Strona główna serwisu
Emigracja niszczy rodzinę. Polacy w Wielkiej Brytanii są rozczarowani

Emigracja niszczy rodzinę. Polacy w Wielkiej Brytanii są rozczarowani

W Polsce pracował w szkole, w Londynie zarabia na życie myjąc okna. Ale to też zajęcie niepewne, klientów w dobie kryzysu jest coraz mniej. A konkurencja duża. - Często pytam sam siebie - co ja tutaj robię? - Andrzej nie ukrywa, że nie tak wyobrażał sobie emigracyjną przygodę.
Podobne pytanie zadaje sobie wielu polskich emigrantów. Wyjeżdżali pełni nadziei. Miała być dobra praca, nowe perspektywy i przyzwoite pieniądze, dzięki którym będzie można ustawić się w życiu. A jest szara rzeczywistość. Niektórym udało się odnaleźć na brytyjskim rynku, pracują we własnych zawodach, spełniają marzenia. Jednak większość nadrabia dobrą miną. Odbija się to nie tylko na psychice ich, ale także ich najbliższych.

Duchowa i fizyczna samotność

Schemat jest ten sam, trzeba zaczynać wszystko od początku. Zetknięcie z odmienną kulturą, obyczajami, prawem. A przede wszystkim bariera językowa. To sprawia, że wielu przybyszów znad Wisły ma kłopoty ze znalezieniem się w nowej sytuacji. Do tego dochodzi praca daleka od wyobrażeń, warunki mieszkaniowe poniżej spodziewanych, a także oczekiwania finansowe bliskich pozostałych w kraju, którym często trudno sprostać.


To prowadzi do samotności - duchowej i fizycznej. A efektem tego jest poszukiwanie bliskiej osoby, przygodne kontakty seksualne, czy nieciekawe towarzystwo. Bywa, że wiąże się ono z alkoholem bądź innymi używkami.

Seksuolog Grażyna Czubińska, założycielka i dyrektor Polskiego Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie, przyznaje, że problemy się nasilają. Prowadzona przez nią placówka na brak klientów nie narzeka. - Życie na odległość niesie za sobą poważne konsekwencje. Emigracja, kiedy jeden z partnerów zostaje w kraju, uderza w rodziny i związki, co niejednokrotnie kończy się ich zerwaniem - mówi Czubińska.

"Co ja tutaj robię?"


35-letni Marek pochodzi z Lublina, w Londynie mieszka od czterech lat. Teraz już razem z żoną i synem, których sprowadził na Wyspy w ubiegłym roku. -
Po trzech latach oddzielnego życia wiedziałem, że aby utrzymać rodzinę oni muszą przyjechać do mnie, albo ja muszę wrócić od Polski. Dłużej na odległość nie dało się żyć, odbijało się to na psychice mojej i najbliższych Marek z Lublina
Po trzech latach oddzielnego życia wiedziałem, że aby utrzymać rodzinę oni muszą przyjechać do mnie, albo ja muszę wrócić od Polski. Dłużej na odległość nie dało się żyć, odbijało się to na psychice mojej i najbliższych - przyznaje Marek, podkreślając, że praktycznie nie miał wyboru. Żona straciła pracę pielęgniarki, a przed nim, ekonomistą po lubelskim UMCS-ie, nie było w kraju ciekawych perspektyw. W Londynie rozwozi kanapki do sklepów. Nie zarabia kokosów, ale daje się przeżyć.

Marek uratował swoją rodzinę, jednak wielu emigrantom się to nie udało. Według szacunków, jedna trzecia małżeństw rozpada się właśnie z powodu emigracyjnej rozłąki. Podobnie jest w przypadku związków nieformalnych.

