Strona główna serwisu
Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność
Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność

Tajny raport Watykanu: gwałty na zakonnicach to codzienność

Była włoska zakonnica-misjonarka chce odzyskać swoje dziecko, które urodziła w Wigilię ubiegłego roku i oddała do adopcji. Ojciec dziecka - ksiądz - nie chciał go uznać. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże na misjach, pozostają nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Tajny raport odkrywa kolejne tajemnice Watykanu Tajny raport odkrywa kolejne tajemnice Watykanu ()
Jak donosi włoski dziennik "Il Resto del Carlino", w Macerata - miejscowości w regionie Marche - wybuchł spór sądowy o dziecko oddane do adopcji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że matką rocznej dziewczynki jest była siostra zakonna, a ojcem - ksiądz.

Zakonnica walczy o swoje dziecko

Z informacji włoskich mediów wynika, że sprawa zaczęła się za granicą, na misji. Kiedy siostra zakonna zaszła w ciążę ze swoim przełożonym księdzem, a on nie miał zamiaru ani porzucić posługi kapłańskiej, ani uznać dziecka - pewne włoskie stowarzyszenie pomogło jej dyskretnie "rozwiązać problem". Misjonarka wróciła do Włoch by urodzić dziecko i oddać je do adopcji.

Dziewczynka urodziła się w Wigilię dokładnie rok temu i od razu została oddana do adopcji. Trybunał dla nieletnich w Ankonie wybrał rodzinę zastępczą i niechciany niemowlak trafił do nowej, kochającej rodziny.

Jednak po kilku miesiącach matka biologiczna się rozmyśliła. Opuściła zakon i rozpoczęła walkę w sądzie o dziecko. Przez dziesięć miesięcy pozostawało ono w rodzinie zastępczej, później jednak sąd orzekł, że córka ma wrócić do swojej rodzonej matki. Rodzice adopcyjni, którzy przywiązali się do małej, też rozpoczęli walkę o zatrzymanie dziecka. Sąd apelacyjny postanowił, że córka byłej siostry zakonnej ma pozostać w rodzinie zastępczej, aż do wydania ostatecznego orzeczenia.

Siostry gwałcone na misjach

W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników.

- Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku.
W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Carmelo Abbate
W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate.

Tajny raport

Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń".

"Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport.

Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.

Specjalnie dla Wirtualnej Polski Agnieszka Zakrzewicz z Rzymu

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1177)
Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
172
~amok 2013-06-28 (19:12) 13 godzin i 51 minut temu

Nie rozumie tego zdziwienia u niektorych czytelnikow. KK zbudowany byl na gwalcie, mordzie i krwi tysiecy ludzi. Jeden papiez lepszy od drugiego... wystarczy w karty historii zerknac i poczytac o wymyslach takich wspanialych przewodnikow tej wiary jak Stefan VI [wykopal cialo innego papieza i osmieszal publicznie] , Benedykt IX sprzedal swoja posade, Sergiusz III mial syna, ktory potem zostal papierzem a o jego orgiach do dzisiaj mozna poczytac... i tak mozna bylo by wymieniac. Ot, wiara Rzymsko Katolicka, przyniesiona do naszego kraju na ostrzach mieczy. A mialo byc tak pieknie...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
126
~CUDAK 2012-12-20 (22:55) 10 godzin i 8 minut temu

Gdyby Rabin molestował moje dziecko to nie mógł bym tego nagłośnić tylko dlatego że oskarżono by mnie o antysemityzm!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
69
Zgadzam się z opinią
161
~kudlacz 2012-12-20 (20:00) 13 godzin i 3 minuty temu

Tajny raport? Buahahahaha, widzę, że bardzo tajny ;) Raczej artykuł sponsorowany, a nie tajny raport. "Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła" - dzięki za poprawienie humoru: to kwintesencja tego tajnego raportu :D

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
99
~kL 2012-12-20 (21:11) 11 godzin i 52 minut temu

Powiedzieć wam dlaczego nie chcą znieść celibatu? A no dlatego, że potem taka żona chcę dostać coś w spadku po mężu i jest problem z dzieleniem majątku, bo przecież kościół nie odda..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
92
~MIlena 2013-06-28 (16:28) 16 godzin i 35 minut temu

Tak. To jest prawda. Ale trudno uwierzyć, że takie bezeceństwa dzieją się w KK.. To ja proponuję zapoznać się dokłądnie z historią Kościoła K. i przekonać się do czego byli zdolni księża, biskupi czy też inni poddani watykańscy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
87
~Jacek 2013-06-28 (17:57) 15 godzin i 6 minut temu

