Strona główna serwisu
Polacy w Wielkiej Brytanii szykują się na święta wielkanocne

Polacy w Wielkiej Brytanii szykują się na święta wielkanocne

• W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 850 tys. Polaków
• Wielu z nich wciąż wyjeżdża na Wielkanoc do Polski
Bezprecedensowa liczba podróży lotniczych między obu krajami, moda na wielkanocną babkę i wspólne ozdabianie jajek przez Polonię w Liverpoolu - Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii szykują się na obchody świąt wielkanocnych.

Według danych uzyskanych przez PAP, tanie linie lotnicze zaplanowały na wielkanocny tydzień ponad 120 tys. miejsc w samolotach na trasach między Polską a Wielką Brytanią, przygotowując się na rekordową liczbę Polaków, którzy chcą spędzić święta z bliskimi. Dwaj najwięksi przewoźnicy oferujący połączenia między obu krajami - Ryanair i WizzAir - zaplanowali ponad 680 lotów, w tym 408 z lub do brytyjskiej stolicy i 94 z lub do Warszawy.

Z kolei ci z ponad 850 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy zostaną na święta w domu, mogą poczuć się jak w Polsce, kierując swe kroki do ponad 70 polskich parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest msza święta po polsku.


- Ograniczona liczba polskich kościołów w Wielkiej Brytanii sprawia, że wyprawa do kościoła, by poświęcić pokarmy, pochłania czas. Niektórzy parafianie dojeżdżają nawet godzinę lub dwie godziny i staje się to dla nich głównym wydarzeniem Wielkiej Soboty - powiedział w rozmowie z PAP ks. Bartosz Rajewski, proboszcz polskiej parafii w South Kensington w Londynie.

Ks. Rajewski ocenił, że wielu Polaków wciąż wyjeżdża na Wielkanoc do Polski, ale przybywa osób, które przyjeżdżają w odwiedziny do rodzin mieszkających w Londynie. Jak dodał, do polskich kościołów przychodzi również wielu wiernych z innych państw Europy Środkowej, m.in. z Czech, Słowacji, Litwy i Rosji.

- Tradycje obchodzimy te same (...). Szczególne znaczenie ma oczywiście święconka w Wielką Sobotę, kiedy jest dziesięć razy tyle osób co w normalną sobotę. Ten zwyczaj coraz częściej pojawia się także w parafiach angielskich: kilka osób prosiło mnie nawet o przesłanie obrzędu święcenia pokarmu i tłumaczyło go na angielski, aby wprowadzić go u siebie - powiedział.


Z jego obserwacjami zgadza się Elżbieta Kardynał, powierniczka Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, zrzeszającego polskie organizacje na Wyspach.

- Z Wielkanocą wiąże się wiele typowo polskich tradycji, co sprawia, że ludzi ciągnie do kraju lub polskich kościołów w Wielkiej Brytanii - oceniła w rozmowie z PAP. Jednak - dodała - w coraz większym stopniu święta wywołują ruch w obie strony.

- Osiem, dziesięć lat temu zdecydowana większość Polaków wyjeżdżała do Polski, a następnie wracała tutaj. Teraz w coraz większym stopniu widzimy ruch do Wielkiej Brytanii: część rodzin już się tutaj osiedliła, ma domy i dla przykładowej czteroosobowej rodziny ściągnięcie babci i dziadka do siebie może okazać się prostszym i tańszym ruchem niż zaplanowanie (własnej) podróży do kraju - powiedziała Kardynał.

Program obejrzało ponad 3,5 miliona osób

Przykładem brytyjskiego otwarcia się na tradycje świąteczne innych kultur może być ubiegłotygodniowa premiera produkcji telewizyjnej BBC2 o wielkanocnych zwyczajach, w którym wziął udział polski szef kuchni Damian Wawrzyniak.


Program, prowadzony przez jedną z najpopularniejszych dziennikarek telewizyjnych Mary Berry i okrzyknięty przez brytyjską prasę "hymnem pochwalnym na cześć tego, jak imigracja wzbogaciła Wielką Brytanię", pokazał m.in. zwyczaje mieszkających na Wyspach Brytyjskich Polaków, Greków, Filipińczyków, Jamajczyków, Rosjan i Włochów.

