więcej

Emigracja niszczy rodzinę. Polacy w Wielkiej Brytanii są rozczarowani.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-04-26 (12:56) 1 rok 4 miesiące 23 dni 22 godziny i 53 minuty temu
drukuj
Nie wielu Polaków "załapało się" na prace w londyńskim City
Po trzech latach oddzielnego życia wiedziałem, że aby utrzymać rodzinę oni muszą przyjechać do mnie, albo ja muszę wrócić od Polski. Dłużej na odległość nie dało się żyć, odbijało się to na psychice mojej i najbliższych

Marek z Lublina

W Polsce pracował w szkole, w Londynie zarabia na życie myjąc okna. Ale to też zajęcie niepewne, klientów w dobie kryzysu jest coraz mniej. A konkurencja duża. - Często pytam sam siebie - co ja tutaj robię? - Andrzej nie ukrywa, że nie tak wyobrażał sobie emigracyjną przygodę.

Podobne pytanie zadaje sobie wielu polskich emigrantów. Wyjeżdżali pełni nadziei. Miała być dobra praca, nowe perspektywy i przyzwoite pieniądze, dzięki którym będzie można ustawić się w życiu. A jest szara rzeczywistość. Niektórym udało się odnaleźć na brytyjskim rynku, pracują we własnych zawodach, spełniają marzenia. Jednak większość nadrabia dobrą miną. Odbija się to nie tylko na psychice ich, ale także ich najbliższych.

Ankieta

Czy, gdybyś miał taką możliwość, wyjechałbyś na stałe za granicę?Duchowa i fizyczna samotność

Schemat jest ten sam, trzeba zaczynać wszystko od początku. Zetknięcie z odmienną kulturą, obyczajami, prawem. A przede wszystkim bariera językowa. To sprawia, że wielu przybyszów znad Wisły ma kłopoty ze znalezieniem się w nowej sytuacji. Do tego dochodzi praca daleka od wyobrażeń, warunki mieszkaniowe poniżej spodziewanych, a także oczekiwania finansowe bliskich pozostałych w kraju, którym często trudno sprostać.

To prowadzi do samotności - duchowej i fizycznej. A efektem tego jest poszukiwanie bliskiej osoby, przygodne kontakty seksualne, czy nieciekawe towarzystwo. Bywa, że wiąże się ono z alkoholem bądź innymi używkami.

Seksuolog Grażyna Czubińska, założycielka i dyrektor Polskiego Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie, przyznaje, że problemy się nasilają. Prowadzona przez nią placówka na brak klientów nie narzeka. - Życie na odległość niesie za sobą poważne konsekwencje. Emigracja, kiedy jeden z partnerów zostaje w kraju, uderza w rodziny i związki, co niejednokrotnie kończy się ich zerwaniem - mówi Czubińska.

"Co ja tutaj robię?"

35-letni Marek pochodzi z Lublina, w Londynie mieszka od czterech lat. Teraz już razem z żoną i synem, których sprowadził na Wyspy w ubiegłym roku. - Po trzech latach oddzielnego życia wiedziałem, że aby utrzymać rodzinę oni muszą przyjechać do mnie, albo ja muszę wrócić od Polski. Dłużej na odległość nie dało się żyć, odbijało się to na psychice mojej i najbliższych - przyznaje Marek, podkreślając, że praktycznie nie miał wyboru. Żona straciła pracę pielęgniarki, a przed nim, ekonomistą po lubelskim UMCS-ie, nie było w kraju ciekawych perspektyw. W Londynie rozwozi kanapki do sklepów. Nie zarabia kokosów, ale daje się przeżyć.

Marek uratował swoją rodzinę, jednak wielu emigrantom się to nie udało. Według szacunków, jedna trzecia małżeństw rozpada się właśnie z powodu emigracyjnej rozłąki. Podobnie jest w przypadku związków nieformalnych.