No i oczywiscie JP II o tym tez nie wiedział......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
106
~Wolak 2012-12-20 (18:03) 15 godzin temu

Wielka jest chwała że mamy Internet i możemy poczytać o tych łajdakach w sukienkach. W średniowieczu to musiał być horror :(

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
64
Zgadzam się z opinią
145
~AP 2012-12-20 (21:37) 11 godzin i 26 minut temu

Czy ktoś pamięta jeszcze jak usuwano "Oburzonych" okupujących Wall Street z ich obozowiska? Najpierw poszła w świat informacja, że w jednym z namiotów doszło do gwałtu. Wiadomo, że w takiej sytuacji wzrosło oburzenie społeczne skierowane przeciwko "Oburzonym". I można było ich spokojniej pałować, bo kto stanie w obronie "gwałcicieli". Ten artykuł wygląda jak podobna propaganda. Mamy tu takie terminy jak: "tajny raport" (czyli nie da się go potwierdzić), "na misjach" (czyli nie pojedziemy i sami nie sprawdzimy), "nagminne nadużycia" (czyli nie wiadomo ile i jak daleko sięgające nadużycia, i co to są nadużycia). A na potwierdzenie tego wszystkiego jeden przypadek, który może być prawdziwy, ale kompletnie niepowtarzalny. I my (czytelnicy) niestety to "łykamy" i wydaje się nam, że rzeczywiście tak to wygląda. Tylko teraz pomyślmy. W Kościele mogą być tzw. "czarne owce". Wszędzie się trafiają, więc tam pewnie też są. Jednak nikt chyba nie zaprzeczy, że większość osób związanych z Kościołem, zarówno duchownych jak i świeckich, to ludzie, którzy rzeczywiście chcą żyć przyzwoicie i kierować się przykazaniami. I nikt z tych przyzwoitych nie zauważyłby, że coś jest nie tak, nie zaprotestowałby, nie nagłośnił? Przecież to nie ma zupełnie sensu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 17

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
82
~macs 2013-06-28 (15:38) 17 godzin i 25 minut temu

Ech, znowu ten atak na Kościół... Przecież to nie był gwałty, tylko element ewangelizacji...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
94
~Radykał 2012-12-21 (00:35) 8 godzin i 28 minut temu

Ksiądz tak -ale tylko bez jąder! Proszę o opinie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
72
~heh 2013-01-29 (17:00) 16 godzin i 3 minuty temu

Bezsensowny celibat, który nie znajduje potwierdzenia w Biblii to jeden z głównych problemów fałszywej odmiany katolickiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
79
~Monia 2012-12-21 (08:42) 21 minut temu

A ja uważam że celibat powinien być zniesiony przecież zarówno księża jak i siostry zakonne to ludzie tacy ja my więc mają takie same potrzeby w tym seksualne, tak zostaliśmy stworzeni i nic tego nie zmieni, co więcej wtedy bardziej zbliżyli by się do swoich wiernych bo mieliby takie same problemy i bardziej by rozumieli wiernych, jakoś w kościele prawosławnym pop może mieć żonę i nikomu to nie przeszkadza

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
79
~root 2012-12-21 (07:32) 1 godzinę i 31 minut temu

Jak grzyby po deszczu rosną świątynie projektowane przez pijanych cukierników. Naród wali niewyobrażalne pieniądze na budowanie, co raz to wymyślniejszych i absurdalnych budowli sakralnych.. Nie płacą podatków. Nie muszą się rozliczać ze swoich dochodów, przychodów i wydatków. Kościół decyduje o kształcie i formie oświaty i szkolnictwa. To kościół decyduje o życiu i zdrowiu kobiety ciężarnej. To proboszcz kształtuje kręgosłup moralny lokalnych społeczności. Zastępy dewotek i bigotów w moherowych beretach stanowią o wartościach moralnych społeczeństwa To, co wczoraj było po prostu śmieszne dzisiaj staje się normą społeczną. Żyję w państwie wyznaniowym. Moher w triumfalnym marszu zajmuje coraz to nowe pozycje. Czuję się osaczony dominującą w tym kraju religią. Jestem wystraszony szturmem kościoła katolickiego, który wciska mi się powoli wszędzie. A przecież wydawało mi się, że państwo polskie miało być państwem świeckim z wyraźnym rozdziałem kościoła od państwa. Widać tylko mi się tak wydawało. Zastanawiam się, kiedy na ulicach pojawią się kościelne komanda. Taka religijna policja. Brrrrrr............... ......skóra mi cierpnie. Pozdrawiam wszystkich ludzi wolnych od uzależnień religijnych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
71
~kokospoko 2012-12-21 (08:41) 22 minut temu

