Strona główna serwisu
"FAZ": Jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania ws. uchodźców, to będziemy blisko rozpadu UE

"FAZ": Jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania ws. uchodźców, to będziemy blisko rozpadu UE

• Wszyscy członkowie UE chcą wzmocnić i poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii
• Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej nie zamierzają walczyć z Berlinem ws. relokacji uchodźców
• Grupa Wyszehradzka opowiada się za planem B w tej sprawie
• Kryzys uchodźczy może doprowadzić do rozpadu UE
Uchodźcy z Syrii zatrzymani na granicy serbsko-węgierskiej Uchodźcy z Syrii zatrzymani na granicy serbsko-węgierskiej ()
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił, że kryzys uchodźczy powoduje, że UE i kraje członkowskie ocierają się o granice swoich możliwości. Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej nie wykazali się co prawda pożądaną obecnie powściągliwością, jednak ich deklaracja po spotkaniu w Pradze nie jest zapowiedzią walki z Niemcami. Zdaniem autora, jeżeli nie uda się znaleźć rozsądnego rozwiązania, to "bylibyśmy bliscy rozpadu UE" - ostrzega Frankenberger.

"W europejskiej dyskusji o sposobach ograniczenia strumienia uchodźców istnieje przynajmniej jeden wspólny mianownik: zarówno kierownictwo w Brukseli, jak i wszyscy członkowie UE chcą wzmocnić i poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii" - pisze autor komentarza Klaus-Dieter Frankenberger.

"Nic dziwnego, skuteczna ochrona (granicy) zewnętrznej i swoboda podróżowania wewnątrz obszaru Schengen są ze sobą bezpośrednio związane" - wyjaśnia publicysta. Jak zaznacza, lepszej ochrony unijnych granic chce oczywiście także rząd w Berlinie, który naciska na Turcję, aby lepiej kontrolowała własną granicę.


Zdaniem Frankenbergera nie należy rezygnować ze znalezienia wspólnego rozwiązania w UE, w czym pomocne byłyby "realizm i mniej ostre oraz nie tak oskarżycielskie tony". "W tym względzie przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech - nie wykazali się co prawda teraz w Pradze powściągliwością. Jednak ich deklaracja końcowa nie brzmi jak zapowiedź walki z Berlinem" - ocenia. Oni także - dodaje komentator "FAZ" - "na pierwszym miejscu stawiają wspólne działania (...), stawiają na plan współpracy z Turcją i chcą zwalczać przyczyny migracji".

"Grupa Wyszehradzka odrzuca oczywiście automatyczny mechanizm relokacji, ale nie chcą go także inne kraje" - stwierdza Frankenberger. Opowiada się za "czymś w rodzaju planu B" na wypadek, gdyby do marca nie odnotowano odczuwalnych postępów. "Czy jest to groźba?" - zastanawia się komentator. "Wiele (fragmentów) deklaracji można zrozumieć jako napomnienie, by działać w ramach UE" - twierdzi.

Pozytywnie ocenia fakt, że w deklaracji "nie ma dosłownie mowy" o odgrodzeniu się na granicy grecko-macedońskiej. "Byłoby fatalne, gdyby kraje UE aktywnie wspierały kraj niebędący członkiem Unii w działaniach prowadzących do wykluczenia innego kraju UE" - podkreśla "FAZ".


Kryzys uchodźczy powoduje, że UE i kraje członkowskie ocierają się o granice swoich możliwości. "Nie uda się jednak znaleźć rozsądnego rozwiązania, jeżeli różnice zdań co do najlepszego wyjścia przekształcą się w konfrontację między grupami państw" - ostrzega Frankenberger. "W takim przypadku bylibyśmy bliscy rozpadu UE. Niektórzy ucieszyliby się z tego, lecz byłaby to historyczna tragedia" - konkluduje komentator "FAZ".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (42)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
137
~Polecam 2016-02-17 (10:07) 22 godzin i 36 minut temu

Polecam w tym temacie film Grzechu 40, który został wyemitowany już na samym początku problemów z migrantami, a za który autor stracił swój kanał na youtube. Prawdopodobnie dlatego, że trafił dokładnie w punkt, skąd ta fala się wzięła. To tak w ramach wolności słowa. Powołuje się w nim na protokoły unijne i konstytucję RP, w których nie ma żadnych podwalin prawnych do takich działań jak przyjmowanie rzeszy ludzi spoza UE. I co najważniejsze zwraca uwagę na fakt, że bogate kraje arabskie nie przyjmują tych ludzi, ponieważ celem jest islamizacja Europy, muzułmanie na sygnał praktycznie ruszyli z różnych rejonów świata (nawet z Bangladeszu) wykorzystując jako pretekst wojnę w Syrii. W tym kontekście apel o solidarność ze strony Merkel jest po prostu z d*py. Cała nagonka na przeciwników tych tzw. migrantów ze strony mainstreamowych mediów, polityków pokazuje też jak dużo mogą zdziałać petrodolary.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
108
~janka 2016-02-17 (10:20) 22 godzin i 23 minut temu

pani Makrelo, nie mieszaj całej Europy do swoich nieudolnych decyzji w sprawie imigrantów !! zapraszałaś - to teraz przyjmuj !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
98
~Jax 2016-02-17 (10:21) 22 godzin i 22 minut temu

Chce przypomnieć że do eu weszło mnóstwo terrorystów którzy teraz przygotowują fajerwerki. Będzie się dzialo

odpowiedz

zgłoś do moderacji