Strona główna serwisu
Zuzanna Śmigiel

oprac.Zuzanna Śmigiel

Irlandia Płn. Będą przyspieszone wybory?

Irlandia Płn. Będą przyspieszone wybory?

James Brokenshire - brytyjski minister do spraw Irlandii Północnej - powiedział, że przedterminowe wybory są tam "wysoce prawdopodobne". Wszystko to ma związek ustąpieniem Martina McGuinnessa i groźba upadku całego rządu.
Wiceszef rządu McGuinness zrezygnował ze stanowiska w poniedziałek. Powodem był konflikt z pierwszym ministrem Irlandii i przewodniczącym Partii Demokratycznych Unionistów Arlene Foster. Spór dotyczył kwestii dofinansowania do energii odnawialnych.

Jednocześnie McGuiness zadeklarował, że jego partia - popierana przez wyborców opowiadających się za zjednoczeniem całej Irlandii - nie mianuje nowego zastępcy pierwszego ministra.

Na mocy porozumienia z 1998 roku, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia konflikt między katolikami i protestantami w brytyjskim Ulsterze, oba największe ugrupowania unionistyczne i nacjonalistyczne sprawują wspólnie władzę nad Irlandią Północną. Rządy odbywają się w ramach obowiązkowej koalicji.


- Jest dla mnie całkiem jasne, że w przypadku nieobsadzenia tego urzędu (zastępcy pierwszego ministra) będę musiał postępować zgodnie z prawem. W obecnym stanie rzeczy przedterminowe wybory wydają się być wysoce prawdopodobne. Sytuacja, z jaką mamy dziś do czynienia w Irlandii Północnej, jest trudna i rząd traktuje ją z największą powagą" - oznajmił Brokenshire.

W przypadku nieobsadzenia przez Sinn Fein - partii McGuinessa - stanowiska wiceszefa rządu, porozumienie koalicyjne z DUP wygaśnie po tygodniu. Tym samym do Brokenshire'a należeć będzie wyznaczenie daty wyborów do Zgromadzenia Irlandii Północnej. Jednak McGuiness podkreślił, że w powszechnej opinii wybory niczego nie zmieni i dodatkowo podważą obecny system rządzenia Irlandią Płn.

"Tę polityczną stabilność osiągnięto z trudem i nie należy jej ot tak odrzucać" - skomentował Brokenshire.


Gerry Adams - przewodniczący Sinn Fein - dodał, iż nie sądzi, by dało się uniknąć nowych wyborów. Podobną opinię wyraził Mike Nesbitt - szef będącej drugim największym probrytyjskim ugrupowaniem północnoirlandzkim Partii Unionistów Ulsteru.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (17)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
39
~porzadek 2017-01-11 (13:17) 22 godzin i 18 minut temu

o tak wyciąć te wszystkie chore układy polityczne, pozbyć się tych kast i elit, które tyle lat na nas żerują i robią nam w raz z tępymi mediami wodę z mózgu - popieram

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
41
~tak 2017-01-11 (13:13) 22 godzin i 22 minut temu

Ja bym całe to bydło wypierdzielił z sejmu mam namyśli wszystkie partie, wypieprzyć wszystkich 466, prezydent niech zrobi nowe wybory tylko, że mogą w nich brać udział tylko i wyłącznie Ci, którzy nigdy nie byli posłami - i zmienić konstytucje, żeby nie mogli już nigdy więcej w sejmie blokować mównicy czy zakłócać obrad - bo to jest nienormalne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
26
~ja 2017-01-10 (22:26) 13 godzin i 9 minut temu

Czytam kolejny artykuł na wp i mam pytanie. W jakim języku Wy je piszecie?? Żenada

odpowiedz

zgłoś do moderacji