Strona główna serwisu
Rzecznik KE: jest postęp w rozmowach z Wielką Brytanią

Rzecznik KE: jest postęp w rozmowach z Wielką Brytanią

• Schinas: porozumienia wciąż nie ma
• Musi być ono zaakceptowane przez wszystkie kraje UE
• Wlk. Brytania chce m.in. ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów
Ostatnie rozmowy z brytyjskim rządem przyniosły postęp z politycznego i technicznego punktu widzenia - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Jednakże - zastrzegł rzecznik - porozumienia w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE wciąż nie ma. - Tak daleko jeszcze nie jesteśmy - powiedział.

- Dyskusja trwa dziś na szczeblu szerpów (negocjatorów - przyp. red.) ze strony Rady, Komisji i rządu Wielkiej Brytanii - dodał Schinas. - Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione - powiedział, pytany w których sprawach negocjacje z Wielką Brytanią są bliskie rozstrzygnięcia. Podkreślił, że porozumienie musi być zaakceptowane przez wszystkie 28 państw członkowskich UE.


Wypowiedź rzecznika KE potwierdza informacje z Londynu, przekazane po niedzielnym wieczornym spotkaniu szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska z premierem Davidem Cameronem oraz piątkowych rozmowach Camerona z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem w Brukseli. Rzecznik brytyjskiego rządu oświadczył, że w ciągu 48 godzin udało się dokonać postępu, ale potrzeba jeszcze wiele pracy.

Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Według nieoficjalnych informacji KE proponuje kompromis, zakładający "hamulec bezpieczeństwa", czyli procedury zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw członkowskich UE w sytuacji "gdy służby publiczne są przeciążone lub system opieki społecznej jest nadmiernie wykorzystywany".

Kluczowe spotkania z liderami


Do kluczowych spotkań przed zaplanowaną na 18-19 lutego Radą Europejską, która miałaby przyjąć porozumienie Wielkiej Brytanii z pozostałymi 27 państwami członkowskimi UE, Cameron ma spotkać się jeszcze z wieloma europejskimi liderami, w tym m.in. z polską premier Beatą Szydło (4 lutego w Londynie) i niemiecką kanclerz Angelą Merkel (12 lutego w Hamburgu).

Jeśli do porozumienia między Cameronem a pozostałymi szefami rządów i głowami państw UE dojdzie jeszcze w lutym, decydujące o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej referendum w sprawie członkostwa w UE mogłoby się odbyć w czerwcu. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (21)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
223
~Cud ksiezniczka 2016-02-01 (15:13) 21 godzin i 10 minut temu

A dla wszystkich emigrantow czy tylko bialych ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
18
~log 2016-02-01 (14:35) 21 godzin i 48 minut temu

Moim zdaniem,co za głupota,najpierw referendum,a potem decyzje i uzgodnienia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
15
~PAZUR 2016-02-01 (16:08) 20 godzin i 15 minut temu

Anglicy nie głupki i wodzą unie za nos a w referendum opowiedzą się za wyjściem z unii bo widzą co sie szykuje

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1