więcej

Już wiadomo, z czego Breivik zrobił bomby.

PAP |  dodane 2011-07-23 (13:25) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 14 godzin i 47 minut temu
drukuj

Zatrzymany w związku z piątkowym wybuchem w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniną na wyspie Utoya, 32-letni Norweg Anders Behring Breivik, kupił w maju sześć ton nawozu - poinformowała firma dostarczająca rolnicze środki produkcji.

Jak pisze agencja Reutera, do produkcji materiałów wybuchowych wykorzystanych w piątkowych atakach został użyty pewien rodzaj nawozu.

Według dostawcy Felleskjoepet Agri, Anders Behring Breivik złożył zamówienie przez swoją firmę.

Nawóz "dostarczono mu 4 maja" - powiedziała rzeczniczka firmy, Oddny Estenstad. Nie poinformowała, o jaki dokładnie nawóz chodziło. Dodała, że do nabywcy trafiło sześć ton tego materiału. - Jest to małe, zwykłe zamówienie jak na rolnika - mówiła.

O tym, że zatrzymany mógł mieć dostęp do materiałów wybuchowych jako rolnik, pisał w sobotę norweski dziennik "Verdens Gang".

Według norweskiej gazety Breivik miał zarejestrowaną firmę, której celem była uprawa warzyw. Jako rolnik Norweg mógł mieć dostęp do większej ilości nawozów. Nawóz azotowy był składnikiem materiału wybuchowego, jakim posłużono się podczas ataku terrorystycznego w Oklahoma City w 1995 roku.

"VG" podał, że mężczyzna aresztowany po strzelaninie na wyspie Utoya miał zarejestrowaną broń: pistolet, strzelbę oraz karabin maszynowy. Należał do klubu strzeleckiego. Odbył też służbę wojskową.

Jak podała "VG" Anders Behring Breivik na portalach społecznościowych prezentował skrajnie prawicowe poglądy, sprzeciwiał się polityce wielokulturowej Norwegii. Określał siebie, jako konserwatystę i chrześcijanina. Mężczyzna jest miłośnikiem gry komputerowej World of Warcraft.

W piątkowym wybuchu w dzielnicy rządowej w Oslo oraz w strzelaninie na wyspie Utoya, gdzie odbywał się młodzieżowy obóz przybudówki partii premiera Norwegii, zginęło 91 osób.


(bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 19 44.19%
nie 24 55.81%

Przeczytaj też

Fiński 18-latek też robił bomby z polskiego nawozu?

aktualizacja 2011-07-28 (18:19) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 9 godzin i 53 minuty temu

Po zamachu Dania zmieni zasady handlu nawozami

dodane 2011-07-25 (15:25) 3 lata 1 miesiąc 27 dni 12 godzin i 47 minut temu

Zamachowiec z Norwegii przemówił

dodane 2011-07-24 (00:25) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 3 godziny i 47 minut temu

Pokłosie zamachu w Norwegii. Będzie trudniej kupić broń?

dodane 2011-07-23 (21:25) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 6 godzin i 47 minut temu

"To są wiadomości, o których wie tylko policja i wywiady"

dodane 2011-07-23 (16:35) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 11 godzin i 37 minut temu

Król i królowa Norwegii spotkali się z ocalałymi

dodane 2011-07-23 (15:05) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 7 minut temu

ABW bada związek katastrofy norweskiej ze smoleńską

dodane 2011-07-23 (14:25) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 47 minut temu

Kolejna osoba zatrzymana - to drugi sprawca masakry?

aktualizacja 2011-07-23 (14:25) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 47 minut temu

"Zamachowiec to prawdopodobnie osoba chora psychicznie"

dodane 2011-07-23 (11:20) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 16 godzin i 52 minuty temu

"Raj zamienił się w piekło" - Norwegia w szoku

dodane 2011-07-23 (11:11) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 17 godzin i 1 minutę temu