Dobrze ilustruje to przypadek Andrzeja. W Polsce był nauczycielem, polonistą, w Londynie zmywa okna. - Kiedy wyjeżdżałem ze Słupska przyrzekaliśmy sobie z dziewczyną, że nic nas nie rozłączy, że to tylko okres przejściowy. Ale po roku ona stwierdziła, że nie umie tak żyć, że jest w ciąży z innym mężczyzną. To był dla mnie szok, ledwo się pozbierałem - opowiada Andrzej. Jak dodaje, często stojąc na drabinie i szorując okna zadaje sobie pytanie: "Co ja tutaj robię?".

Kiedy puszczają hamulce

Poradnie - psychologiczne, psychiczne, seksuologiczne. W Londynie jest, w czym wybierać. Coraz częściej korzystają z nich również Polacy. Specjaliści twierdzą, że podstawą złagodzenia dolegliwości związanych z "życiem w rozkroku", między Polską a Anglią, są częste kontakty z rodziną. Telefon, skype, maile... A najlepiej spotkania twarzą w twarz.

Równie ważne jest nakreślenie planu - jestem na Zachodzie dwa, czy trzy lata, realizuję konkretny cel, wracam. Albo zostaję i ściągam najbliższych. Rozłąka powoduje, że związki na odległość na dłuższą metę trudno utrzymać, konflikty narastają.

Żyjąc w pojedynkę często puszczają hamulce, ludzie szukają odreagowania. Przygodne znajomości powodują, że rośnie niebezpieczeństwo zarażenia chorobami wenerycznymi. Według ostatnich badań, w Wielkiej Brytanii żyje niemal 100 tysięcy nosicieli wirusa HIV, z czego jedna czwarta z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

- Seks, czy szerzej seksualność, jest integralną częścią życia. Przychodzą do nas ludzie z różnymi problemami, kobiety i mężczyźni, przedstawiciele różnych profesji. Głównie w wieku 20 - 40 lat. Czasami dzwonią też osoby starsze, szukające pomocy dla swoich dorosłych dzieci - opowiada Grażyna Czubińska, dodając, że Anglia, a konkretnie Londyn, jest specyficznym środowiskiem. Wszechobecna na każdym kroku multikulturowość powoduje, że Polacy stają się bardziej otwarci, nie mają obaw przed szukaniem pomocy i porad. Również w sprawach seksu, który często bywa, szczególnie w Polsce, tematem tabu.

Z Londynu dla WP.PL Piotr Gulbicki


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 62 72.09%
nie 24 27.91%

Przeczytaj też

Książę Harry kończy służbę jako pilot śmigłowca i zaczyna nową pracę

dodane 2014-01-17 (16:15) 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 34 minuty temu

Polacy, nowi poddani brytyjskiej królowej

dodane 2013-03-01 (15:12) 1 rok 6 miesięcy 17 dni 20 godzin i 37 minut temu

Miliony Polaków za granicą. Demografowie: oni nie wrócą

dodane 2013-02-19 (03:05) 1 rok 7 miesięcy 8 godzin i 44 minuty temu

W. Brytania: Polacy emigrują nie tylko dla pieniędzy

dodane 2012-10-01 (16:44) 1 rok 11 miesięcy 17 dni 19 godzin i 5 minut temu

Płyną funty z Wielkiej Brytanii do Polski

dodane 2012-09-26 (10:22) 1 rok 11 miesięcy 24 dni 1 godzinę i 27 minut temu

Polacy znów emigrują na Wyspy Brytyjskie

dodane 2012-09-25 (12:22) 1 rok 11 miesięcy 24 dni 23 godziny i 27 minut temu

Polacy znów będą emigrować "za chlebem"

dodane 2012-08-22 (09:48) 2 lata 28 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Bunt sprzątaczek Hiltona. Takie zarobki to upokorzenie