Wawrzyniak, właściciel firmy doradztwa kulinarnego, zaprosił Berry do swojego domu, pokazując jej m.in., jak wygląda tradycyjny polski koszyk, a także jak przygotować tradycyjną babkę wielkanocną. Program obejrzało ponad 3,5 miliona osób, a ciasto stało się absolutnym hitem. - To rok babki! Wschodnioeuropejskie ciasto nowym szaleństwem wśród cukierników - napisał dziennik "The Telegraph", powołując się na wzrastającą popularność przysmaku nie tylko w Londynie, ale także w Stanach Zjednoczonych.

- W mediach społecznościowych setki ludzi wrzucają zdjęcia, że pieką babkę na święta. Odkąd zamieściliśmy tradycyjny przepis na babkę, dostajemy setki maili z pytaniami o to, jak zrobić zakwas, jaką mąkę lub masło wybrać. Niesamowite!" - zachwyca się Wawrzyniak, dodając, że najlepiej sprawdzają się produkty z polskich sklepów, których liczba w Wielkiej Brytanii lawinowo rośnie.

Jak podkreślił, kluczowym elementem wielkanocnych potraw jest nawiązanie do tradycji rodzinnych i tego, jak przygotowywano je w przeszłości. - Serwując wielkanocny obiad, chce się pokazać rodzinie i bliskim coś, co równie dobrze mogło stać na stole naszych pradziadków - powiedział.

Wśród tradycyjnych wydarzeń polsko-brytyjskich organizowanych w okresie świąt wielkanocnych są także warsztaty malowania pisanek w World Museum w Liverpoolu, przygotowane przez lokalną polską organizację Merseyside Polonia.


- W ramach podejmowanych przez nas działań chcemy jak najbardziej wychodzić do społeczności lokalnej i pokazywać jej naszą obecność, polskie zwyczaje. Tegoroczne warsztaty były już szóstymi, które zorganizowaliśmy, cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem - przyszło ponad 350 osób, które razem z nami malowały i obklejały jajka, a także szykowały palemki wielkanocne - cieszy się w rozmowie z PAP Gosia McKane, dyrektor Merseyside Polonia.

Jak podkreśla McKane, największa pisanka jest co roku przekazywana przez polską społeczność w Liverpoolu burmistrzowi miasta, a następnie w trakcie Wielkiego Tygodnia wystawiona na widok publiczny w ratuszu.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (42)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
210
~dla Polakow 2016-03-26 (13:18) 14 godzin i 13 minut temu

Dla wszystkich Polaków,rozsianych po całym świecie, życzę zdrowych pogodnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka w gronie rodzinnym oraz łask Zmartwychwstałego Chrystusa, aby obdarzył wszystkich Polaków swym niezglebionym Milosierdziem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
131
~12345678 2016-03-26 (12:19) 15 godzin i 12 minut temu

no to Polacy jako społecznie bogata grupa etniczna wykupiła masę towaru ze sklepów Królestwa Brytyjskiego potęga świąt to niesamowite zakupy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
94
~nick 2016-03-26 (12:26) 15 godzin i 5 minut temu

polscy uchodźcy gospodarczy? O nich mowa?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
51
~Polka 2016-03-26 (15:05) 12 godzin i 26 minut temu

Chyba wszyscy zapominają dlaczego tylu Polskow wyjechało. Bo w Polsce było gigantyczne bezrobocie. Cieszę się ze dzięki tym osobom promujemy Polskę za granica. Mamy piękne tradycje i smaczne jedzenie. Życzę wszystkim emigrantom zdrowych spokojnych swiat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
49
~Jasiek z IV b 2016-03-26 (13:44) 13 godzin i 47 minut temu

W Polsce mamy do Kościoła 9 km i od dziesiątków lat tradycyjnie chodzimy ze wsi ze święconką pieszo ... Idziemy 3 godziny ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
36
~Brasco 2016-03-26 (14:01) 13 godzin i 30 minut temu

850 tys. ??? Jakieś kiepskie macie dane oderwane od rzeczywistości ! W GB mieszka ponad 2 mln. Polaków !!! Puknijcie się w te puste łby i pomyślcie trochę ilu Polaków pracuje "na czarno" !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
30
~a ja kocham Polskę 2016-03-26 (14:14) 13 godzin i 17 minut temu

