Strona główna serwisu
Polska przeznaczy 3 mln euro na Syrię

Polska przeznaczy 3 mln euro na Syrię

• W czwartek w Londynie odbędzie się konferencja "Wspierając Syrię i region"
• Kwotę 3 mln euro zadeklarowała premier Szydło
• Brytyjski rząd przekażą dodatkowe 1,2 mld GBP
• Syryjska wojna trwa niemal pięć lat, kosztowała życie 250 tys. osób
Premier podczas spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych w Londynie Premier podczas spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych w Londynie ()
Polska przeznaczy 3 miliony euro na pomoc dla Syryjczyków dotkniętych wojną domową w tym kraju. Premier Beata Szydło ma zadeklarować taką kwotę w Londynie, podczas organizowanej tam międzynarodowej konferencji darczyńców.

Organizowane przez brytyjski rząd spotkanie ma zebrać pieniądze na pomoc humanitarną dla Syryjczyków, zarówno tych, którzy są w Syrii jak i w krajach ościennych. Polska już zapowiedziała, że przeznaczy na ten cel 3 miliony euro.

W czasie spotkania przywódców kilkudziesięciu krajów polska premier ma także przedstawić stanowisko Warszawy w sprawie kryzysu migracyjnego. Podczas środowej wizyty w Paryżu Beata Szydło mówiła, że Polska chce przede wszystkim skupić się na Syryjczykach, którzy są teraz na Bliskim Wschodzie.


- Dla Polski ogromne znaczenie ma wzmacnianie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i rozwiązywanie problemu migrantów poza granicami Unii Europejskiej. Włączamy się bardzo aktywnie we wszystkie działania, które mają taki charakter - mówiła polska premier.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości otwarcie sprzeciwia się decyzjom poprzedników o włączeniu się Polski w mechanizm relokacji uchodźców, którzy są teraz w Grecji i we Włoszech. Gabinet Ewy Kopacz deklarował przyjęcie do Polski 7 tysięcy osób. Nowe polskie władze twierdzą, że pomoc Syryjczykom na Bliskim Wschodzie jest bardziej efektywna, tańsza i może powstrzymać niekontrolowany napływ migrantów do Europy.

Podczas londyńskiej konferencji premier Beata Szydło spotka się także z premierem Holandii Markiem Rutte.


Cameron: potrzebujemy więcej pieniędzy

Z kolei brytyjski rząd przekaże dodatkowe 1,74 USD (1,2 mld GBP) na pomoc dla ofiar konfliktu syryjskiego - czytamy w komunikacie biura brytyjskiego premiera Davida Camerona, w dniu międzynarodowej konferencji darczyńców "Wspierając Syrię i region".

"Aby odpowiedzieć na ten kryzys, potrzebujemy większej ilości pieniędzy i potrzebujemy ich teraz" - powiedział cytowany w komunikacie Cameron.

Zaznaczył, że środki te zostaną wydane w latach 2016-2020. "Zjednoczone Królestwo już przeznaczyło 1,12 mld funtów dla tego regionu". Sprawia to, że kraj jest wśród wszystkich państw świata drugim najszczodrzejszym darczyńcą dla ofiar tego kryzysu - podkreślił Cameron.

Jednak agencja AFP pisze, że zdaniem brytyjskiego premiera pieniądze to nie wszystko. "Zważywszy na setki tysięcy ludzi, którzy ryzykują swoim życiem, przeprawiając się przez Morze Egejskie czy Bałkany, nadszedł teraz czas przyjęcia nowej wizji". Ta nowa wizja - oparta na edukacji i "tworzeniu miejsc pracy" w krajach sąsiednich przyjmujących uchodźców (m.in. Libanie czy Turcji) - "może zmienić region i stworzyć nowy model pomocy humanitarnej" - uważa brytyjski premier.


W czwartek w Londynie odbędzie się całodniowa konferencja "Wspierając Syrię i region", na której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych (m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk czy kanclerz Niemiec Angela Merkel) będą dyskutować o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania, które stawia kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Syryjska wojna trwa już niemal pięć lat i kosztowała życie co najmniej 250 tysięcy osób. Ponad 10 milionów osób musiało opuścić swoje domy. Konflikt określany jest mianem największej katastrofy humanitarnej od czasu II wojny światowej.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (82)
Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
154
~Wolontariusz 2016-02-04 (08:14) 11 godzin i 25 minut temu

Chora baba ! Nie Polska rozpetala burze w syrii. Niech placa ci co narobili balaganu. a te 3 miliony euro ROZDAC potrzebujacym w Posce !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
133
~kip 2016-02-04 (09:30) 10 godzin i 9 minut temu

Mamy wystarczająco dużo własnych biednych i bezdomnych-im niech państwo pomaga a nie młodym potencjalnym terrorystom!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
114
~ali 2016-02-04 (08:47) 10 godzin i 52 minut temu

A kiedy rozdadza 3 mln biednym

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4