więcej

Ile kosztuje unieważnienie sakramentu małżeństwa?.

Logo dostawcy  PAP |  dodane 2010-09-01 (01:55) 4 lata 3 miesiące 19 dni 13 godzin i 30 minut temu
drukuj


Za unieważnienie sakramentu małżeństwa trzeba zapłacić od 10 do 30 tys. zł. W minionym roku w 40 sądach diecezjalnych złożono 10 tys. wniosków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Boom na rozwody kościelne trwa od kilku lat. W samej archidiecezji warszawskiej liczba spraw w ciągu 10 lat wzrosła z 300 do 400 rocznie. Coraz większe jest w związku z tym zapotrzebowanie na usługi prawne. I tu zaczyna się problem.

Przed sądami kościelnymi nie mogą występować zwyczajni adwokaci, lecz tylko tacy, którzy mają przynajmniej licencjat z prawa kanonicznego oraz specjalną kościelną aplikację od sądu diecezjalnego. Na taką aplikację, przyznawaną kandydatowi indywidualnie przez biskupa, czeka się nawet kilka lat.

Uznanych przez sądy diecezjalne adwokatów jest w całej Polsce zaledwie około czterdziestu. I tylko oni mogą reprezentować strony podczas procesu, zadawać pytania, mieć wgląd do akt.

Tymczasem wiele kancelarii adwokackich ogłasza w mediach, że specjalizuje się w unieważnieniach małżeństw w Kościele. Nic zatem dziwnego, że Sąd Biskupi w Kielcach na swojej stronie ostrzega - W wielu przypadkach osoby takie nie dysponują wystarczającą wiedzą z zakresu procesowego prawa kanonicznego, żądając przy tym bezpodstawnie za swoje usługi wysokich opłat.

(bk, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 16 40%
nie 24 60%

Przeczytaj też

Polakom nie wystarcza rozwód cywilny

dodane 2010-09-28 (05:20) 4 lata 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 5 minut temu

Przepisy stoją im na drodze do małżeństwa

dodane 2010-09-22 (03:35) 4 lata 2 miesiące 29 dni 11 godzin i 50 minut temu

Polska liderem światowym, przegoniła Włochy i Brazylię

dodane 2010-09-11 (05:10) 4 lata 3 miesiące 10 dni 10 godzin i 15 minut temu

Spadek powołań kapłańskich zahamowany

dodane 2010-09-06 (04:35) 4 lata 3 miesiące 15 dni 10 godzin i 50 minut temu

"To najlepszy moment na rozpoczęcie walki z Kościołem"

dodane 2010-08-30 (07:53) 4 lata 3 miesiące 21 dni 7 godzin i 32 minuty temu

Wyszukiwarka mszy i spowiedzi w internecie

dodane 2010-08-28 (02:50) 4 lata 3 miesiące 23 dni 12 godzin i 35 minut temu

Watykan: manipulowanie religią przyczyną przemocy

dodane 2010-08-27 (19:15) 4 lata 3 miesiące 23 dni 20 godzin i 10 minut temu

Polityk chce by rząd pomagał poślubić drugą żonę

dodane 2010-08-27 (08:30) 4 lata 3 miesiące 24 dni 6 godzin i 55 minut temu

Coraz mniej Polaków bierze ślub

dodane 2010-08-27 (01:55) 4 lata 3 miesiące 24 dni 13 godzin i 30 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (433)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ 2010-11-26 (18:37) 4 lata 24 dni 20 godzin i 48 minut temu

co bez wartosci to bezwartosciowe
patrzac na pary zawierajace zwiazek malzneski niestety ze smutkiem trzeba przyznac, ze urzadzaja sobie szopke z sakramentu malzenstwa. Biora slub w kosciele, bo najczesciej kieruja sie opinia sasiadow, rodziny, reztkami tradycji, sami nie maja pojecia ani o samym sakramencie, a o moralnosci nie wspomne. Przez takie byle jakie malzenstwa mamy potem byle jakie rodziny i byle jakich katolikow, czyli tylko z nazwy, w praktyce ochrzczonych ateistow. Stad sie biora niewazne malzenstwa. Bedzie ich coraz wiecej niestety, z powodu lenistwa i glupoty ludzi oraz lekcewazenia wiary, Niestety tacy nie widza winy w sobie tylko w innych,

odpowiedz

0
0
~szaman 2010-11-24 (16:12) 4 lata 26 dni 23 godziny i 13 minut temu

Ludzie!!!
Ja wam unieważnię za darmo.

odpowiedz

0
0
~kwa 2010-11-24 (16:12) 4 lata 26 dni 23 godziny i 13 minut temu

Ludzie!!!
Ja wam unieważnię za darmo.

