więcej

Malezja: Boeing 777 mógł zawrócić przed zniknięciem z radarów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2014-03-09 (09:07) 4 miesiące 13 dni 20 godzin i 24 minuty temu
drukuj


Plamy paliwa na morzu
Plamy paliwa na morzu opinie
Wojskowy radar wykazał, że zaginiony Boeing 777, krótko po starcie ze stolicy Malezji Kuala Lumpur, mógł zawrócić na swojej trasie do Pekinu - poinformował szef malezyjskich sił powietrznych. Władze badają hipotezę o zamachu terrorystycznym.

- Oglądając nagranie z radaru zdaliśmy sobie sprawę, że możliwe, iż samolot zawrócił - powiedział Rodzali Daud. - Jedna z hipotez głosi, że maszyna wróciła w stronę Kuala Lumpur, skąd wyleciała z 239 osobami na pokładzie - dodał.

Pilot powinien poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów o zmianie trasy, co w tym przypadku nie miało miejsca.

Władze Malezji badają obecnie hipotezę o zamachu terrorystycznym na pokładzie samolotu linii lotniczych Malaysian Airlines, który zaginął nad Morzem Południowochińskim - oświadczył wcześniej malezyjski minister obrony i transportu Hishammuddin Hussein.

Służby bezpieczeństwa państwa sprawdzają dane dotyczące czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami. - Jednocześnie zmobilizowano nasze służby wywiadowcze i poinformowano agencje antyterrorystyczne wszystkich zainteresowanych państw - powiedział minister.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne - jak podały źródła zbliżone do dochodzenia - kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines.

Media w USA podały, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia maszyny. Dziennik "Los Angeles Times" napisał, że również FBI próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego.

- Do tej pory wszystko, co się stało, pozostaje zagadką - powiedział anonimowo wysoki rangą agent amerykańskiej policji federalnej.

Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga, aby pomóc władzom w wyjaśnieniu zaginięcia maszyny.

W niedzielę rano wietnamskie statki i samoloty wznowiły poszukiwania zaginionego malezyjskiego Boeinga 777 z 227 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie. Mimo spostrzeżenia na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny. Boeing zniknął z radarów w sobotę mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur. Linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły w niedzielę, że "obawiają się najgorszego".

Morze Południowochińskie przeszukują też samoloty i statki innych państw. W akcji biorą udział jednostki malezyjskie, chińskie, amerykańskie, filipińskie i singapurskie.

(ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 62 92.54%
nie 5 7.46%

Przeczytaj też

Wznowiono poszukiwania zaginionego malezyjskiego samolotu

dodane 2014-03-09 (05:50) 4 miesiące 13 dni 23 godziny i 41 minut temu

Samolot linii Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie runął do morza?

aktualizacja 2014-03-08 (21:22) 4 miesiące 14 dni 8 godzin i 9 minut temu

W innych serwisach


Opinie (201)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
1
~blues 2014-03-09 (11:16) 4 miesiące 13 dni 18 godzin i 15 minut temu

Podobno setki satelitów okrążających ziemię śledzi każdy obiekt na kuli ziemskiej. I takiego drobiazgu, jak wielki samolot nie zarejestrował żaden z nich? Podobno można namierzyć, gdzie logują się telefony komórkowe... żaden z setek telefonów będących na pokładzie samolotu nie logował się w czasie lotu? Jakieś to wszystko dziwne... Plama ropy na morzu? samoloty latają na paliwie lotniczym, nie jest to żadna ropa!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
5
~majka 2014-03-09 (14:43) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 48 minut temu

informacja dla FAN -KONIECZNIE ZREZYGNUJ Z WAKACJI I ZAPISZ SIE DO KLASY NAUCZANIA ORTOGRAFII ! TO WSTYD TAK PISAC PO POLSKU! OSWIATA NA POZIOMIE PODSTAWOWYM JEST BEZPLATNA! WARTRO SKORZYSTAC BY NIE KALCZECZYC NASZEGO POLSKIEGO JEZYKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
2
adam.stepien7 2014-03-09 (23:19) 4 miesiące 13 dni 6 godzin i 12 minut temu