Mój przyjaciel który jest ginekologiem opowiadał ile skrobanek zrobił zakonnicom. Kk to jedna monstrualna OBŁUDA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
56
~SDsa 2014-07-11 (12:18) 20 godzin i 45 minut temu

Za każdym razem jak widzę zakonnice to mam ochotę wykrzyczeć jej w twarz "WEŹ SIĘ K.... DO ROBOTY KOBIETO". Dlaczego mam płacić pasjonatce Jezusa składki emerytalne? Ja pasjonuje się informatyką i muszę płacić podatki i składki. Nic mnie nie obchodzi to że tu i ówdzie pracują jako wolontariuszki. Chcą pomagać to niech to robią na własny koszt.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
56
~sansa 2012-12-21 (01:38) 7 godzin i 25 minut temu

Nie od dzis wiadomo ze ksieza kopuluja ze swoimi gosposiami i katechetkami.Niektorzy maja nawet rodziny.Oczywiscie nie chwala sie tym nie mowwia o tym ale i tak ludzie wiedza.Bywa tak w malych parafiach gdzie wszyscy wszystkich znaja i wszystko wiedza.Tak moi mili bracia i siostry moherowi wiara katolicka to najbardziej zaklamana wiara na swiecie.A raczej powinnam napisac sekta.Jezeli wierzysz w Boga to wiesz ze Bog jest wszedzie a nie w zlotych kosciolach.Przypominam ze Jezus niepotrzebowal bogactw zeby byc przewodnikiem duchowym.Pomyslcie sobie o tym moi drodzy parafianie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
56
~root 2012-12-21 (07:25) 1 godzinę i 38 minut temu

980 r. -Beatyfikacja jezuity JosĂŠ de Anchieta, który twierdził: "Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje". Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian, papież Jan Paweł II nazwał go apostołem Brazylii, wzorem dla całej generacji misjonarzy i siebie samego. Nie pierwszy to przypadek wyniesienia zbrodniarza na ołtarze. Katolicy- czemu nie zbawiacie się za swoje pieniądze - ja nie potrzebuję waszego zbawienia, ani innych bredni z waszej mitologii. Czemu zatem z moich podatków utrzymujecie swoją sektę?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
50
~ja 2013-01-01 (22:37) 10 godzin i 26 minut temu

rzygać mi się chce jak czytam lub słyszę coś takiego i jak ma być osobą wierzącą??? Nie uwierzę, że Papież nie wie o takich rzeczach. I jak wierzyć, skoro Ci do których powinniśmy mieć zaufanie bezczeszczą naszą wiarę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
47
~Hexe27 2013-02-12 (23:55) 9 godzin i 8 minut temu

To jest prawda-ja slyszalam kiedys,ze najwiecej prezerwatyw znajduje sie w koszach w klastorze na Jasnej Gorze w Czestochowie.Mowili to osoby,ktore pracuja w firmie smieciarskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
48
~KAT0LIK 2012-12-21 (03:26) 5 godzin i 37 minut temu

TAK,ZNIESC CELIBAT,NIECH KSIEZA PRACUJA ZA 1000 MIESIECZNIE,A Z0BACZYCIE JAK MAL0 BEDZIE KSIEZY,B0 SK0NCZY SIE D0BR0BYT I NIE BEDZIE P0W0LANIA DLA B0GA,T0 WSTRETNA CZARNA MAFIA,KT0RA WYK0RZYSTUJE CIEMN0TE,JA WIEZE W B0GA,ALE D0 K0SCI0LA NIE CH0DZE B0G JEST WSZEDZIE TAK MNIE UCZ0N0 NA RELIGII,A TYCH 0SZUST0W SLUCHAC NIE BEDE,ZE TEZ 0NI NIE B0JA SIE B0GA,DLATEG0 DUZ0 LUDZI MA WATPLIW0SCI C0 D0 RELIGII,WLASNIE PRZEz TYCH ZL0DZIEJI PED0FIL0W i ZDRAJC0W,0DCIAC ICH 0D KASY i SK0NCZY SIE R0ZPUSTA.

odpowiedz