odpowiedz

0
0
~arbuzz 2010-09-28 (07:20) 4 lata 2 miesiące 23 dni 8 godzin i 5 minut temu

kłamstwo
Unieważnienie małżeństwa z pewnością nie kosztuje wymienioną sume,chyba,ze przekupia się świadków i płaci się za adwokata.Ogólnie max 1000 zł.Ja placiłam 500.Czekałam 3 lata.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Pyra 2010-09-11 (08:31) 4 lata 3 miesiące 10 dni 6 godzin i 54 minuty temu

tak

odpowiedz

0
0
~Veni 2010-09-11 (06:56) 4 lata 3 miesiące 10 dni 8 godzin i 29 minut temu

ZDZIERSTWO: U nas w Stanach do $1,000 lub mniej...
od 6-ciu miesiecy do 1,5 roku... Kazda Kuria ma swoj sad diecezjalny. Wiedza jak zarobic kase...

odpowiedz

0
0
~MACZUGOWCY 2010-09-03 (01:58) 4 lata 3 miesiące 18 dni 13 godzin i 27 minut temu

GDYBY NARZĘDZIEM NIE BYŁ KRZYŻ, ALE MACZUGA TO...
TO KAZANO BY SIĘ MODLIĆ DO ŚWIĘTEJ MACZUGI ! A KRZYŻACY...NAZYWALIBY SIĘ NAJPRAWDOPODOBNIEJ: MACZUGOWCY , LUB TRYGLODYCI ! A KLASZTOR ŚWIĘTOKRZYSKI NAZYWAŁBY SIĘ: KLASZTOREM ŚWIĘTOMACZUGOWYM...itd.itp......

odpowiedz

0
0
~katolik 2010-09-01 (20:12) 4 lata 3 miesiące 19 dni 19 godzin i 13 minut temu

Po co chodzą do tych szamanów i dwa razy tracą kasę !
Czarnym jak się odpowiednio zapłaci to stwierdzą nieważność zgonu i ożywią zmarłego.Za pieniądze oni wszystko potrafią.Ich pazerność nie ma granic !!!

odpowiedz

0
0
~ola 2010-09-01 (13:40) 4 lata 3 miesiące 20 dni 1 godzinę i 45 minut temu

w USA tylko 400 USD w Newark kilka lat temu
koneic swiata z tą Polską

odpowiedz

0
0
~onaaaa 2010-09-01 (13:14) 4 lata 3 miesiące 20 dni 2 godziny i 11 minut temu

TAAA REFERENDUM PO CO?
Następny oborowy niejaki nuncjusz za 10 dni przyjedzie doić hehe, wielki portwel juz ma naszykowany

odpowiedz

0
0
~Kasia 2010-09-01 (12:28) 4 lata 3 miesiące 20 dni 2 godziny i 57 minut temu

rozwód nie jest taki drogi
rozwód kościelny nie jest taki drogi na Podkarpaciu jest to znacznie tańsze niż w wawie.

odpowiedz

0
0
~Kuba 2010-09-01 (12:12) 4 lata 3 miesiące 20 dni 3 godziny i 13 minut temu

Kto wymyślił wiarę ?...
Kto wymyślił wiarę? odpowiedż : człowiek, a na pewno nie pan bóg. Kto wymyślił biblię i jakieś tam prawo prawo kanoniczne? odpowiedż: człowiek. Kto wymyślił biblię? odpowiedż: człowiek. Itd itd itd. Po co to całe zamieszanie z wiarą czy innymi wiarami? To czego nie można zgłębić, jest tajemnicze "zaświatowe" nie zbadane przez nikogo, należy się tego bać, żyć w niepewności i strachu. W ten sposób wszystkie odłamy różnych wierzeń opierają się na czymś czego tak naprawdę nie ma, ale narody wszystkich nacji obawiają się, podsycane patosem niby to proroków we wszystkich religiach żeby żyć bogobojnie i najlepiej w ubóstwie, chociaż sami od tego ubóstwa stronią. Wszyscy widzimy na jakim poziomie bogactwa żyją księża, biskupi, arcybiskupi, papież.Pozdrawiam.