dodane 2012-05-17 (13:00) 2 lata 4 miesiące 1 dzień 22 godziny i 49 minut temu

Werbują w Warszawie. Znaleźli 51 osób

dodane 2012-02-17 (11:13) 2 lata 7 miesięcy 2 dni i 36 minut temu

Wyjechali i nie wrócą, bo jest im za dobrze

dodane 2011-10-24 (15:00) 2 lata 10 miesięcy 25 dni 20 godzin i 49 minut temu

W innych serwisach


Opinie (278)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

19
12
~. 2013-04-27 (11:29) 1 rok 4 miesiące 23 dni i 20 minut temu

Biadolenie i biadolenie. Biedni, leniwi i nieudolni ludzie zawsze szukają winnych. Zawsze jest ktoś winny ich niedoli, a to rząd, a to że nie ma pracy, a jak jest to mało płacą, i opinie że tylko złodzieje i oszuści się dorabiają itp. Podam wam przykład jednej rodziny, moi znajomi, 3 braci, chłopaki ze wsi, rodzice mieli 3ha pola więc wiedzieli, że z tego nie da się żyć pojechali na jagody do Szwecji kilka lat temu zarobić parę groszy, uzbierali przez wakacje kilkanaście tysięcy. I w Polsce jeden zaczął handlować drewnem kominkowym, a drugi otworzył zakład wulkanizacyjny, a trzeci kupił auto a resztę pieniędzy przejadł. Przez kilka lat dwaj bracia co zainwestowali kasę w interes, rozwinęli się pierwszy ma już tartak,dalej handluje drewnem kominkowym a od tamtego roku robi jeszcze meble ogrodowe, drugi rozkręcił wulkanizacje kupił też lawetę i mini koparkę i świadczy dodatkowo usługi, wiedzie im się dobrze, a ten trzeci dalej jeździ na saksy, wszystko przejada na bieżąco, jest skłócony z braćmi, zazdrości im. Wini ich za to, że mu się nie udało i musi jeździć zagranicę, a pamiętam jak szpanował autem i woził się po Egiptach. Jak się chce to można, i nie szukać winnych, każdy może znaleźć coś dla siebie,tylko trzeba się postarać i nie myśleć od razu żeby zarabiać 10 albo 20k, powolutku się rozkręcać, mierzyć siły na zamiary a będzie dobrze i przede wszystkim niech każdy, nie liczy na pomoc z zewnątrz tylko weźmie odpowiedzialność za swój własny los, chcesz liczyć, licz na siebie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~bako 1804 2014-04-20 (10:54) 4 miesiące 30 dni i 55 minut temu

Opamiętajcie się jeżeli facet w Polsce nie umie się znale... w której się urodził . Na zachodzie stać go tylko na zmywak

odpowiedz

2
2
~Z 2014-04-13 (11:47) 5 miesięcy 6 dni i 2 minuty temu

wyjezdzaja nieudacznicy, rozejrzyjcie się dookoła np Wrocław w którym mieszkam porządnych aut i domów jest tu na potęge, galerie sklepowe pękają w szwach, dużych galerii z liczbą sklepów powyżej 100 jest 7 lub 8, domków jednorodzinnych na przedmieściach tysiące, prowadze od 4 lat firmę w branzy usługowej i objezdzam takie chatki, w okolicy wrocłąwia ( do 20 km od granicy miasta) nowe domy, lub wyremontowane stanowią zdecydowaną wiekszość. Trzeba dużych pokładów złej woli aby tego nie widzieć. Sam pracowałem w anglii 8 lat temu i byłem tam przez rok w peterborough j ako magazynier, zarabiałem ok 6 tys. teraz jako właściciel małej firmy zarabiam miedzy 5 do nawet 20 tys miesiecznie, ale 20 tys to jest miesiąc ciężkiej pracy nawet po 15 godzin przez 6 dni w tygodniu, więc jak czasem jest mniej zlecen to wypoczywam. Firme założylem sam, moi rodzice nie mają żadnych układów, nie mam w rodzinie nikogo wpływowego, sama przeciętność. Od 2 lat nie mam żadnych problemów finansowych, wszystko dzięki własnej pomysłowości, ciężkiej pracy i konsekwencji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
0
~wally 2013-09-26 (08:41) 11 miesięcy 24 dni 3 godziny i 8 minut temu

Rodacy nic nie przychodzi latwo.20 lat temu pracowalem dla polaka w Kaliforni USA 3.75 na godz. po 20 latach 22 USD na godz. wlasny dom 2 samochody.Nigdy hie szedlem na latwizne.POWODZENIA.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~emeryt 2014-04-13 (10:57) 5 miesięcy 6 dni i 52 minuty temu

jak czytam te wpisy to nachodzi jedna mysl ,zrobic rewolte w kraju ,sa tysiace ha ziemi zrobic dzialki i dawac za grosze aby mlodzi ludzie mogli myslec na przyszlosc,degeneratom to juz nic nie pomoze,ale mlodym tak

odpowiedz

4
13
~Wyborca Donalda 2013-06-15 (05:56) 1 rok 3 miesiące 4 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Marku z Lublina, nie wracaj - ktoś już zajął się Twoją żoną. Serio. Ty pracujesz i przysyłasz pieniądze żonie, a my się z nią bawimy. Tak to działa. Pracuj dalej! PO-zdrowienia Opiekun samotnych żon.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
5
~alv 2014-01-19 (19:13) 7 miesięcy 30 dni 16 godzin i 36 minut temu

a jak wy chcecie byc traktowani w obcym kraju,ludzie ogarnijcie sie jak sie chce to w kraku mozna zarabiac 3 tys na reke jak ja i mam do pracy 5 min spacerkiem .a tam macie ponizenie i wstyd bo u siebie sobie nie radzicie a jak wam sie nie podoba to wezcie sie za powstanie i iderzcie na donka i sejm pozdrawiam emigrantów=białych murzynków na łasce wyspiaków

odpowiedz

0
0
~lepiej 2014-01-17 (17:42) 8 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 7 minut temu

lepiej by było , aby żądania skierowane do Camerona dotyczące Polaków dotyczyły - równego traktowania , oraz wynagradzania za uczciwą pracę na poziomie - płacy Anglikom [ którzy nie przykładają się do pracy i tu jest widoczna dyskryminacja - pisy - do boju !!!

odpowiedz

6
3
~taka prawda 2013-11-06 (13:33) 10 miesięcy 12 dni 22 godziny i 16 minut temu

pieprzycie, emigracja ratuje rodziny i krewnych rodziny ....... przynajmniej niezdechna z glodu!!!!

odpowiedz

5
4
~Niunia 2013-10-17 (12:19) 11 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 30 minut temu

W UK jest zycie godnej biedy i nedzy niewolniczej pracy drogie mieszkania - a wynajmowanie w kilka osob to jest niegodne zycie!!!!!!!!!!! tyle w temacie.

odpowiedz

31
47
~neno 2013-04-27 (09:20) 1 rok 4 miesiące 23 dni 2 godziny i 29 minut temu

Czytając tutaj artykuł dochodzi się do wniosku,że w Polsce to ludzie głodują, nie mają pracy, i leżą na ulicach..... obdarci i głodni.....powiedzmy sobie raz ,a szczerze ...na emigrację jadą się ludzie dorobić , bo jest im za mało w Polsce pieniędzy, chcą kupić domy , luksusowe mieszkania,samochody i inne gadżety......ale nie jadą po chleb...jadą po kokosy....i jeżeli ktos mi powie,że jeden z drugim tam się załamuje itd. i itp.to nie mam ilitości na dorobkiewiczów.....ponadto jest moda na emigrację i tyle....