Wczoraj w Glasgow pakistański imigrant-właściciel sklepu złożył na fc swoim chrześcijańskim klientów życzenia z okazji świąt Zmartwychwstania jezusa Chrystusa. Godzinę potem leżał zaszlachtowany jak prosię.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~Haha 2016-03-26 (13:13) 14 godzin i 18 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~Gosc 2016-03-26 (15:08) 12 godzin i 23 minut temu

850 tyś????Dane z sieci komórkowych w UK mówią zupełnie co innego.W sieciach komórkowych UK Polacy mają podpisane ponad 2mln kontraktów.Zakładając że wiele rodzin ma 2 lub więcej kontrakty śmiało można przyjąć że jest nas w UK grubo ponad 1 mln.Więc skąd te dane ze jest nas w UK 850 tyś.?????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~jan kowalski 2016-03-26 (16:03) 11 godzin i 28 minut temu

Uciekinierzy przed działaniami rządu PO. Kilka razy tyle w Niemczech.Rodacy niech się Wam powodzi ja jestem już za stary na wyjazd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~minetman 2016-03-26 (15:56) 11 godzin i 35 minut temu

850k Polaków to chyba mieszka w samym Londynie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~bob 2016-03-26 (15:46) 11 godzin i 45 minut temu

niestety hitem w LONDYNIE jest HALALL jedza go wszyscy Anglicy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~karolina 2016-03-26 (17:39) 9 godzin i 52 minut temu

mieszkalam 3,5 lat na wyspach w UK a teraz od okolo 2 lat w Niemczech i jest sporo lepiej,praca i zarobki tak +- na jedno wychodzi ale teraz mam blizko do PL,rodziny,znajomych,kierownice w aucie NORMALNIE tam gdzie sie nalezy,mniej wiatru,deszczu,lepsza pogode,normalne do wynajecia mieszkanie a nie takie zagrzybione jak w Uk,a wiec warto emigrowac i szukac swojego,zachecam...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Isru 2016-03-26 (16:48) 10 godzin i 43 minut temu

Europa Zachodnia tęskni za tradycją, za wartościami, które tam są nie przekazywane z pokolenia na pokolenie tak jak u nas. To piękne, że możemy się z nimi dzielić swoimi tradycjami. Przypuszczam, że anglikańscy pastorzy zazdroszczą polskim kościołom w Wlk. Brytanii frekwencji wiernych i zainteresowania tą piękną tradycją święcenia pokarmów. Polska ma tak wiele do przekazania całej Europie. Ona (Europa) musi się na nas po prostu otworzyć. Nasze tradycje znają już Kanadyjczycy, Amerykanie, Australijczycy a Europa tak bliska a zarazem tak daleka i.....oporna w swojej libertariańskiej pustocie. Przecież korzenie ma chrześcijańskie...należy je na nowo odkrywać a nie poddawać się muzułmańskiej fali kulturowej. Ta wprowadzić może tylko jedno....niemiłosierny reżim. Demokracja zbudowana została na fundamentach chrześcijańskich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~bida 2016-03-26 (16:17) 11 godzin i 14 minut temu

Biedni wypędzeni z Polski uchodźcy!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~kkk 2016-03-26 (16:12) 11 godzin i 19 minut temu

wyglada jakby sie ktos spuscil na tą babką

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
11
~CH-4 2016-03-26 (14:08) 13 godzin i 23 minut temu

RADA LONDYNU DEBATUJE W TEJ CHWILI NA DEPORTACJĄ POLAKÓW DO KRAJU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~bu u 2016-03-26 (17:36) 9 godzin i 55 minut temu

W Huntingdon pod kosciolem kolejki jak za prlu :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Roro 2016-03-26 (15:03) 12 godzin i 28 minut temu

ZAPEWNE DUZA CZESC NIE CHCE DAC SIE DOIC NISKIM KURSEM FUNTA ALE INNI SA ZMUSZENI...CI SAMOTNI

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
5
~http:// 2016-03-26 (14:15) 13 godzin i 16 minut temu

PODOBA MI SIE TO " W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 850 tys. Polaków " imigracja wzbogaciła Wielką Brytanię", pokazał m.in. zwyczaje .." My WZBOGACAMY a inni to "MultiKulti" I nie ma miejsca w Polsce nawet dla 7-tysiecy. Swerenne panstwo polskie w samej GB ma 850 tys Polakow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1