odpowiedz

0
0
Gosia 11 2010-09-01 (11:32) 4 lata 3 miesiące 20 dni 3 godziny i 53 minuty temu

skąd w Was tyle nienawiści do Kościoła ???
mam ślub kościelny i nie zamierzam się rozwodzić - ale to właśnie dlatego, że przyrzekałam przed Bogiem "że cię nie opuszczę..." nie rozwiodłam się pomimo różnych dni w małżeństwie - przetrwaliśmy wszystkie burze - i dziś nie wyobrażam sobie życia bez mojego męża- on beze mnie też nie - tak myślę - Mąż jest moim najlepszym przyjacielem. Boże skąd w was tyle nienawiści do kościoła - to chore. Nie ważne kogo nie nawidzicie - każda nienawiść niszczy.... 'Nie sądz a nie będziesz sądzony' Dzisiaj krytykujesz kościół a większość z was na starość zasiądzie w pierwszych ławach kościoła.... czy dziś ktoś was do czegoś zmusza ? "ROBTA Co CHCETA" - ale pozbądzcie się tej chorej nienawiści...ona wypływa zapewne stąd, że w głębi ducha czujecie, że jesteście nie w porządku przed Bogiem.... mama inaczej chowała....

odpowiedz

0
0
~Bzyczek 2010-09-01 (11:31) 4 lata 3 miesiące 20 dni 3 godziny i 54 minuty temu

Napewno tyle nie kosztuje, a jeżeli nawet to japrosze paragon albo fakturę
za wszystkie opłaty z unieważnieniem związane.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Marek 2010-09-01 (11:27) 4 lata 3 miesiące 20 dni 3 godziny i 58 minut temu

Kupowanie sakramentów
Skoro za sakramenty się płaci to zrozumiałe, że za pieniądze da się wszystko odkręcić. W takich czasach żyjemy. Żeby ksiądz się za darmo nie przeżegnał to skandal. Wniosek. Ludzie sami sobie są winni. Po co płacą tyle kasy księżom za usługi? Przepraszam jeśli kogoś uraziłem to jest tylko moje subiektywne zdanie.

odpowiedz

0
0
~ona 2010-09-01 (11:24) 4 lata 3 miesiące 20 dni 4 godziny i 1 minutę temu

i po co?
jestem po rozwodzie i nawet nie mysle o rozwodzie koscielnym on ani nic nie daje ani nie pomoze jak bym byla wolna nigdy bym juz nie wziela slubu koscielnego

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~oko 2010-09-01 (11:22) 4 lata 3 miesiące 20 dni 4 godziny i 3 minuty temu

ile razy można
Panowie (a może panie) dziennikarze! Ten temat była wałkowany 1000 razy. Ale co jakiś czas ktoś pisze kompletne bzdury, nie mając zielonego pojęcia o temacie i - co najgorsze - sądzi, że odkrywa Amerykę.

odpowiedz

0
0
~Realista 1 2010-09-01 (11:18) 4 lata 3 miesiące 20 dni 4 godziny i 7 minut temu

Za naiwne wierzenia w cuda i duchy trzeba słono płacić
Nie żal mi tych, którzy przedkładają zabobonne wierzenia nad racjonalne myślenie

odpowiedz

0
0
~czarna 80 2010-09-01 (11:17) 4 lata 3 miesiące 20 dni 4 godziny i 8 minut temu

cena uniewaznienia
W 2008 uzyskałam uniewaznienie małzeństwa, sprawę założyłam w 2006 i opłata wynosiła 450 zł, dodatkowym kosztem było przesłuchanie przez biegłych obojga małżonków, po 200 zł za opinię, co daje razem 400 zł i chyba jeszcze 150 zł za drugą instancję, ale tego już nie jestem taka pewna, w kazdym badx razie koszty tego unieważnienia wyniosły +/_ tysiąc złotych. Wystarczyło wykonać jeden telefon do Kurii Metropolitalnej, a autor artykułu by sie nie ośmieszył......

odpowiedz

0
0
~JRP 2010-09-01 (11:12) 4 lata 3 miesiące 20 dni 4 godziny i 13 minut temu

Wiele zakłamań w tym temacue
W latach 90-tych przeprowadzałem uniewaznienie swojego małżństwa i mogę powiedzieć tyle: koszty jakie poniosłem były niewielkie - rozwód cywilny kosztował wówczas okoł0 10 tyś. ówczesnych złotych a przeprowadzone parę lat póżniej unieważnienie małżeństwa tylko ok. 4000 tyś. zł. /1995 r./ W trakcie trwania postępowania nie potrzebowałem żadnej pomocy prawników Postepowanie wprawdzie trwało 2 lata ale w jego trakcie cały czas spotykałem się z rzeczowym istosunkiem do mojej sprawy a sposób przeprowadzenia tego był taki że żyzczyć sobie należy aby w sprawach cywilnych był podobny. Nie podejmuję się żadnych ocen ale muszę stwierdzić ze w moim przypadku było tak jak opisałem.

odpowiedz