więcej

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii w okolicach miasta Santiago de Compostela.

PAP, IAR, elmundo.es, REUTERS, elpais.com/El Pais/TVN24 |  aktualizacja 2013-07-25 (15:36) 1 rok 4 miesiące 2 dni 7 godzin i 7 minut temu
drukuj

Rośnie liczba ofiar katastrofy kolejowej pod Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jak poinformował wydział zdrowia lokalnego rządu w Galicji, dwie osoby zmarły w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń. Najnowszy bilans to 80 ofiar i 140 osoby ranne. Pod opieką lekarzy pozostaje 95 osób. Stan 32, w tym czworga dzieci, jest krytyczny. Nie ma dotychczas informacji o tym, by wśród poszkodowanych byli Polacy. "El Pais" opublikował nagranie z kamery, na którym widać wypadek pociągu na zakręcie.


Tragedia na torach w Hiszpanii - zdjęcia

Wstrząsająca galeria dziennika El Pais

Hiszpańska policja przesłuchała już maszynistę pociągu, który przebywa w szpitalu w Santiago de Compostela - poinformowała agencja EFE. Eksperci twierdzą, że przyczyną tragedii, oprócz prędkości, było użycie przez maszynistę hamulca bezpieczeństwa, co doprowadziło do wykolejenia się najpierw lokomotywy i zaraz po tym wszystkich wagonów

Relacja maszynisty. "Jesteśmy ludźmi"

Obaj maszyniści przeżyli katastrofę. "El Pais" przytacza rozmowę jednego z maszynistów, który został po wypadku uwięziony w kabinie. Poprzez radio, przez które się komunikował z centralą, kiedy jeszcze nie wiedział czy były ofiary, opowiedział to co się przed chwila wydarzyło. Mówił, że bolały go plecy i żebra i że nie mógł wyjść.

- Jesteśmy ludźmi, jesteśmy ludźmi - krzyczał później. - Mam nadzieję, że nie ma ofiar, bo będę miał je na sumieniu - powiedział. Przyznał też, że pociąg jechał z prędkością 190 km/h, później zmienił to na 200 km/h, a potem wrócił do poprzedniej wersji.

Trwa poszukiwanie czarnej skrzynki, w której została zapisana prędkość pociągu. "Wielka śmiertelna prędkość" - napisał hiszpański dziennik "El Mundo".

Ofiary tragedii. "Ciała leżą na torach"

Liczba ofiar śmiertelnych i rannych ciągle ulega zmianie. Tym bardziej, że wiele osób przebywających w szpitalach jest w stanie ciężkim. Pociągiem podróżowało 238 osób. Lekarze obawiają się jednak, że liczba ofiar może wrosnąć.

Ratownicy i świadkowie mówią o "dantejskich scenach" na miejscu zdarzenia. Zwłoki leżały wzdłuż torów, nowe ciała co chwilę wydobywano z wraków wagonów. Opisując sytuację na miejscu wypadku, szef władz regionu Galicja, Alberto Nunez Feijoo mówił, że "jeden wagon jest w kawałkach". - Ciała leżą na torach - dodał Feijoo.Podczas katastrofy, do której doszło 4 km od Santiago de Compostela, wykoleiły się wszystkie wagony. Jeden z nich zaczął płonąć i to wśród pasażerów tego wagonu jest najwięcej śmiertelnych ofiar.

Pociąg wykoleił się o godzinie 20.41, krótko przed wjazdem na dworzec w Santiago de Compostela.

Na miejsce tragedii dotarł zespół psychologów, którzy pomagali rannym i rodzinom ofiar. Ponieważ karetki pogotowia nie były w stanie przewieźć wszystkich do szpitali, do akcji ratunkowej włączyli się prywatni kierowcy. Jednocześnie w okolicznych szpitalach zaczęło brakować krwi, lokalne władze zaapelowały więc o pomoc. Szpitale musiały jednak odwołać apel o oddawanie krwi - zgłosiło się za dużo osób.

Hotele w Santiago zaoferowały rodzinom ofiar i rannych darmowe pokoje i wyżywienie. W mieście powołano gabinet kryzysowy.

Pociąg jechał z Madrytu do Ferrol - miasta położonego w pobliżu Santiago. Większość pasażerów pociągu to turyści, również zagraniczni, którzy chcieli obejrzeć pokaz sztucznych ogni i wziąć udział w corocznym święcie Santiago de Compostela.

Świadkowie słyszeli wybuchy

Cytowana przez agencję Reutera kobieta, która przebywała w pobliżu torów kolejowych w chwili katastrofy powiedziała, że najpierw usłyszała głośny wybuch, a następnie zobaczyła wykolejony pociąg. Inni świadkowie mówili o "silnej wibracji", którą wyczuli tuż przed wypadkiem.

Tymczasem władze Hiszpanii wstępnie wykluczyły, że powodem katastrofy był zamach. Niemniej pojawia się coraz więcej spekulacji na temat takiej możliwości.