Dobrze ilustruje to przypadek Andrzeja. W Polsce był nauczycielem, polonistą, w Londynie zmywa okna. - Kiedy wyjeżdżałem ze Słupska przyrzekaliśmy sobie z dziewczyną, że nic nas nie rozłączy, że to tylko okres przejściowy. Ale po roku ona stwierdziła, że nie umie tak żyć, że jest w ciąży z innym mężczyzną. To był dla mnie szok, ledwo się pozbierałem - opowiada Andrzej. Jak dodaje, często stojąc na drabinie i szorując okna zadaje sobie pytanie: "Co ja tutaj robię?".

Kiedy puszczają hamulce

Poradnie - psychologiczne, psychiczne, seksuologiczne. W Londynie jest, w czym wybierać. Coraz częściej korzystają z nich również Polacy. Specjaliści twierdzą, że podstawą złagodzenia dolegliwości związanych z "życiem w rozkroku", między Polską a Anglią, są częste kontakty z rodziną. Telefon, skype, maile... A najlepiej spotkania twarzą w twarz.


Równie ważne jest nakreślenie planu - jestem na Zachodzie dwa, czy trzy lata, realizuję konkretny cel, wracam. Albo zostaję i ściągam najbliższych. Rozłąka powoduje, że związki na odległość na dłuższą metę trudno utrzymać, konflikty narastają.

Żyjąc w pojedynkę często puszczają hamulce, ludzie szukają odreagowania. Przygodne znajomości powodują, że rośnie niebezpieczeństwo zarażenia chorobami wenerycznymi. Według ostatnich badań, w Wielkiej Brytanii żyje niemal 100 tysięcy nosicieli wirusa HIV, z czego jedna czwarta z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

- Seks, czy szerzej seksualność, jest integralną częścią życia. Przychodzą do nas ludzie z różnymi problemami, kobiety i mężczyźni, przedstawiciele różnych profesji. Głównie w wieku 20 - 40 lat. Czasami dzwonią też osoby starsze, szukające pomocy dla swoich dorosłych dzieci - opowiada Grażyna Czubińska, dodając, że Anglia, a konkretnie Londyn, jest specyficznym środowiskiem. Wszechobecna na każdym kroku multikulturowość powoduje, że Polacy stają się bardziej otwarci, nie mają obaw przed szukaniem pomocy i porad. Również w sprawach seksu, który często bywa, szczególnie w Polsce, tematem tabu.

Z Londynu dla WP.PL Piotr Gulbicki

Czy, gdybyś miał taką możliwość, wyjechałbyś na stałe za granicę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (280)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
119
~Irek 2013-04-26 (14:19) 12 godzin i 45 minut temu

COS SIE STAŁO Z TYM TAK KIEDYS DUMNYM KRAJEM, GDZIE PONIEWIERAJĄ SIĘ JEGO DZIECI? ŻEBY WŁASNY KRaj NIE UMIAŁ ZAPEWNIĆ GODNEGO ŻYCIA SWOIM OBYWAELOM. DO CZEGO ŻESĆIE DOPROWADIZLI.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
67
~dax 2013-04-26 (14:26) 12 godzin i 38 minut temu

Wolę w angli myć okna niż w polsce zapić się tanim winem na bezrobociu!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
62
~PSZYBYSZ 2013-04-26 (14:41) 12 godzin i 23 minut temu

Dla chcacego nie ma trudnosci zyc zdala od rodziny od 14 lat mieszkam w Londynie zona w Polsce .gdy zylem w kraju rodzina 7 osob czesto nie bylo co dac na sniadanie dzieciom jak wyjechalem to nie latalem po knajpach zrezygnowalem z alkoholu I palenia do zera.PRACY bylo I jest pod dostatkiem jesli sie jest uczciwym to masz poszanowanie I u obcych morzesz pracowac 24 godzin na dobe. Nie klamie na poczatku 2000r. znajac kilka wyrazen po angielsku zarabialem 800 funtow tygodniwo funt kosztowal po 7 zl.wszystkie dlugiw Polsce oddalem szybko cala piatka moich dzieci sa Mgr.Inz. PRACOWALEM NOROMALNIE nIEDZIELA ZAWSZE byla wolna bardzo czesto I sobota.Zaznaczam ze pomagalem Polakom bardzo czesto przez nich oszukiwanym.ale nic to ja zyje a oni bladza czesto prosza o funta .DLACZEGO???????????????? ODPOWIEDCIE SOBIE SAMI.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
73
~smutny 2013-04-26 (13:59) 13 godzin i 5 minut temu