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

6
0
~anka 2013-10-17 (04:17) 11 miesięcy 2 dni 7 godzin i 32 minuty temu

jak można wyjeżdzać za granicę bez znajomości języka i mieć nadzieję na lepszą pracę ? jak z takim polakiem ma porozumieć się angielski pracodawca ? na migi ? dlaczego nie piszecie o polakach , którzy świetnie prosperują w anglii ! znają język, pokończyli wiele kursów już w anglii , co angielscy pracodawcy bardzo sobie cenią ! niby jesteśmy sprytnym narodem, a czasem zachowujemy się jak dzieci , a potem płacz i pretensje do całego świata, wszyscy winni , tylko nie my !

odpowiedz

6
1
~koko 2013-06-15 (09:03) 1 rok 3 miesiące 4 dni 2 godziny i 46 minut temu

posluchajcie opowiesci bajki piszesz chlopie o tych braciach ja prowadze firme we francji mam zone dzieci zdrowie i pieniadze ale musialem na te pieniadze ciezko zapracowac a nie przez sezon zbierania jagod trwa to juz 20 lat panowie ktorzyumnie pracuja po kilka lat zaczeli stawiac domy w polsce a mam ich tylko trzech dlaczego tylko? bo reszta byla nie uczciwa chcieli sie szybko dorobic kradnac czeki firmowe prywatne w sklepach po trupach a polak potrafi zle to sie konczy ale taka jest rzeczywistosc

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~ja ...... 2013-06-15 (10:38) 1 rok 3 miesiące 4 dni 1 godzinę i 11 minut temu

Nie potrafie zrozumiec tylko jednego, a kto powiedzial, ze Anglicy bede stac z wyciagnietymi rekami na Polakow, za nim wyjedziesz 100 x pomysl !!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~eljot 2013-10-16 (22:44) 11 miesięcy 2 dni 13 godzin i 5 minut temu

Czy, do jasnej cholery,ktos nizej "dyskutujacy"zauwazyl o czym jest ten felieton?O rozpadajacych sie zwiazkach,wszelkich,wolnych i formalnych,z dziecmi i bez,rozdzielonych i bedacych razem w UK!!!To jest wielki problem,poniewaz cierpia dorosli i dzieci.Polacy, tu na obczyznie ,jeszcze bardziej wyraznie odczuwaja coraz wiekszy dysonans miedzy ich konserwatywnym modelem rodziny a ewoulujacym ku luznym,niejako wolnym zwiazkom kreowanym przez Polki. Maz,partner staje sie na emigracji kula u nogi,chca zasmakowac innego,nowego zycia,myslac,ze w ten sposob znajda prawdziwe szczescie.Niestety,opamietanie przychodzi za pozno,gdy niczego nie da sie juz odbudowac......

odpowiedz

6
4
~wic 2013-10-16 (22:35) 11 miesięcy 2 dni 13 godzin i 14 minut temu

To wróćcie i rozp*erdolcie tą republikę bananową tuska.Tu jest Wasza ojczyzna i Wasze rodziny......To Wasza ojczyzna a nie żydowska ziemia obiecana.

odpowiedz

4
3
~tomaszredditch 2013-10-16 (22:22) 11 miesięcy 2 dni 13 godzin i 27 minut temu

To nie jest Anglia tylko Angola a po drugie to praca koiarzy mi sie z Wiezieniem W ALKATRAS....

odpowiedz

8
1
~ali 2013-10-07 (09:04) 11 miesięcy 12 dni 2 godziny i 45 minut temu

Nie radze wyjezdzac bez języka i konkretnego zawodu. To już nie to co 10 lat temu. Kto ma zarobić ten zarobi albo trafi na ulicę! Pracujemy w zawodzie, jesteśmy po dobrych studiach i kasa jest spora. Do kraju nie wróce. Ale jeśli ktoś nie zna ang i myśli że tu dostanie pracę to się myli.

odpowiedz

7
4
~polak emigrant 2013-10-07 (07:14) 11 miesięcy 12 dni 4 godziny i 35 minut temu

Polacy w polsce sa jeszcze bardziej rozczarowani... rudym i jego banda

odpowiedz

73
22
~smutny 2013-04-26 (13:59) 1 rok 4 miesiące 23 dni 21 godzin i 50 minut temu

