej konsekwentni, bo zbyt drogo kosztuje to wszystkich gdańszczan - podkreśla Ewa Sienkiewicz, zastępca dyrektora GZNK.


Inną drogę remontu wybrał Sopot. W kurorcie wyznaczono do tej pory osiem mieszkań - cztery samodzielne i tyle samo do podziału. Zostaną one przydzielone osobom oczekującym na własne lokum poza listą kolejności, jeżeli spełnią jeden warunek. Muszą zadeklarować, że wyremontują swój nowy dom we własnym zakresie. Jak podkreślają urzędnicy szczególnie pożądane są małżeństwa lub osoby wychowujące dzieci.

- Zapraszamy głównie młode rodziny do składania ofert, bo głównie pod ich potrzeby przygotowaliśmy ten program, który jest konsekwencją przyjętej polityki miasta. Chcemy pomóc młodym rodzinom, najlepiej z dziećmi, by ułatwić im start. Te 8 mieszkań to początek. W drugim i trzecim kwartale br. wytypujemy i ogłosimy następne mieszkania. W tym roku również rozpoczynamy budowę kolejnych, nowych mieszkań komunalnych – mówi Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.


Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~ixixixi 2016-01-16 (11:21) 6 godzin i 26 minut temu

tylko niech miasto uczciwie przeprowadza te remonty bo firmy które to robia oszukują na ilościach i jakosci użytych materiałów, robia byle jak a kase biorą jak za super remont. miałam okazję widzieć takie mieszkanie po "zrobionym" remoncie- porażka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~Inez 2016-01-16 (09:44) 8 godzin i 3 minuty temu

Bajery-rowery.Artykul sponsorowany.Taka prawda,jak 500+

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~małżenstwo bez mieszkania 2016-01-17 (16:57) 50 minut temu

a skąd uchodźca weźmie na remont?

odpowiedz

zgłoś do moderacji