Życie po prostu jednemu los rozda dobre karty a drugiemu nie.Śpiewał kiedyś Rysio Riedel trefne karty rozdał los więc przegrałem a życie toczyło się dalej.Mi też życie nie wyszło mam 32 lata,zarabiam 1300 netto mieszkam z rodzicami jeżdżę 13 letnim autem ,bez szans na założenie rodziny i ustatkowanie się,napisałem list pożegnalny w tym roku załatwię sprawę raz na zawsze,męczy mnie takie życie chciałem coś osiągnąć ale nie wyszło.Bez pleców i dobrych znajomości człowiek jest zerem w tym kraju co z tego ze skończyłem studia,uczyłem kiedyś w szkole,teraz pracuję za gówniane pieniądze,może tam na górze będzie lepiej może.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 25

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
54
~ORZEŁ BIAŁY 2013-04-27 (09:46) 17 godzin i 18 minut temu

Parszywy Okupant zaatakował Polaków i Polskę.Jedyne wyjście,to przegonić ich siłą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
45
~Portobelo 2013-04-27 (08:47) 18 godzin i 17 minut temu

Należy postawić w Warszawie przed pałacem Pomnik Emigranta jako wyraz wdzięczności dla tych, którzy nie pozwalają jeszcze Polsce zbankrutować. Słyszysz Vinsent?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
43
~POD MUR POTWORY 2013-04-27 (09:44) 17 godzin i 20 minut temu

MUSIMY PRZEGONIĆ POPRZEBIERANE POTWORY,JEŚLI NIE CHCEMY,ABY NASZE DZIECI I WNUKI ŻYŁY JESZCZE GORZEJ.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
39
~nicki 2013-04-27 (09:56) 17 godzin i 8 minut temu

Jaki jest absolutny szczyt bezczelności??? Zagłosować na PO i spierd*lić do Anglii!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
32
~tyuityui 2013-04-27 (08:36) 18 godzin i 28 minut temu

Drodzy emigranci - jeżeli będąc za granicą jeszcze raz przyjdzie Wam chęć głosowania na PO, to niech Was ch.j w wątrobę strzeli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
34
~marcelina.plonska 2013-04-26 (14:28) 12 godzin i 36 minut temu

Polacy uczcie sie jezyka angielskiego i zdobywajcie nowe kwalifikacje zawodowe w angielskich uczelniach. To procentuje i wtedy nie musicie pracowac za najmniejsza krajowa stawke oraz mozecie miec wymarzona prace!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
29
~City 2013-04-27 (09:22) 17 godzin i 42 minut temu

Mieszkam w Anglii już 11 lat i do Polski ani ja ani moje dzieci (trójka) nie wrócimy.Nie jestem bogaty i nie mam luksusów ale żyję spokojnie,politycy mnie nie irytują,bo się nimi nie interesuję.Mam dobrą pracę mechanika samochodowego i jeszcze w miarę pomagamy rodzicom moim i żony.Piszecie że sporo magistrów pracuje na zmywaku ale z niektórych to taki magister jak ze mnie kosmonauta.Wielu Polaków nie umie się znaleźć na emigracji i to z własnej winy.Przyznam że tęsknię za Polską z nostalgią i kiedy jest w Londynie spotkanie sportowe,muzyczne z udziałem Polaków bierzemy w nim udział.Wszystkim chętnym wyjazdu podpowiem język jest podstawą wszystkiego czy to w otrzymaniu pracy czy porozumienia w urzędach.Pozdrawiam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
30
~MAM PO-MYSŁ 2013-04-27 (10:08) 16 godzin i 56 minut temu

