więcej

Wg raportu GMF Polacy coraz bardziej nie lubią USA, NATO, Obamy i Rosji.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-09-12 (22:20) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 17 minut temu
drukuj


Barack Obama
Barack Obama opinie
Polacy są coraz gorzej nastawieni do USA, prezydenta Baracka Obamy i NATO - wynika z tegorocznego raportu German Marshall Fund. Tylko 45 proc. - o 6 pkt proc. mniej niż w ubiegłym roku - uważa, że sojusz atlantycki jest istotny dla bezpieczeństwa Polski.

Zaledwie 38 proc. mieszkańców Polski uznaje amerykańskie przywództwo na świecie za pożądane - o 11 pkt proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Tylko 49 proc. Polaków aprobuje politykę zagraniczną prezydenta Obamy, co oznacza spadek o 16 pkt proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Gdyby Polacy mogli głosować w amerykańskich wyborach, 35 procent poparłoby Obamę, a 16 procent jego republikańskiego oponenta Mitta Romneya. Poparcie dla Romneya - skrajnie niepopularnego w Europie - jest w Polsce największe ze wszystkich krajów starego kontynentu.

Raport "Transatlantic Trends 2012" oparto na sondażach w USA, Rosji, Turcji i 12 wybranych krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Tylko 42 procent obywateli Polski zgodziło się ze stwierdzeniem: "Członkowie społeczności międzynarodowej, z Polską włącznie, mają obowiązek chronić ludność cywilną w innych krajach przed przemocą, w tym wyrządzaną przez ich własny rząd".

Jak zaznaczyli autorzy raportu, jest to jeden z najniższych odsetków pozytywnych odpowiedzi na to pytanie spośród badanych przez GMF krajów.

Spośród badanych 15 krajów w Polsce najmniej respondentów (29 proc.) sądzi, że NATO powinno było interweniować zbrojnie w Libii (co uzasadniano koniecznością ratowania ludności przed masakrą).

Także inwazję na Irak tylko 26 proc. Polaków - znowu najmniej w UE - uważa za słuszną. Zbrojną interwencję w Afganistanie popiera 27 proc.

Polacy także najgorzej, tylko po Hiszpanii, oceniają politykę międzynarodową swojego rządu - raptem 47 proc. wystawia jej dobrą notę.

53 procent Polaków mówi, że kryzys ekonomiczny w Europie dotknął ich osobiście, co jest odsetkiem poniżej europejskiej średniej (65 procent).

Mimo to większy odsetek niż średnia europejska postrzega w Polsce system ekonomiczny jako niesprawiedliwy - 72 procent uważa, że "przynosi on korzyści tylko niewielu ludziom".

Rośnie też liczba oceniających euro jako potencjalnie szkodliwe dla polskiej gospodarki - obecnie jest o tym przekonanych aż 71 proc. Polaków (wzrost o 19 pkt proc. w porównaniu z ub.r.).

W zestawieniu z zeszłym rokiem wzrosły również nastroje antyrosyjskie. Tylko 33 procent Polaków ma przychylną opinię o Rosji - o 9 pkt proc. mniej niż w 2011 roku.

(ajd, js)


Sondaż WP

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 152 83.52%
nie 30 16.48%

Przeczytaj też

Polacy bardziej proeuropejscy niż Niemcy i Francuzi

dodane 2012-09-17 (06:05) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 17 godzin i 32 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (223)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
5
~gosc 2012-09-13 (09:43) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 13 godzin i 54 minuty temu

masz racje.. USA = Nazizm zresztą bez pomocy Bushów i innych wpływowych amarykanow nie bylo by II wojny Swiatowej! na której zresztą USA zrobilo najlepszy interes.. raz zaopatrując aliantów w bron i każąc sobie płacić zlotem oraz np sprzedając Nazistom np paliwo itd! Obecnie przez ceny ropy kontrolowane przez USA, tzw kapitał spekulacyjny czy GMO cały Świat zrzuca sie na ich ekonomie i finansuje wojny w imię dominacji tego nazistycznego imperium! A jeszcze jedno zapytałem kiedyś znajomego ktory uciekl z Afganistanu kiedy zylo sie tam najlepiej, odpowiedział ze za okupacji Rosji bo zbudowali im szkoły, szpitale i żyło się bezpiecznie, mówił ze dzięki nim potrafi czytać i pisać! musial uciekac gdy przyszly wojska niosące "demokracje"..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~kaczor 2012-09-17 (21:58) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 39 minut temu

Stany Zjednoczone to największy wichrzyciel w świecie. Tam gdzie oni łapy maczają tam bieda aż piszczy albo wojna... Spójrzcie na Amerykę Środkową albo przeczytajcie książkę "Przez kraty do zrozumienia" ...

odpowiedz

13
4
~pamparam 2012-09-13 (11:47) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 11 godzin i 50 minut temu

dziwicie się zachód w tym USA zdradził i sprzedał nas dwa razy na początku i na końcu wojny też się skłaniam coraz bardziej za tym żeby poukładać się na nowo z Rosją i bliższe zjednoczenie z krajami w Europie, Rosja może też jest diabła warta ale to słowianie mają honor bronią swoich sojuszników z którymi robią interesy a jankesi to cioty bez zasad.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
26
marek 2012-09-13 (09:06) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 14 godzin i 31 minut temu

Nie chcialbym zyc w swiecie zdominowanym przez Chiny, Rosje, Iran, Koree Pln itp. ludzie, czy wam rozum odebralo? Kogo uwazacie za wroga? tylko USA powstrzymuja tyranow XXI wieku przed inwazja na demokracje!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

5
4
~uwazam 2012-09-17 (18:23) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 5 godzin i 14 minut temu

uwazam, ze Polska powinna byc neutralnym panstwem...i nareszcie trzeba wybrac takich ludzi do polityki, ktorzy beda prawdziwymi, uczciwymi fachowcami w swoich dziedzinach...i konsekwentnie beda realizowac polityke rozwoju gospodarczego kraju i dbania o wlasnych ludzi, czyli beda patriotami,

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
6
~sadf 2012-09-17 (18:49) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 4 godziny i 48 minut temu

Ja lubię Stany Zjednoczone, ale nie wiem czemu. Może z tego powodu, że to kraj w którym wolność słowa jest faktycznie uznawana za ikonę Ameryki. A może z powodu potęgi technologi medycznej naukowej i militarnej. W końcu NASA jest w Stanach zjednoczonych :) i fajnie czasem popatrzeć na nasz wszechświat. Ogólnie nic do U.S.A nie mam i wybrał bym je do zamieszkania gdybym miał do wyboru wszystkie kraje na świecie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
3
~omni 2012-09-17 (21:48) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 49 minut temu

jak lubic NATO i USA jak oni zabijaja tyle ludzi

odpowiedz

8
2
spiton 2012-09-17 (20:48) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 2 godziny i 49 minut temu

Mając tak trudne położenie geopolityczne powinniśmy wejść w strategiczny sojusz z Niemcami. Tylko tak obronimy się przed zakusami Rosji. A flirt z USA jako szpicel w Europie to straszna głupota.Nikt nie lubi szpiclów.

odpowiedz

11
12
~Polityk 2012-09-13 (12:08) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 11 godzin i 29 minut temu

Europa bez pomocy i wsparcia USA to banda slabiutkich, skloconych ze soba panstewek. Bez militarnej sily, dajaca soba manipulowac przez Putina, Chuny, Islamistow, czy tez innych mniejszych lub wiekszych watazkow. Jesli USA opuszcza to male europejskie bagienko, biada nam!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
7
~ben. 2012-09-17 (18:10) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 5 godzin i 27 minut temu

NO.PUTIN

odpowiedz

2
3
~Znawca!!! 2012-09-17 (17:20) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 17 minut temu

Niech nam żyje i rozkwita,amerykańska republika!!!Obama jest okey!!!

odpowiedz

4
3
~JAck 2012-09-17 (17:18) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 19 minut temu

O, Bardzo fajne wyniki. Czy ktoś jeszcze będzie ględził o głupocie Polaków czy jakichś rzekomych wadach narodowych? Z tego sondażu wynika że Polacy bezbłędnie odczytują fałsz i hipokryzję, nie lubią polityki agresji, stoją po stronie słabszych i uciśnionych, mają zdrowy stosunek do wszelakich "gwarancji bezpieczeństwa" i widzą, że popieranie USA przynosi korzyści jednostronne - tylko samym Amerykanom

odpowiedz

4
1
~et 2012-09-17 (17:16) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 21 minut temu

Bo nie ma za co. Dopóki byli wymarzoną nieosiagalną narzeczoną byliśmy zakochani. Gdy została naszą zoną a nwet teściową czar prysł.

odpowiedz

5
12
~polityk 2012-09-13 (12:03) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Polityka USA to wymuszanie pokoju - to powstrzymanie tyranii przed ekspansja. Tylko dzieki USA jeszcze Zachod ma cos do powiedzenia w swiecie.

odpowiedz

11
15
marek 2012-09-13 (08:59) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 14 godzin i 38 minut temu

Wiekszosc tutaj internautow nie ma pojecia o polityce! Ludzie, jestescie jak Zombi. Czy nie widzicie, ze nasza cywilizacja sie wali? I tylko USA sa gwarantem przetrwania zachodniaj cywilizacji z dzikim swiatem? Chiny, tyranie islamskie, Rosja tylko czekaja na upadek Zachodu - czyli NASZEJ ZAGLADY, gluptasy. Co wy wiecie o zabijaniu...?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
2
~mki 2012-09-17 (16:54) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 43 minuty temu

To znaczy że do wszystkich mamy problem... super :)

odpowiedz

28
69
~polityk 2012-09-13 (07:03) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 16 godzin i 34 minuty temu

USA to jedyne dzisiaj supermocarstwo zdolne powstrzymac tyranow przed rozpetaniem kolejnych wojen. To jedyny gwarant stabilizacji w Europie i na swiecie. Czy I i II wojna swiatowa nie nauczyla ludzi, tego ze jedynie USA sa ostoja wolnosci i demokracji na swiecie? Dzieki Ameryce cywilizacja zachodnia ciagle istnieje i nie ulegla jeszcze azjatyckim wataszkom i ich dzikim hordom, gdzie slowo - prawa czlowieka, demokracja, rownosc, wolnosc to obce pojecia. Zachod jeszcze dominuje na swiecie, ale juz tylko dzieki USA.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

4
8
~??? 2012-09-13 (10:21) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 13 godzin i 16 minut temu

czegóż oczekiwać od biednego, niewykształconego, zaściankowego i ksenofobicznego społeczeństwa ?

odpowiedz

4
2
~jolcia 2012-09-13 (10:04) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 13 godzin i 33 minuty temu

bambus z aj-wajami niczego dobrego dla Polski nie wróżą !!!

odpowiedz

17
47
~teddy bear 2012-09-13 (01:34) 1 rok 10 miesięcy 18 dni 22 godziny i 3 minuty temu

obama nato rosja !!! strasznie sie przejeli chca popelnic harakiri !!!bo POLACZKI!!! ich nie lubia!!a kto o to dba przeciez zawsze zostaniecie tylko zasranymi polaczkami....

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Generał Gierasimow: Rosja stosuje się do układu INF
dodane 2014-07-31 (19:55) 3 godziny i 42 minuty temu

Radosław Sikorski kandydatem na szefa dyplomacji UE i wiceprzewodniczącego KE
dodane 2014-07-31 (18:25) 5 godzin i 12 minut temu

materiał wideo

Prezydent Bronisław Komorowski: powstańcy walczyli o jedność narodu
dodane 2014-07-31 (19:19) 4 godziny i 18 minut temu

Ebola: Liberia, Sierra Leone, Zachód w stanie podwyższonego alertu
dodane 2014-07-31 (20:10) 3 godziny i 27 minut temu

Lech Wałęsa stracił ulicę w San Francisco
dodane 2014-07-31 (17:09) 6 godzin i 28 minut temu

Brytyjski parlament: NATO nieprzygotowane do odparcia ataku Rosji
dodane 2014-07-31 (15:32) 8 godzin i 5 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zgadzasz się z wynikami kontroli NIK dot. przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków?

liczba oddanych głosów: 1023