Strona główna serwisu
Ile kosztuje unieważnienie sakramentu małżeństwa?

Ile kosztuje unieważnienie sakramentu małżeństwa?

Za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. zł. W minionym roku w 40 sądach diecezjalnych złożono 10 tys. wniosków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Boom na rozwody kościelne trwa od kilku lat. W samej archidiecezji warszawskiej liczba spraw w ciągu 10 lat wzrosła z 300 do 400 rocznie. Coraz większe jest w związku z tym zapotrzebowanie na usługi prawne. I tu zaczyna się problem.

Przed sądami kościelnymi nie mogą występować zwyczajni adwokaci, lecz tylko tacy, którzy mają przynajmniej licencjat z prawa kanonicznego oraz specjalną kościelną aplikację od sądu diecezjalnego. Na taką aplikację, przyznawaną kandydatowi indywidualnie przez biskupa, czeka się nawet kilka lat.

Uznanych przez sądy diecezjalne adwokatów jest w całej Polsce zaledwie około czterdziestu. I tylko oni mogą reprezentować strony podczas procesu, zadawać pytania, mieć wgląd do akt.


Tymczasem wiele kancelarii adwokackich ogłasza w mediach, że specjalizuje się w unieważnieniach małżeństw w Kościele. Nic zatem dziwnego, że Sąd Biskupi w Kielcach na swojej stronie ostrzega - W wielu przypadkach osoby takie nie dysponują wystarczającą wiedzą z zakresu procesowego prawa kanonicznego, żądając przy tym bezpodstawnie za swoje usługi wysokich opłat.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (433)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~ 2010-11-26 (18:37) 17 minut temu

patrzac na pary zawierajace zwiazek malzneski niestety ze smutkiem trzeba przyznac, ze urzadzaja sobie szopke z sakramentu malzenstwa. Biora slub w kosciele, bo najczesciej kieruja sie opinia sasiadow, rodziny, reztkami tradycji, sami nie maja pojecia ani o samym sakramencie, a o moralnosci nie wspomne. Przez takie byle jakie malzenstwa mamy potem byle jakie rodziny i byle jakich katolikow, czyli tylko z nazwy, w praktyce ochrzczonych ateistow. Stad sie biora niewazne malzenstwa. Bedzie ich coraz wiecej niestety, z powodu lenistwa i glupoty ludzi oraz lekcewazenia wiary, Niestety tacy nie widza winy w sobie tylko w innych,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~szaman 2010-11-24 (16:12) 2 godziny i 42 minut temu

Ja wam unieważnię za darmo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kwa 2010-11-24 (16:12) 2 godziny i 42 minut temu

Ja wam unieważnię za darmo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji