więcej

"Są dowody na zmartwychwstanie Chrystusa".

Polska |  dodane 2010-04-03 (11:18) 4 lata 8 miesięcy 15 dni 9 godzin i 13 minut temu
drukuj


By uwierzyć, nie potrzeba faktów, lecz osobistego doświadczenia - mówi w wywiadzie dla "Polski The Times" wybitny biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Andrzej Godlewski i Grzegorz Przybyszewski, "Polska the Times": Chrześcijanie wierzą, że Jezus Chrystus zmartwychwstał. Ale co na to naukowcy?

prof. Waldemar Chrostowski: - O tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, świadczy samo istnienie chrześcijaństwa. Najlepszym dowodem jest fakt, że przez dwa tysiące lat w różnych rejonach świata miliardy ludzi wyznawały i wyznają Chrystusa oraz są gotowe dla Niego poświęcić siebie i swoje życie. Naukowcy nie mogą zatem lekceważyć istnienia chrześcijaństwa.

A jakie są historyczne dowody zmartwychwstania?

- Zależy, co rozumiemy przez słowo "dowód". Jeżeli pojmujemy je w kategoriach nauk przyrodniczych czy matematycznych, wówczas to słowo nie jest tu właściwe ani przydatne. Zmartwychwstanie Jezusa nie jest faktem empirycznym, a więc powtarzalnym. Nie jest czymś, co podpada pod kategorie doświadczenia i co można fizykalnie czy matematycznie zweryfikować. Nie należy do porządku ziemskiej logiki przyczyn i skutków. Lepsze więc są takie określenia jak "przesłanki" albo "argumenty".

Zatem jakie argumenty przemawiają za tym, że zmartwychwstanie miało miejsce?

- Pierwszy to pusty grób. Sam w sobie ma on wartość ograniczoną i nie może świadczyć o zmartwychwstaniu Jezusa. Dopiero okoliczności, w jakich najpierw kobiety, a potem apostołowie zastali ten pusty grób, były na tyle osobliwe i niecodzienne, że świadczą o zdarzeniu absolutnie bezprecedensowym.

Jednak już dwa tysiące lat temu mówiono, że grób był pusty, bo ciało wykradli uczniowie Chrystusa.

- Odpowiedź na tę wątpliwość znajdujemy w Ewangelii według św. Mateusza. Arcykapłani "zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: 'Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu'". Mateusz dodaje: "Tak rozniosła się ta plotka między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego", a więc do czasu spisywania tej Ewangelii. Znamy zatem nie tylko plotkę, lecz i jej źródła.

Jak podają ewangeliści, w niedzielę rano do grobu udały się kobiety, aby namaścić ciało Jezusa olejami. Ale w tym klimacie ciało rozkłada się szybko. Czy na namaszczanie nie było za późno?

- Jezus został pogrzebany w piątek po południu przed zapadnięciem zmroku. Zmartwychwstał nie po trzech dniach, jak się zazwyczaj mówi, ale trzeciego dnia, bo w niedzielę rano, czyli w półtorej doby po złożeniu Jego ciała do grobu, grób był pusty. Temperatura w grobie jest zawsze znacznie niższa niż na zewnątrz. Najbardziej prawdopodobna data męki i śmierci Jezusa to 3 kwietnia 30 roku. O tej porze w Ziemi Świętej w ciągu dnia jest ciepło, ale noce są zimne. Jest więc całkowicie do pomyślenia, że kobiety poszły w niedzielę rano, by namaścić ciało Jezusa.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 212 80%
nie 53 20%

Przeczytaj też

"Niekończące się życie nie byłoby rajem, lecz wyrokiem"

dodane 2010-04-03 (21:55) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 22 godziny i 36 minut temu

Chrześcijanie różnych wyznań na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie

dodane 2010-04-02 (19:30) 4 lata 8 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Ponad 30 ukrzyżowanych w Wielki Piątek

dodane 2010-04-02 (12:55) 4 lata 8 miesięcy 16 dni 7 godzin i 36 minut temu

Obchody Triduum Paschalnego w kościele katolickim

dodane 2010-03-31 (08:50) 4 lata 8 miesięcy 17 dni 11 godzin i 41 minut temu

Tysiące osób śledziło ostatnie godziny życia Chrystusa

dodane 2010-03-27 (23:10) 4 lata 8 miesięcy 20 dni 21 godzin i 21 minut temu
materiał foto