Ssmolensk2

odpowiedz

229
6
~Lililly28 2014-03-09 (09:46) 4 miesiące 13 dni 19 godzin i 45 minut temu

Pracuję jako stewardessa. Nigdy nie myślę o jakimkolwiek zagrożeniu wchodząc na poklad, w tej jednak chwili mam ogromny dreszcz i niewypowiedziany żal w związku z tym co czuje się w ostatnich chwilach życia, tam na górze, nie mając drogi ucieczki. Cóż, niech Pan Bóg ma w opiece zaginionych pasażerów i załogę, która opiekowała się nimi. I rodziny, niech Pan Bóg da im siłę i światło przetrwać ten nieopisany ból. Doceniajmy nasze życie, kochajmy się, i próbujmy być lepsi. Wszystkiego dobrego, pozdrawiam zza mórz.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

15
3
~Clara Veritas 2014-03-09 (12:30) 4 miesiące 13 dni 17 godzin i 1 minutę temu

A co z sygnałami z czarnych skrzynek ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

8
3
~filipinczyk 2014-03-09 (14:28) 4 miesiące 13 dni 15 godzin i 3 minuty temu

sprawdzcie dobrze bo moze stoja gdzies na boku i czekaja na pozwolenie startu, a wszyscy mysla ze on gdzies tam sobie lata,baterie sie juz wyczerpaly i dlatego nie ma sygnalu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~BUSOMAT PL 2014-03-09 (15:11) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 20 minut temu

Bezpieczniej wynajmować autokary

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~34r5 2014-03-09 (16:02) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 29 minut temu

To w końcu ilu było tych pasażerów dziennikarzyno?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
0
~Bundy 2014-03-09 (15:34) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 57 minut temu

Powiedzcie mi prosze jak przy dzisiejszej informatyzacji mozna wsiasc na poklad na kradziony paszport. To kradzione paszporty nie sa w zadnej bazie danych nic a nic. W takim razie po jakiego wala oni skanuja mi paszport przy wydaniu karty pokladowej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~mario 2014-03-09 (16:09) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Samolot lecial na wysokosci 10000 metrow. Jesli byc spadl pionowo to mozna okreslic gdzie ,ale jesli spadl np. kaltem 15 stopni + wysokosc+ predkosc spadania to mamy do przeszukania powierzchnie malego panstwa. Glebokosc wody tez robi swoje, i zadne GPS-y TU nie pomoga.

odpowiedz

0
0
~Warszawianka 2014-03-09 (16:04) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 27 minut temu

Wp.pl stale zalicza wpadki, liczy innym a swoich nie może policzyć. To ilu było pasażerów na pokładzie?

odpowiedz

20
10
~fan 2014-03-09 (12:19) 4 miesiące 13 dni 17 godzin i 12 minut temu

Samolot nie ma GPS-a ?? nie jestem expertem ale jakis zapis musi byc w kturym miejscu ziknal, czy zniknal lub zawrucil???, Kochani ja chyba sobie odpuszcze jakies Wakacje w tych rejonach lub wogule Samolotem, widze ze w tym niby najbezpieczniejszym srodku lokomocji panuje duzy balagan !!!! Jagby ten czy nie tylko ten samolot zmienil kurs lotu, to aparatura powinna tych kontrolerow lotu poinformowac o tym, W powietrzu sa korytarze i zaden samolot nie ma prawa zmieniac nic bo grozi kolizja, to sie tylko tak wydaje ze Niebo jest nieskonczone i jest duzo miejsca, w cale nie !!! wszystko jest planowane ze scislym harmongramem, to nie zarty !! wiec troche mnie dziwi ten artykul, lub dziennikarz sobie go sam wymyslil, bo nie wierze ze to wszystko tu napisane pochodzi od jakies kompetentnej osoby ! Trzymyjmy ksciuki za tych Ludzi, moze jeszcze zyja !!! Powodzenia !