Rzeczniczka hiszpańskiego rządu poinformowała, że władze rozpatrują katastrofę w Santiago de Compostela w kategoriach wypadku transportowego. Na miejsce zdarzenia udał się premier Mariano Rajoy.

Przyczyną tragedii nadmierna prędkość?

Eksperci nie wykluczają, że poza nadmierną prędkością, przyczyn wypadku może być jednak więcej.

Odcinek, na którym wykoleił się pociąg, był niedawno przebudowywany. Eksperci z Ministerstwa Transportu twierdzą, że po zakończeniu remontu ostrzegali, iż zakręt jest źle wyprofilowany.

Jest to najpoważniejszy wypadek pociągu w Hiszpanii od 1972 roku, kiedy w katastrofie kolejowej pod Sewillą zginęło 77 ludzi.

W pociągu nie było Polaków?

- Nie mamy 100 proc. gwarancji, że w tym pociągu nie było Polaków - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jak wyjaśnił hiszpańska policja przygotowuje pełną listę ofiar, która prawdopodobnie zostanie opublikowana wieczorem.

- Natomiast chcę powiedzieć, że zarówno nasze służby konsularne w Hiszpanii, jak i służby hiszpańskie nie otrzymały jakichkolwiek telefonów od rodzin lub bliskich Polaków, którzy poszukują krewnych, którzy mogli być w tym pociągu - dodał. Bosacki zwrócił uwagę, że to okoliczność, która pozwala na pewien optymizm.

Apel papieża

Papież Franciszek zaapelował o modlitwę za ofiary środowej katastrofy kolejowej pod Santiago de Compostela w Hiszpanii i w intencji ich rodzin - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Na początku codziennej konferencji prasowej w związku z podróżą papieża do Brazylii z okazji 28. Światowych Dni Młodzieży rzecznik uczcił ofiary minutą ciszy.

- Papież został poinformowany (o katastrofie) po powrocie do rezydencji Sumare. Łączy się w bólu z rodzinami, apeluje o modlitwę i o to, by w wierze przeżywać to tragiczne wydarzenie - powiedział ks. Lombardi.

Rzecznik dodał, że do wypadku doszło w przeddzień uroczystości św. Jakuba i wśród ofiar mogą być pielgrzymi udający się do Santiago de Compostela, znanego ośrodka kultu tego męczennika.


(ks, mj, kab, asz, db, ap, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 85 16.77%
nie 422 83.23%

Przeczytaj też

Utrudnienia w ruchu pociągów między Poznaniem a Piłą

aktualizacja 2013-07-25 (02:07) 1 rok 4 miesiące 2 dni 20 godzin i 36 minut temu
materiał wideo

W Denver pociąg wykoleił się i uderzył w budynek

dodane 2013-07-24 (17:06) 1 rok 4 miesiące 3 dni 5 godzin i 37 minut temu

Tragiczny wypadek podczas kolonii. Są wyniki sekcji zwłok 7-latka

dodane 2013-07-24 (14:30) 1 rok 4 miesiące 3 dni 8 godzin i 13 minut temu

W innych serwisach


Opinie (854)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
4
~bystra 2013-07-25 (16:08) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 35 minut temu

Bardzo szybko wjechał w zakręt a przecież zbliżał się do dworca ,powinien zwolnić moim zdaniem .

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

7
0
~ja 2013-07-26 (09:24) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 13 godzin i 19 minut temu

najważniejsze ze kate ładnie wygląda i och baby boy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Chyba znam diagnozę 2013-07-26 (14:24) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 8 godzin i 19 minut temu

Przypuszczalnie katastrofę spowodowała lokomotywa"Christine" jak z filmu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~pasażer PKP 2013-07-25 (22:34) 1 rok 4 miesiące 2 dni i 9 minut temu

Jaki zakręt?? Tak jak powiedział Fargulski, na kolei to się łuk nazywa!! Poza tym po raz kolejny widzę wśród redakcji szał nowoczesności, kolej to nie lotnictwo, lokomotywa nie ma czarnej skrzynki tylko szybkościomierz rejestrujący!! Ale pewnie, zróbmy z Polski Amerykę, wszędzie "czarne skrzynki, tajni agenci itd.", ręce opadają...... Tak samo jak już napisano w jednym z poprzednich komentarzy, najpierw wyskoczyły wagony a nie lokomotywa. A "wybuch" to zapewne uderzenie pociągu w betonową ścianę co jest znakomicie widoczne na foto. Nie rozumiem po co przytacza się opinie świadków jeśli czarno na białym widać że są to bzdury. Niestety takie mamy w tym kraju media, tylko tania sensacja, 100 newsów i żaden niepotwierdzony. To samo było po Szczekocinach, najpierw "Wykoleił się pociąg" (a na zdjęciach już było widać że to zderzenie czołowe), dopiero po dłuższym czasie pojawiło się sprostowanie. Naprawdę, po tak wielkiej tragedii nie chciałbym tego pisać, ale niestety muszę. WP jest dla mnie zupełnie nie warte uwagi. Dla rodzin ofiar oczywiście najszczersze kondolencje, dla poszkodowanych szybkiego powrotu do zdrowia. Mam nadzieję że winni zostaną przykładnie ukarani, bo takie świrowanie (inaczej tego nazwać nie można) jak jazda 180km/h tam gdzie jest ograniczenie do 80km/h (na pewno powodem nie była awaria, składy zespolone posiadają kilka niezależnych systemów hamulcowych, PN, EP, ED). W Polsce na CMK przy opóźnieniach też jeździ się czasem 180km/h, ale tam dozwolone jest 160 a nie 80 (testy prowadzono nawet na 230 i było bezpiecznie). Coraz bardziej że przekonuję że to nie PKP jest za Europą, a Europa w porównaniu z PKP jest daleko za murzynami.

