Strona główna serwisu
Polacy muszą zaświadczać, że na promie będą się właściwie zachowywać

Polacy muszą zaświadczać, że na promie będą się właściwie zachowywać

• Szwedzki armator promowy Stena Line wprowadził na linii z Gdyni do Karlskrony wymóg podpisywania przez Polaków oświadczeń
• Polscy pasażerowie muszą podpisać oświadczenie, że będą właściwie się zachowywać podczas rejsów rozrywkowych
Szwedów podróżujących do Polski podobna procedura nie obowiązuje.

Jak stwierdziła w szwedzkim radiu SR Blekinge rzeczniczka Stena Line Polska Agnieszka Zembrzycka, - Polacy nie są narodem morskim, nie są przyzwyczajeni do pływania statkiem.

Według Stena Line podczas rejsów rozrywkowych na promach do Szwecji dochodziło wcześniej do zakłóceń ciszy nocnej.


W tekście podpisywanego przez podróżnych oświadczenia znajduje się pouczenie m.in. o zakazie odtwarzania muzyki z własnego sprzętu. W dokumencie poucza się, że "pasażerowie, którzy zakłócają spokój lub nie przestrzegają prawa albo przepisów porządkowych, mogą zostać zatrzymani w areszcie (na promie) przez resztę podróży".

Jak przekazała Zembrzycka ze Stena Line Polska, nowa procedura obowiązuje jedynie na rejsach rozrywkowych z koncertami i zabawą w klubie nocnym, które odbywają się kilka razy w roku. Według niej chodzi o "przypomnienie o regułach związanych z bezpieczeństwem".

Jesper Waltersson, rzecznik Stena Line Szwecja, podkreślił, że nie ma planów, aby wymóg podpisywania podobnych oświadczeń został wprowadzony dla podróżnych ze Szwecji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (488)
Nie zgadzam się z opinią
48
Zgadzam się z opinią
727
~zeo 2016-03-06 (06:10) 6 godzin i 11 minut temu

Kultura osobista a prawo to dwie różne ale powiązane z sobą sprawy. Problem zakłócania ciszy nie jest nowy i zdarza się nagminnie w miejscach zamieszkania i dotyczy z reguły młodych entuzjastów muzyki i nocnych rozrywek. Gdzie obowiązują wyraźnie jakieś zasady, zaczynają się protesty i oburzanie się na ograniczanie wolności. A wystarczy zrozumienie tej drugiej strony, która nie życzy sobie takiego zachowania. Powiedzenie: Wolnoć Tomku w swoim domku jest niewłaściwie rozumiana, gdyż hałas z owego domku rozchodzi się szeroko i narusza, że tak się wyrażę, prywatność osobistą, prawo wolności do ciszy i spokoju, ale prawda ta do rozochoconego towarzystwa czy nawet pojedynczej osoby nie dociera.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 43