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

3
0
~Astrida 2014-03-09 (15:50) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 41 minut temu

Zderzył się z meteorem albo innym solidnym przedmiotem wielkości mniej więcej 2x1m który piloci dostrzegli zbyt późno by zareagować i którego się nie spodziewali. Szczątki samolotu znajdą w pobliżu brzegu jakiejś wyspy. Przeżyła co najmniej jedna osoba (ktoś z załogi), która zdążyła ewakuować się jeszcze w powietrzu. - tyle mogę stwierdzić na podstawie snu jaki miałam dzień przed katastrofą. Nie mam oczywiście pewności ale często zdarzało się, ,że moje sny okazywały się prorocze a w przypadku tego konkretnego po obudzeniu miałam pewność, że w ciemności, ponad wielką wodą wydarzy się w ciągu najbliższych 48h katastrofa w której śmierć poniesie co duża ilość osób (dużo to dla mnie przynajmniej setka). Ta część się spełniła. Zobaczymy co z resztą szczegółów.

odpowiedz

1
0
~ja 2014-03-09 (15:39) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 52 minuty temu

Ponoć tzw. czarne skrzynki przez ok. miesiąc emitują sygnał, który namierzają satelity. Czy to już jest nieaktualne?

odpowiedz

8
1
elo26 2014-03-09 (15:39) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 52 minuty temu

mam łzy w oczach jak pomyślę co czuli ci ludzie w tym samolocie, który najprawdopodobniej wpadł gdzieś do morza; to jest tak niewyobrażalne, że aż brak słów; my tu sobie żyjemy z problemami w stylu benzyna poszła w górę, a tam gdzieś w górze ............... normalnie mnie ciarki przechodzą ... niech spoczywają w pokoju

odpowiedz

3
2
~Lejkowitz 2014-03-09 (15:21) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 10 minut temu

Wszyscy kłamią! To nie był Boening 777 a Boening 666! Chyba nie muszę tłumaczyć, co to oznacza.

odpowiedz

12
1
~Racjonalny 2014-03-09 (14:58) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Nieudaczne radaktorzyny z WP nie są nawet w stanie wpisać odpowiedniej liczby w tytule artykułu. Dla tych ignorantów różnica między 227 a 277 jest znikoma.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
1
~Iceman_Cold 2014-03-09 (14:47) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 44 minuty temu

Zwrocmy uwage na dwie rzeczy: Pierwsza to nieprawdopodobny fakt iz piloci nie wyslali zadnych sygnalow o problemach,pomimo istnienia 3 niezaleznych zrodel zasilania systemow komunikacji we wspolczesnych samolotach - malo wiarygodne by cos im w tym przeszkodzilo.Druga to brak jakichkolwiek odlamkow i czesci samolotu co mogloby wskazywac na to iz uderzyl on w tafle wody nurkujac niemalze pionowo z ogromna predkoscia.Nie jestem ekspertem,ale wydaje mi sie iz jesli nie byl to akt terroru z udzialem podejrzanych pasazerow to mogli to byc sami piloci,ktorzy niegodnie chcieli pogrzebac ze soba ponad 230 osob - to jest czysta hipoteza,ale wiele na to wskazuje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~MA 2014-03-09 (14:50) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 41 minut temu

a ja mysle ze musial byc zamieszany w porwanie samolotu ktorys z pilotow. to sa wysokiej technicznie klasy samoloty I zawsze jest czas na distress signal ........chyba ze ktos go nie chce wyslac. nawet jak oba silniki sie zamknely jak boeing lecial nad Hudson w nyc - to I tak mieli czas kontaktowac sie z wieza I powiedziec ze laduja na wodzie. cos tu jest totalnie nie tak...........

odpowiedz

2
1
~endriu 2014-03-09 (14:46) 4 miesiące 13 dni 14 godzin i 45 minut temu

dlaczego nikt przez rek ich nie anulowal , bo politycy maja w dupie zwyklych ludzi

odpowiedz