Życie po prostu jednemu los rozda dobre karty a drugiemu nie.Śpiewał kiedyś Rysio Riedel trefne karty rozdał los więc przegrałem a życie toczyło się dalej.Mi też życie nie wyszło mam 32 lata,zarabiam 1300 netto mieszkam z rodzicami jeżdżę 13 letnim autem ,bez szans na założenie rodziny i ustatkowanie się,napisałem list pożegnalny w tym roku załatwię sprawę raz na zawsze,męczy mnie takie życie chciałem coś osiągnąć ale nie wyszło.Bez pleców i dobrych znajomości człowiek jest zerem w tym kraju co z tego ze skończyłem studia,uczyłem kiedyś w szkole,teraz pracuję za gówniane pieniądze,może tam na górze będzie lepiej może.

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Polacy wierzą, że Unia Europejska uratuje gospodarkę... przed polskim rządem?

Ponad połowa Polaków widzi w Unii Europejskiej światowe mocarstwo. Polskie społeczeństwo, jako....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Halina Wołłowicz dla WP.PL: moim pierwszym rannym był Rajmund Kaczyński, kolega z konspiracji

Myśmy się w politykę nie bawili. Oczywiście, że powstanie było potrzebne. To była droga, po której....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szkocja będzie niepodległa? Referendum zaważy na przyszłości bazy podwodnych okrętów atomowych

To głosowanie może zmienić mapę Europy - już w czwartek, 18 września, mieszkańcy Szkocji zdecydują....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Lokatorzy z piekła rodem. Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy?

W dobie coraz bardziej powszechnego wśród Polaków wynajmu mieszkań nieuczciwi najemcy to prawdziwa....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Robert Cheda Robert Cheda

Rosyjska opozycja w rozsypce. Jedynym zagrożeniem dla Putina jest jego wierny elektorat?

Zdziesiątkowana, podzielona i zmuszona do działania w podziemiu. Taka jest realna opozycja w Rosji....

Michał Staniul Michał Staniul

Nigeryjscy islamiści Boko Haram w ofensywie - masakrują kolejne miejscowości

Gdy islamscy fanatycy Boko Haram porwali wiosną kilkaset nigeryjskich uczennic, usłyszał o nich cały....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Prof. Leszek Balcerowicz dla WP.PL: Tusk odpowiada za największą antyreformę po 1989 r.

Porażkę ponosi ten, kto chce zrobić coś dobrego, ale mu się nie udaje. W przypadku rządu Tuska....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

Prof. Machnikowski dla WP.PL: terroryści mają quasi-państwo z armią, terytorium i ludnością

W tym tygodniu Barack Obama ogłosił strategię walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego, którzy w....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Dr Witold Olech, ekspert ds. marketingu politycznego: powrót Schetyny do rządu poprawi wizerunek PO

Powrót Grzegorza Schetyna do rządu pozytywnie wpłynąłby na wizerunek gabinetu Ewy Kopacz. Byłby to....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Rosyjski atak jądrowy na Polskę? Ekspert dla WP.PL: niewyobrażalny scenariusz

Rosyjskie scenariusze, w przeciwieństwie do doktryny NATO, zakładają użycie broni nuklearnej we....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Tajemnicza "Lady Al-Kaida" - kim jest kobieta, której uwolnienia żądało Państwo Islamskie?

Ekstremiści z Państwa Islamskiego oferowali niedawno za Pakistankę, Aafię Siddiqui, uwolnienie....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: dobra rada dla Ewy Kopacz na początek jej funkcjonowania

O jednym z polskich premierów jego bliski współpracownik opowiadał, że ulubione bon moty ktoś mu....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha dla WP.PL: państwo jest twoim wrogiem

Polskie państwo i jego przedstawiciele traktują spokojnych obywateli jak bandytów i ich kosztem....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....