100000 wiernych w Kalwarii

dodane 2009-04-10 (14:18) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 6 godzin i 13 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1716)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
1
~jan bez ziemi 2010-04-08 (14:28) 4 lata 8 miesięcy 10 dni 6 godzin i 3 minuty temu

a jak z innymi religiami
"- O tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, świadczy samo istnienie chrześcijaństwa." Mam pytanie: Czy samo istnienie islamu świadczy, że "prawdy" zawarte w Koranie są prawdziwe? I ogólnie: Czy samo istnienie jakiejkolwiek religii, wyznania, wiary świadczy, że głoszone w tych religiach, wyznaniach, wiarach "prawdy" są prawdziwe i nie powinny rodzić jakichkolwiek wątpliwości? A może jest tak, że zdanie: "- O tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, świadczy samo istnienie chrześcijaństwa." dotyczy ogólnie tylko chrześcijaństwa, a nie dotyczy innych religii, wyznań i wiar?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~Marks 2010-04-06 (21:04) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 23 godziny i 27 minut temu

mAteusze
Oj popili zdrowo ateusze i walczą z wiatrakami...Władek Gomułka jak popił w Boże Narodzenie i z innymi tępakami założył ppr...ciągnijcie dalej to bagno - Walczycie z Potęgą Niepojętą, a Tą jest Pan Bóg, Którego nie jesteście w stanie obrazic ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~UZURPATORZY 2010-04-07 (00:00) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 20 godzin i 31 minut temu

A ZACZYNALI OD STAJENKI
A TERAZ SAMO BOGACTWO, DEWIACJE I AROGANCJA...CHCĄ TERAZ WŁADZY POLITYCZNEJ I PAŃSTWA TYPU KATOLICKI IRAN... BOŻE CHROŃ POLSKĘ PRZED KLEREM WATYKAŃSKIM !

odpowiedz

2
0
~Giorgio 2010-04-05 (17:19) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 3 godziny i 12 minut temu

Miśki kochane ,artykuł bomba
się wszyscy przechabilitowali w tym strasznym kościele . Nadmiar prozaku mieszanego z kastracją chemiczną to widac mieszanka wybuchowa.Jakiś profesorek postradał zmysły.W normalnym świecie do psychiatryka by trafił ,ale w Polsce nawet zainteresował sobą kogoś . Przyznam macie jaja w tej Polsce.Podziwiam i gratuluję. P>S .Jak zmartychwstał to może gdzieś jeszcze chodzi ,bo z własnym ojcem siedziec 2000 lat ( sorry 1980 ) to może się na psychotropach skończyc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~KATOL 2010-04-05 (11:40) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 8 godzin i 51 minut temu

Dusza
Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo i to nie oznacza że wyglądamy tak jak Bóg czy mamy charakter jak on.. tu chodzi o to drodzy ateiści że mam NIEŚMIERTELNĄ DUSZE. Pozdrawiam Katol

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
3
~gość 2011-06-04 (14:11) 3 lata 6 miesięcy 14 dni 6 godzin i 20 minut temu

to jest dobre- "O tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, świadczy samo istnienie chrześcijaństwa" :) i to mówi tzw profesor

odpowiedz

3
2
2010-04-08 (23:02) 4 lata 8 miesięcy 9 dni 21 godzin i 29 minut temu

Polemika
"By uwierzyć, nie potrzeba faktów, lecz osobistego doświadczenia" - na tej zasadzie jako prawdę możnaby przyjąć m. in. majaki i narkotyczne wizje. "O tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, świadczy samo istnienie chrześcijaństwa." - nic podobnego, to tylko świadczy o tym, że wielu ludzi jest podatnych na religijną propagandę. Czy kult Wisznu świadczy o jego istnieniu? "Najlepszym dowodem jest fakt, że przez dwa tysiące lat w różnych rejonach świata miliardy ludzi wyznawały i wyznają Chrystusa" - najlepszym dowodem, że Ziemia jest płaska jest to, że cała ludzkość wierzyła w to przez kilkanaście tysięcy lat. "Naukowcy nie mogą zatem lekceważyć istnienia chrześcijaństwa." - istnienie chrześcijaństwa jest faktem, podobnie jak istnienie kultów Ra, Mitry, Zeusa Gromowładnego, Wisznu i tysięcy innych nieistniejących bóstw. "Zmartwychwstanie Jezusa nie jest faktem empirycznym, a więc powtarzalnym" - zmartwychwstanie w ogóle nie jest faktem. Nauka nie musi wszystkiego odtworzyć w laboratorium aby potwierdzić zaistnienie pewnych faktów. Przykładowo, mamy mocne argumenty i dobre pojęcie o tym jakie zjawiska przyczyniły się do powstania Słońca, Ziemi, życia i wszystkich istniejących gatunków. Na istnienie "nadprzyrodzonej rzeczywistości" jakichkolwiek dowodów brak. "okoliczności, w jakich najpierw kobiety, a potem apostołowie zastali ten pusty grób, były na tyle osobliwe i niecodzienne, że świadczą o zdarzeniu absolutnie bezprecedensowym" - no cóż, jeśli z faktu, że nie wiemy kto wykradł ciało wynika, że zmarły zmartwychwstał, to każdy zbeszczeszczony grób byłby świadectwem przyjścia kolejnego mesjasza. "Znamy zatem nie tylko plotkę, lecz i jej źródła." - znamy promowaną przez ewangelistę wersję wydarzeń. Zależało mu na propagowaniu kultu "zmartwychwstałego" Jezusa, więc starał się ukryć prawdziwą wersję wydarzeń. "Gdyby historia miała być zmyślona, nie pisano by o Marii Magdalenie, ale zastąpiono by ją Piotrem albo Janem." - po pierwsze: namaszczanie zmarłego mogło być obowiązkiem przypadającym właśnie kobietom. Po drugie: to, kto poszedł do grobu nie rozstrzyga, czy doszło do zmartwychwstania, czy do wykradzenia ciała.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
1
~Wola.Twoja... 2010-04-05 (12:00) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 8 godzin i 31 minut temu