POLACY - ZRÓBMY ZBIÓRKĘ PIENIĘDZY - ZAKUPMY MILICYJNE PAŁY I SPAŁUJMY NIERZĄD PO/PSL,AŻ SIĘ PO-SRAJĄ - WTEDY NASTĄPI DYMISJA - NISZCZYCIELI POLAKÓW I POLSKI - NASZYCH RODZIN,DZIECI,WNUKÓW.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
28
~rozgorycznony 2013-04-27 (08:55) 18 godzin i 9 minut temu

Rozwiązanie jest proste: trzeba zabrać rodziny i nie wracać do tego niemieckiego koncentracion lager kierowanego przez oberkapo tuSSke. Wrocilem do syflandii i nie mam roboty juz rok. A nie moge uciekac bo trzymaja mnie sprawy rodzinne, ale jak kto moze niech spii..la

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
28
~Agatka 2013-04-26 (15:12) 11 godzin i 52 minut temu

Do "smutny" ogarnij się i nie narzekaj..los dał ci dużo ,dal ci zdrowie fizyczne ,bo z psychicznym to widze u ciebie nie bardzo...jakieś tam pieniądze masz ,jakiś samochód masz,mieszkasz z rodzicami ,nie na dworcu..masz dopiero 32 lata a nie 70... widze że u ciebie tylko kasa się tylko liczy...bogaty byś chciał być,nową furą jeździć...dam ci dobrą rade...idź człowieku przejdź sie do hospicjum ,gdzie ludzie chcą żyć a im nie dane...odwiedź hospicjum dla dzieci...i wyciągnij wnioski...ty chcesz za szybko i za dużo ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
24
~emigra 2013-04-26 (14:00) 13 godzin i 4 minuty temu

To chyba mowa o Marcinkiewiczu . Kto by chciał nauczyciela w banku ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
24
~gorączka złota 2013-04-26 (13:59) 13 godzin i 5 minut temu

Współczuję wszystkim pokoleniom Polaków od XVIII wieku zmuszonych do emigracji za chlebem - cięzki los

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
23
~rejtan 2013-04-26 (13:55) 13 godzin i 9 minut temu

A dlaczego mamy być poniewierani u obcych.Kto POwoduje że mając piękny zasobny kraj,robimy w POniżeniu u obcych?Czy jeszcze nie dość tego UPOkożenia ?W jedności siła,czas zawalczyć o to co nam POLAKOM przynależne.Nie dajmy się dalej ogłupiać i dzielić.Zjednoczeni doprowadzimy że nikt nie będzie na nas żerował.Wolniści trzeba pilnować w każdej chwili.Nikomu nie jest dana raz na zawsze.Pozdrawiam uczciwych POLAKÓW.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
31
~i tak i nie 2013-04-26 (13:48) 13 godzin i 16 minut temu

Czyli w Polsce nie rozpadaja sie malzenstwa, nie ma pijakow, nie ma sprzataczek, nie ma osob pracujacych fizycznie? Mieszkam w UK 10 lat i trzeba szczerze powiedziec ze ludzie sa rozni. Niektorzy maja kase, niektoprzy nie. Ale tak jest na calym swiecie. A to ze sie rozchodza pary to efekt tego wykreconego swiata. Teraz to kazdy jak ma jakis problem to cyk i rozwod. Niestety taka przyszlosc nas czeka. Zyjemy w innych czasach co nasi rodzice, kazdy sie bzyka z kazdym , dostepnosc narkotykjow itd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
24
~ANTYPOLONIZM. 2013-04-27 (09:13) 17 godzin i 51 minut temu

TO WINA POPRZEBIERANYCH POTWORÓW Z WIADOMEJ NACJI.NISZCZĄ CELOWO POLAKÓW I POLSKĘ.TO JEST ANTYPOLONIZM.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
23
~Godunów 2013-04-26 (16:49) 10 godzin i 15 minut temu

Ja miałem odwrotnie. Mnie niszczyła rodzina, dopiero na emigracji odetchnąłem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji