Strona główna serwisu
Donald Tusk krytycznie o nalotach Rosji w Syrii: pozwalają "krwawemu reżimowi Asada" zdobywać teren

Donald Tusk krytycznie o nalotach Rosji w Syrii: pozwalają "krwawemu reżimowi Asada" zdobywać teren

• Donald Tusk skrytykował rosyjskie naloty w Syrii
• Pogarszają i tak złą sytuację - mówił szef RE
• Tusk ocenił, że naloty "wyzwalają kolejne fale uchodźców"
• Kreml: nie ma dowodów na to, iż w rosyjskich nalotach w Syrii ginie ludność cywilna
Donald Tusk Donald Tusk ()
Jako bezpośrednie konsekwencje rosyjskiej kampanii wojskowej w Syrii przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wymienił "zdobywanie terenu przez krwawy reżim Asada, tracenie terenu przez umiarkowaną opozycję syryjską i ucieczkę kolejnych tysięcy ludzi w kierunku Turcji i do Europy". - Rosyjskie naloty w Syrii pogarszają i tak złą sytuację, wyzwalając kolejne fale uchodźców zmierzających do Europy - mówił.

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwał Turcję do otwarcia granicy dla tysięcy zdesperowanych Syryjczyków uciekających z Aleppo. Rzecznik UNHCR William Spindler wyraził zrozumienie dla władz tureckich, które obawiają się kolejnego wielkiego napływu uchodźców syryjskich, a mają już ich u siebie 2,5 miliona. Zaapelował jednak do władz w Ankarze o otwarcie granic dla wszystkich uciekających z Syrii cywilów potrzebujących międzynarodowej ochrony.

"Financial Times" podkreślił we wtorek, że bombardowania liczącego kiedyś 2 mln mieszkańców Aleppo już zmusiły 100 tys. ludzi do ucieczki na północ, w kierunku tureckiej granicy, a można obawiać się nasilenia tego napływu.


W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Turcji skrytykowała Rosję i reżim Asada za bombardowanie Aleppo. - Jesteśmy oburzeni ludzkimi cierpieniami powodowanymi przez naloty bombowe, także ze strony rosyjskiej - powiedziała Merkel po rozmowach z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu w Ankarze. Wskazała, iż Rosja narusza w ten sposób również rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, zakazującą atakowania ludności cywilnej. Jak zaznaczyła, Niemcy i Turcja zażądały od Rosji przestrzegania postanowień tej rezolucji.

Kreml: nie ma dowodów na to, że w rosyjskich nalotach giną cywile

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie ma żadnych dowodów na to, iż w rosyjskich nalotach w Syrii ginie ludność cywilna. To reakcja na poniedziałkową wypowiedź kanclerz Niemiec Angeli Merkel.


Pieskow oświadczył też, że nie ma obecnie mowy o poprawie stosunków Rosji z Turcją, której siły powietrzne w listopadzie zeszłego roku zestrzeliły rosyjski samolot bojowy w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej. - Nasze relacje są obecnie w najgorszym stanie od kilku dziesięcioleci. Turcja dopuściła się agresywnych, nikczemnych aktów wobec Rosji. Nie wyjaśniła wystarczająco swych działań i nie przeprosiła jak należy - powiedział rzecznik Kremla.

Za "błędne i absurdalne" Pieskow uznał zarzuty tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który oskarżył Rosję o dokonywanie inwazji na Syrię. Wskazywał, że rosyjskie siły powietrzne prowadzą operacje w Syrii "na zaproszenie prawowitych władz" tego kraju.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (180)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
206
~wniosek 2016-02-09 (14:53) 3 godziny i 27 minut temu

Trochę obiektywizmu panie Tusk, pan wie dobrze co było pożywką dla powstania ISIS

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
170
~GIVI 2016-02-09 (14:07) 4 godziny i 13 minut temu

Rudzielcu zamilcz. USA robi to samo od kilku lat i nie protestowałeś.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
147
~rudy 2016-02-09 (13:51) 4 godziny i 29 minut temu

Taki szczur jak donald nie powinien sie wypowiadac na temat Syrji i Rosji ktura zaprowadza porz ądek na prożbe prawowitego Prezydenta wybranego przez naród banda rebeliantów zbrojona przez USA a popierana przez takich marionetkowych polityków co zadlurzył Polske i rosprzedał ,,,,reszte rozkradl

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2