Opentanie czy niewiedza ?
Każdy pies potrafi też szczekać na osoby np. z tytułami naukowymi, na osoby nobilitowane, zacne i szanowane w społeczeństwie, w rodzinie. Nie potrafi swoim móżdżkiem ocenić ich wartości. Są dla niego obcy, a więc osobnikami (istotami) bez wartości. Są zagrożeniem, bo są obcy jego mysleniu(?). Więc szczeka i już. Może uda się ich wystraszyć lub zniszczyć. Ale pies to tylko zwierzę o dużo niższym statusie myślenia i odczucia niż czlowiek. Biada człowiekowi, który nie chce myśleć i odczuwać intelektem i sercem ludzi bogatych w wiedzę i historię ludzkości i religii. Nie uzurpujmy sobie wszelakiej mądrości i wszechwiedzy, właśnie tak jakbyśmy byli Panem Bogiem. Jego Samego niektórzy "oświeceni" traktują, jak sobie równego, albo co najwyżej I sekretarza partii np PZPR czy obecnej PO, który wszystko może lub powinien załatwić wg naszego sposobu myślenia i wyuczenia (pojmowania) sprawiedliwości, historii, rozumienia nauki wiary, wg. naszego pojecia zasług i potrzeb.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
Bartymeusz 2010-04-03 (16:34) 4 lata 8 miesięcy 15 dni 3 godziny i 57 minut temu

Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego !
Wróciłem właśnie ze swojego wiejskiego kościółka parafialnego, gdzie z wieloma moimi braćmi i siostrami w Chrystusie adorowałem grób Pański z Przenajświętszym Sakramentem. Wieczorem udam się na mszę Wigilii Paschalnej. Fajnie jest świętować Zmartwychwstanie Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Wszystkim, bez wyjątku życzę wspaniałych świąt. Jutro rano, całe stworzenie może z radością zawołać : JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ !PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA!!!

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

4
4
~drakson 2011-04-19 (12:08) 3 lata 7 miesięcy 29 dni 8 godzin i 23 minuty temu

no i gdzie moja opinia??
tylko dlatego że mam gdzieś waszego boga nie dodajecie moich opini??

odpowiedz

2
2
~syla 2010-04-23 (12:33) 4 lata 7 miesięcy 25 dni 7 godzin i 58 minut temu

rządzi mamona
...tylko ludzie małej wiary sądzą, że światem rządzi nauka,a nie Chrystus...Ale nie wiedzą,albo wolą nie wchodzi w to tak głęboko,że to ślepy zaułek...Tylko Chrystus to początek i koniec...Nie wszystkim jest dane zobaczyć coś więcej-dlaczego są wybrani,którym nikt im nie wierzy...to sprawdzian On nas testuje i takie ma prawo...ale szkoda mi tych zbłąkanych dusz...bo oni będą mogli dopiero zobaczyć po śmierci jak tam jest i wtedy będzie za późno...za późno...za późno...

odpowiedz

1
1
~Edwc 2010-04-08 (20:58) 4 lata 8 miesięcy 9 dni 23 godziny i 33 minuty temu

Tak szanujesz papieża Polaka,
że piszesz jago inicjały małymi literami?

odpowiedz

1
1
~Magdalena Gabriela 2010-04-06 (17:46) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 2 godziny i 45 minut temu

Kochani Bracia i Siostry!
Dziękuję tym z Was, którzy bronią świętej naszej wiary. Reszta zapewne spróbuje mnie opluć i zbesztać... 1) Bóg dał nam Papieża Jana Pawła II. Jego autorytet powinien Was przekonać. 2) Cud nad Wisłą. Mówi Wam to coś? Widzieliście obraz? (Jeśli nie, wpiszcie w grafice Google) Wiecie, czyja Matka stoi nad Polakami? Kto uratował Polskę i Europę? Że za pokutę żołnierze dostali zwyciężyć? Macie jeszcze jakieś ,,ale"? 3)Przed Bitwą pod Grunwaldem Polacy śpiewali ,,Bogurodzicę", najstarszy hymn Polski. Sztandar, który Kara Mustafa przysiągł Mahometowi i na islam, że zatknie na trupie Europy, ostatecznie znalazł się w katedrze. Podczas oblężenia Jasnej Góry kule z armat odbijały się od murów. takich przykładów jest mnóstwo. 4) ciekawe, czy obchodzicie święta. Boże Narodzenie, Wielkanoc. Taak, świętować jest fajnie, ale co tak naprawdę jest ważne? To niemożliwe, żebyście nie urządzali Wigilii, więc po co się zbieracie przy świątecznym stole - także na śniadanie wielkanocne? 5) Tyle jest cudownych nawróceń, uzdrowień. Ludzie uzależnieni, mordercy, ale także znani - np. Paolo Coelho, J.R.R. Tolkien, politycy - Marek Jurek itd. doszli lub wcześniej trwali w tym prawdziwym, niezwykłym dobrze i miłości. Kochani. Sama również doświadczyłam cudów - mimo, że mam dopiero 14 lat. Wierzę, że pomimo mojego wieku potraktujecie mnie poważnie. Nie chciałabym też pouczać starszych - to nie mój cel, piszę to dla wiary. Serdecznie pozdrawiam autorkę Nusię i innnych, którzy nie wstydzą się Jezusa. Bóg również nie będzie się Was wstydził na Sądzie Ostatecznym. Trwajmy z Bogiem, umocnieni w Chrystusie Panu!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
1
~Andi 2010-04-06 (13:44) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 6 godzin i 47 minut temu

W całym tym wywodzie
nie jest podany ani jeden dowód w sensie naukowym. To jakaś utopijna interpretacja. Jezusa po śmierci widziało x osób - kosmitów pewnie nie mniej i co są ?

odpowiedz

2
2
~Rade 2010-04-05 (12:45) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 7 godzin i 46 minut temu

Kto wierzy?
Będzie zbawiony, więc o czym my tu mówimy. Czy jest coś lepszego od życia chwalebnego w wieczności? Kto nie wierzy, jego sprawa. Marny jego wówczas żywot z myślą, że żyje aby umrzeć nic nie osiągając. Na tym polega wiara w Boga stwórcy wszystkiego. Zmartwychwstanie Syna Jego - to dowód w dowodzie. Ludzie z tamtej epoki to kamienie przemawiającej historii, które są budulcem kościołów będących drogowskazem do wieczności. Kościoły, niezłomnie wierzący ludzie w tym prawdziwe powołania kapłańskie to dowody zmartwychwstania Chrystusa o pamięć którą winniśmy dbać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
2010-04-08 (22:28) 4 lata 8 miesięcy 9 dni 22 godziny i 3 minuty temu