W innych serwisach


Opinie (118)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Ogrodnik 2011-07-23 (17:36) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 36 minut temu

Tylko patrzeć jak ten tajemniczy "nawóz" czyli saletra amonowa zostanie wycofany ze sprzedaży i będzie reglamentowany. Najlepszy przyśpieszacz do wzrostu marchewki, kapusty i innych warzyw a także doskonały składnik do wszelkich fruwających z sykiem kapsli po piwie może zostać zakazany!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Chemjik 2011-07-24 (19:12) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 9 godzin i 1 minutę temu

Saletra amonowa jest pokrywana (pudrowana) węglanem wapnia, w przeciwnym razie uderzenie szpadlem w worek mogłoby spowodować wybuch.

odpowiedz

0
2
~palomar 2011-07-23 (17:39) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 33 minuty temu

Co za durnie to pisza ?? . 6 ton nawozu to ponad 2 przyczepy ciagnikowe --jak mozna podlozyc taki ladunek niezauwazalnie pod rzadowy budynek .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~marian 2011-07-24 (11:12) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Co tui pytać o nawóz. Przecież to różne odmiany saletry !!!!!!

odpowiedz

2
0
~kuzyn 2011-07-24 (11:11) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 17 godzin i 1 minutę temu

znam osobe ktora jest oddanym wielbicielem PO i Donalda Tuska; jest w tym dosc fanatyczny, nie mozna w jego obecnosci wypowiedziec slowa krytyki dla rzadzacych a jesli powiedzialoby sie cos pozytywnego o PiS mozna byc za to obrazonym dosc wulgarnie takze rozmowa na tematy polityczne jest z nim w zasadzie niemozliwa, mysle ze wielu ludzi sympatyzujacych z PiS robi to 'po cichu' nie przyznajac sie do tego w towarzystwie wlasnie by nie byc obrazanym i wyszydzanym przez wielbicieli jedynie slusznej partii i wodza

odpowiedz

0
0
~anka 2011-07-24 (09:49) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 18 godzin i 23 minuty temu

Wiadomosć o przygotowywaniu masakry, podana byla w internecie i do niej doszło, gdzie byli Ci co sa odpowiedzialni za bezpieczenstwo ludzi?

odpowiedz

13
10
~oleo 2011-07-23 (16:27) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 11 godzin i 45 minut temu

najgorszy przejaw fanatyzmu politycznego tak ohydny jak zamach fana PO w Lodzi

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
4
~pan_Sułek 2011-07-23 (17:55) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 17 minut temu

Czy Donald wzorem stadionow zamknie teraz hurtownie z nawozami i zakaze uzywac Windowsa ?

odpowiedz

22
14
~ssd 2011-07-23 (14:40) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 13 godzin i 32 minuty temu

O boze moj bratanek tez gral w world craft..mam nadzieje ze nie sympatyzuje z PO

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~Wolny 2011-07-23 (17:48) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 24 minuty temu

zawsze mowiłem zeby nie uczyc mlodziezy na Windowsach bo tam tylko gry odmozdzajace i nic wiecej , a nasi politycy dalej wspieraja Microshit

odpowiedz

2
0
~zjadacz chleba 2011-07-23 (17:48) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 24 minuty temu

"został użyty pewien rodzaj nawozu"-" Nawóz azotowy był składnikiem materiału wybuchowego, jakim posłużono się podczas ataku terrorystycznego w Oklahoma City w 1995 roku."

odpowiedz

1
1
~bolko1 2011-07-23 (17:47) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 25 minut temu

Nie wierzę w "oficjalne doniesienia"z kąd kolwiek by były a wiadomo,że tam chodzi o ceny ropy igazu... Teraz będą lac wodę,a ruscy zamachowcy się śmieją...

odpowiedz

1
0
~roni 2011-07-23 (17:46) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 26 minut temu

niem to jak saletra

odpowiedz

1
5
~Stefcio 2011-07-23 (17:46) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 26 minut temu

Ten ładny chłopczyk, nacjonalista i chrześcijanin, trafi wkrótce na bilbordy PIS - u. Jarek będzie zazdrosny. Ale cóż, nowy Guru rodem z Norwegii, może wkrótce wyprzedzić go w zdobywaniu pisowskiego elektoratu. Też faszysta, ale ładniejszy.

odpowiedz

0
4
~ŻYCZENIA 2011-07-23 (17:44) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 28 minut temu

A jak się będzie miał kodeks karny,do tych rządzących nie tyko w internecie,ale w realu,którzy przyczynili się do skrajnej nędzy i umierania z głodu,oraz z braku możliwości leczenia się,bo kasa chorych nie zapewnia podstawowych działań w tym kierunku? Za pieniądze straszycie?Za pieniądze opowiadacie bzdury?Za pieniądze zrobicie wszystko,popełnicie każdą niegodziwość?Za pieniądze wygnacie z domu uczciwego człowieka?Za pieniądze odbierzecie mu ostatni kawałek chleba?Za pieniądze kłamiecie? Przekręcacie prawdę?Za pieniądze z ciepła uczynicie zimno,a z białego uczynicie czerń ,a 2+2 może wynosić 7 ?Czy będziesz żył 200 lat,w niczym nie przypominając CZŁOWIEKA?Życzę każdemu ,kto jest nie nażarty i nie kierujący się w życiu miłością dla drugiego człowieka,aby otrzymał planetę na własność i pozostał na niej ZUPEŁNIE SAM i niech żyje na niej ,nawet 1000 lat w zdrowiu,dostatku i szczęściu.Wszystkiego o co tak zabiega zapamiętale,ale niech zostanie sam na świecie... Czy nie czas aby się opamiętać? o co Wam chodzi???!!!

odpowiedz

0
1
~CZŁOWIEKU2011 2011-07-23 (17:44) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 28 minut temu

A jak się będzie miał kodeks karny,do tych rządzących nie tyko w internecie,ale w realu,którzy przyczynili się do skrajnej nędzy i umierania z głodu,oraz z braku możliwości leczenia się,bo kasa chorych nie zapewnia podstawowych działań w tym kierunku? Za pieniądze straszycie?Za pieniądze opowiadacie bzdury?Za pieniądze zrobicie wszystko,popełnicie każdą niegodziwość?Za pieniądze wygnacie z domu uczciwego człowieka?Za pieniądze odbierzecie mu ostatni kawałek chleba?Za pieniądze kłamiecie? Przekręcacie prawdę?Za pieniądze z ciepła uczynicie zimno,a z białego uczynicie czerń ,a 2+2 może wynosić 7 ?Czy będziesz żył 200 lat,w niczym nie przypominając CZŁOWIEKA?Życzę każdemu ,kto jest nie nażarty i nie kierujący się w życiu miłością dla drugiego człowieka,aby otrzymał planetę na własność i pozostał na niej ZUPEŁNIE SAM i niech żyje na niej ,nawet 1000 lat w zdrowiu,dostatku i szczęściu.Wszystkiego o co tak zabiega zapamiętale,ale niech zostanie sam na świecie... Czy nie czas aby się opamiętać? o co Wam chodzi???!!!

odpowiedz

2
0
~Sturmer 2011-07-23 (17:10) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 11 godzin i 2 minuty temu

Czyli dokładnie tak samo jak Timotthy McVeigh.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~WaldiP 2011-07-23 (17:42) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 30 minut temu

A ja miesiac temu tez kupilem 20 ton nawozu PO preferencyjnej cenie

odpowiedz

4
4
~~Miro 2011-07-23 (17:04) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 11 godzin i 8 minut temu

Czuma też chce aby każdy liberał miał broń !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
radvisual 2011-07-23 (17:34) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 10 godzin i 38 minut temu

Hail to the King baby!

odpowiedz