odpowiedz

80
5
~asad 2013-07-25 (11:49) 1 rok 4 miesiące 2 dni 10 godzin i 54 minuty temu

"U nas są fotoradary na torach i pociągi sa bezpieczne bo jeżdzą 2 razy wolniej niż przed wojna w epoce pary.A wszystko to zasługa mądrych i przewidujących niebezpieczenstwa polityków niedługo bedzienmy jeżdzić 20 km/h w zapiętych pasach i kamizelkach odblaskowych "

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

6
1
~Raul 2013-07-25 (16:26) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 17 minut temu

Trzeba być ślepcem, żeby nie zauważyć, że najpierw wypadł z torów wagon za lokomotywą i to on spowodował jej wykolejenie i całą tragedię.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
25
~Mephisto 2013-07-25 (15:49) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 54 minuty temu

Biala kukla w sukience tez chce dorobic pare punktow w opini publicznej.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
5
~LL 2013-07-25 (16:02) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 41 minut temu

Bardzo mi przykro. Hiszpanie sa spoko.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
8
~parafianin 2013-07-25 (14:42) 1 rok 4 miesiące 2 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Napiszcie coś o księdzu Lemańskim, co porabia i w ogóle.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~matematyk 2013-07-25 (17:28) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 15 minut temu

Najnowszy bilans to 80 ofiar i 140 osoby ranne=Pociągiem podróżowało 238 osób

odpowiedz

7
0
~Smutny 2013-07-25 (17:22) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 21 minut temu

I taki ludzki los Śmierć dla każdego ale Szczęście,zdrowie,miłość,kariera i inne dobra tego Świata już nie Co nam jeszcze żywym pozostało jak tylko modlitwa za Ofiary a Rannym powrotu do Zdrowia

odpowiedz

4
1
~Andrzej 2013-07-25 (16:43) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Coś mi się wydaje że puścili go po torach nie przystosowanych do takiej prędkości. Na filmie widać że tor z odpowiednim pochyłem, znajduje się po prawej stronie ekranu. Oba tory po lewej maja inny pochył. I chyba nie powinno się po nich poruszać z taką prędkością.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~adrian2767 2013-07-25 (17:03) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 40 minut temu

Ciekaw jestem czy Lasek tam polecial,nasz najlepszy spec od katastrof

odpowiedz

0
2
~weteran 2013-07-25 (17:01) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 42 minuty temu

Zło/krzywda zawsze powrca w różnej postaci,zabawa w zabijanie byków ich pier.....na tradycja ma swoje skutki w różnych wydażeniach,Dopuki ludzie nie zrozumią pewnych powiązań w świecie duchowym,tak sie będzie działo.Wyrazy szacunku dla rodzin

odpowiedz

0
0
jarbad 2013-07-25 (16:56) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 47 minut temu

twoje wypociny sa dowodem na to ,ze nie wszyscy powinni miec prawo odzywac sie publicznie. Szkoda, ze takie zera wciaz zyja.. (wlasciwie mniej niz zero jak spiewal Lady Punk)

odpowiedz

6
3
~JanekZ 2013-07-25 (16:54) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 49 minut temu

Czytam sobie ta informacje i nie moge zrozumieć, co wnosi do niej informacja nt. Papieża? To on jechał tym pociągiem, czy co?

odpowiedz

8
3
~tom 2013-07-25 (15:33) 1 rok 4 miesiące 2 dni 7 godzin i 10 minut temu

wp dostało jakieś gratisy że nie ma reklam w takim artykule jak to jest w przypadku wypadków w polsce

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~helios 2013-07-25 (16:52) 1 rok 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 51 minut temu

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Ś.- - - - - - - - - - - - - - - - - - P.- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

odpowiedz

5
6
~JanzPolsky 2013-07-25 (16:42) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Polaki sprzedawali by im bandaże ze swoich apteczek samochodowych po 150 zł za sztuke !

odpowiedz

4
4
~he 2013-07-25 (16:42) 1 rok 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 1 minutę temu

co tam u Lewandowskiego'?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
dodane 2014-11-26 (15:02) 1 dzień 7 godzin i 41 minut temu

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 1 dzień 8 godzin i 16 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 1 dzień 8 godzin i 19 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 1 dzień 8 godzin i 57 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 2 dni 4 godziny i 54 minuty temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 2 dni 5 godzin i 28 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.