Polemika cz. 3
"Dla nich zmartwychwstanie było tak ważne, że za prawdę o nim byli gotowi oddać własne życie, nie otrzymując doraźnie niczego w zamian. To każe się zastanowić - także naukowcom - skąd wzięło się tak silne przekonanie, które mimo wielu krwawych prześladowań pozwoliło chrześcijaństwu na okrzepnięcie i rozwój." - przyczyn powstawania religii jest wiele, zainteresowani mogą np. poczytać książki Pascala Boyer. Jedną z przyczyn jest strach przed śmiercią, inną - niedojrzałość niektórych ludzi i trwająca całe życie potrzeba "trzymania się za rękę" wyimaginowanego przyjaciela. "To nie jest kwestia sprzeczności, lecz wzajemnego dopełniania się." - oczywiście, nie ma żadnych, ale to żadnych sprzeczności, np. "A niewiasty przyglądały się Z ODDALI. Była wśród nich Maria Magdalena i Maria matka Jakuba Mniejszego i Józefa, i Salome" (Mk 15, 40) vs. "A POD KRZYŻEM Jezusa stała Jego matka i siostra Jego matki, Maria Kleofasowa i Maria Magdalena (J 19, 25). Polecam artykuł "Tajna narada Ewangelistów", tam jest wymienionych więcej sprzeczności. "Wiara religijna wyprzedza intelekt, jest w stosunku do niego pierwotniejsza" - wyprzedza w czasie, zgoda. Jest pierwotniejsza, ok. Podobnie jak zwierzęce instynkty wyprzedziły w czasie rozwój rozumu i są z całą pewnością "pierwotniejsze". "Wielu ludzi żyje tak, że lepiej dla nich, by Boga nie było," - Znów stara, dobra, kościelna propaganda. Ateiści w tej propagandzie, to nie są ludzie myślący, którzy nie przyjmują na wiarę religijnych bajeczek tylko potwory, które "wolą aby Boga nie było. No cóż, jak brakuje merytorycznych argumentów, to zaczynają się "argumenty" mające na celu oczernienie przeciwnika. "i nie przyjmą oni żadnych argumentów" - takich "argumentów" jak powyżej wymienione nie przyjmie żaden rozsądnie myślący człowiek. "Prawdziwie głębokie pytania o sens życia otrzymują rozwiązanie nie podczas dyskusji akademickich, ale w obliczu cierpienia i śmierci. Dopiero to pokazuje tragiczną sytuację człowieka jako istoty rozumnej, która musi zadawać sobie pytania o sens cierpienia, a także życia i śmierci, ale sama nie jest w stanie na te arcytrudne pytania odpowiedzieć." - ależ JEST w stanie odpowiedzieć, tylko, że ta odpowiedź dla wielu ludzi jest nie do strawienia i wolą oni uspokajające religijne bajeczki od konfrontacji z rzeczywistością. "Jest tak dlatego, ponieważ sens istnienia świata i człowieka nie jest składnikiem doczesności, lecz zapowiedzią i przedsmakiem wieczności." - ano tak, "dlatego" i w dodatku "ponieważ". Istnienie ludzi ma tylko taki sens jaki sami swojemu istnieniu nadadzą. I tak jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne wytwory ewolucji, bo możemy wykorzystać rozum a nie tylko instynkty i nadać swojemu życiu jakiś inny sens niż tylko podyktowane biologią parcie do rozrodu. Wieczności, w sensie wiecznego istnienia pojedynczego człowieka nie ma, mamy kilkadziesiąt lat na dołożenie się do rozwoju ludzkości w takim stopniu w jakim chcemy i potrafimy. Znów, jest to niewygodna prawda, co powoduje, że mniej odważni ludzie poszukują wsparcia w religii.

odpowiedz

1
2
~afreda 2010-04-06 (21:57) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 22 godziny i 34 minuty temu

Według teori fizyki przyciągania ziemskiego
Czy człowiek poleci z ciałem do nieba .Ile paliwa trzeba i miesiecy by człowieka w kosmos wynieść.Wiara jest dla ludzi bez rozumu, a nieuctwo matką pobożności.I mi w życiu jest dobrze ,że jestem ateista bo nie pluję nikomu w twarz.

odpowiedz

0
1
~nn 2010-04-05 (20:39) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 23 godziny i 52 minuty temu

jestem ciekaw
ilu purpuratów łącznie z ojcem świętym na czele dało by się ukrzyżować w Wielki Piątek w imię miłości do Chrystusa

odpowiedz

0
1
~Konrado 2010-04-05 (18:41) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 1 godzinę i 50 minut temu

czy Jezus wiedział ze zmartwychwstanie
Panie Profesorze chyba ew. Mat 20:17-19 jasno odpowiada na to pytanie:)

odpowiedz

0
1
~Ateista 2010-04-05 (14:39) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 5 godzin i 52 minuty temu

Mylicie się w jednym.
Ateistom wierzący nie przeszkadzają i nie walczą z nimi. To raczej wierzącym przeszkadzają ateiści , bo głośno mówią to co najbardziej wierzący czasem myślą. Znam księży ,którzy mieli okresy zwątpinia lu całkiem odeszli z kościoła. Podobno w Polsce ok. 30%.. Z wierzącymi to walczą antyklerykałowie ( w 90% skrajni prawicowcy).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 10 godzin i 7 minut temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 10 godzin i 26 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 10 godzin i 36 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 8 godzin i 31 minut temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 8 godzin i 1 minutę temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28212